Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Polak ewakuowany spod Mount Everestu. Zapłacił zdrowiem za swój wyczyn

58

25 maja himalaista Piotr Krzyżowski został helikopterem ewakuowany z Camp 2, czyli obozu u podnóża najwyższego szczytu na Ziemi. Polak ma odmrożone stopy, musiał pilnie trafić pod opiekę medyków. Stało się to zaledwie dzień po triumfalnym, samodzielnym zdobyciu przez Polaka Mount Everestu oraz szczytu Lhotse raptem kilka dni wcześniej.

Polak ewakuowany spod Mount Everestu. Zapłacił zdrowiem za swój wyczyn
Polski himalaista Piotr Krzyżowski ewakuowany spod Mount Everestu (piotrkrzyzowski.com)

23 maja świat obiegła informacja o wyjątkowym wyczynie polskiego himalaisty. Piotr Krzyżowski zdobył najwyższy szczyt świata, Mount Everest (8848 metrów). Jego wyprawa była wyjątkowa, bo członek Klubu Wysokogórskiego Bielsko-Biała zrobił to zaledwie dwa dni po zdobyciu innego ośmiotysięcznika - Lhotse (8516 metrów).

Wyczyn Polaka jest godny podziwu, bo zrobił to całkiem sam. Bez tlenu, który jest na takiej wysokości właściwie niezbędny. Bez pomocy Szerpów - którzy niemal zawsze towarzyszą wyprawom na ośmiotysięczniki. Są przewodnikami, tragarzami i rdzennymi mieszkańcami Himalajów.

25 maja do Polski dotarły jednak bardzo niepokojące wieści. Na platformie X pojawił się wpis informujący, że: "Piotr Krzyżowski z powodu odmrożeń stóp został ewakuowany helikopterem z C2 do szpitala w Katmandu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Malowniczy region Polski. "Często przez turystów pomijany"

Kłopoty Piotra Krzyżowskiego na Mount Evereście

45-letni Krzyżowski jest w trakcie schodzenia do bazy pod Everestem. Jego wyczyn jest osiągnięciem na skalę światową, bowiem po zdobyciu Lhotse zatrzymał się w obozie IV na Przełęczy Południowej (7900 m), który jest wspólnym punktem wypraw na te dwa szczyty i podjął próbę na Evereście bez skorzystania z odpoczynku w bazie, położonej na wysokości ok. 5300 m - podał 23 maja portal wspinanie.pl.

Najwyraźniej po zejściu ze szczytu najwyższej góry świata, Krzyżowski napotkał jakieś trudności. Całe szczęście udało mu się jakoś dotrzeć do obozu – C2. Stamtąd miał być przetransportowany helikopterem do szpitala w stolicy Nepalu - Katmandu.

Piotr Krzyżowski jest ratownikiem GOPR i prawnikiem. Lhotse i Mount Everest to jego szósty i siódmy ośmiotysięcznik. Polak już wcześniej wykazywał się wyjątkową wytrwałością i wytrzymałością. Bez pomocy Szerpów i tlenu zdobył też: w 2021 roku - Gaszerbrum II – (8035 m), w 2022 roku Broad Peak (8047 m) i K2 (8 611 m). W 2023 wszedł na Nanga Parbat (8 126 m) i Gaszerbrum I (8080 m).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić