Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|

Polak z ważnym stanowiskiem w NATO. To najwyższa funkcja zajmowana przez oficera z Polski

10
Podziel się:

Gen. dyw. dr Piotr Błazeusz został zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie (SHAPE). To najwyższe rangą stanowisko zajmowane przez polskiego oficera.

Gen. Piotr Błazeusz w towarzystwie prezydenta Polski Andrzej Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka
Gen. Piotr Błazeusz w towarzystwie prezydenta Polski Andrzej Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka (PAP, Tomasz Waszczuk)

SHAPE odpowiada za koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły NATO zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. Siedziba Dowództwa znajduje się w Belgii. Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie kieruje gen. Tod Wolters. Gen. dyw. dr Piotr Błazeusz został wybrany na zastępcę sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań - podaje portal defence24.pl.

Do zadań Polaka będzie należeć opracowywanie wojskowej strategicznej polityki, dyrektyw i procedur dotyczących sojuszniczych operacji. Będzie się również zajmować przygotowaniem Systemu Kodyfikacji Sojuszu. Inne obowiązki to programowanie, planowanie i prowadzenie ćwiczeń oraz szkoleń, a także udział w rozwoju zdolności w ramach planowania obronnego NATO.

Objęcie stanowiska przez gen. Błazeusza wzmacnia obecność polskich oficerów w strukturach sojuszniczych. Dotychczas żaden z nich nie zajmował tak wysokiej rangą pozycji w Strukturze Dowodzenia NATO. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, kiedy planował wyznaczyć Polaka na tę funkcję mówił, że to "ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki".

Zobacz także: Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

Źródło: defence24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Racjonalista
3 lata temu
"Gen. dyw. dr Piotr Błazeusz został zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań" POTWIERDZAM. Przygotowuje papier kancelaryjny, tusz i kredki na odprawy sztabu.
Wyborca w mun...
3 lata temu
Panu Generałowi gratuluję. Po 10 latach na stanowisku podoficerskim bez żadnych szans na awans i rozwój zawodowy w armii z 27 letnia wysluga w SZ RP nie zagłosuje na PIS. Za dużo obietnic za mało czynow armii. I tak trzy głosy w plecy.
Od śmigła.
3 lata temu
Bolesławiec Śląski gratuluje! Tak trzymać!👍
roman
3 lata temu
.. wybrany na "zastepce sztabu" ! ?
pl
3 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
Fazy
3 lata temu
Jego zadaniem będzie zaopatrzenie i obsługa barku.
janusz
3 lata temu
kto wkleił to zdjęcie? ucięta głowa generała ale już pinokio i dyletant wojskowy i owszem w całej okazałości!
janusz
3 lata temu
I jaką wielką flaszkę dostał w prezencie
sloniu
3 lata temu
Mogli mianowac Misiewicza juz kilkakrotnie odznaczonego za zaslugi dla obronnosci
Gość
3 lata temu
A podobno nikt nam już nie ufa, bo PiS tak zdemolował polską generalicję, że już nikt nas nie chce. A to masz, taka niespodzianka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić