Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Polski misjonarz wywołał skandal. Tłumaczy się z zarzutów

38
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" obnażyła działania ks. Dariusza Godawy w sierocińcu w Kamerunie. Duchowny odpowiedział pismu zapowiadając wstąpienie na drogę prawną.

Polski misjonarz wywołał skandal. Tłumaczy się z zarzutów
(Misja-Kamerun.pl)

Przepychanka ks. Godawy z mediami trwa w najlepsze. "Gazeta Wyborcza" w maju wydała serię trzech artykułów obnażających działanie sierocińca duchownego w Kamerunie. Zarzucono mu stosowanie kar wobec dzieci, karmienie ich raz na dobę (gdy sam je częściej i lepiej), dawanie resztek ze stołu, jedzenie na ziemi i ogólny niedostatek, gdy sam duchowny sobie zdaniem "Wyborczej" ma nie odmawiać.

W rozmowie z Moniką Białkowską poruszył temat jedzenia na ziemi. Zdaniem ks. Godawy tak wygląda afrykańska kultura, nawiązał również do tego, że podobnie jada się w Azji. "GW" wytknęła duchownemu, że Afryka jest dużym kontynentem z wieloma tradycjami zależnymi od kraju. W większości je się jednak przy stole. Duchowny odpowiedział też na zarzuty w sprawie sprzedawania darów przeznaczonych dla sierocińca.

Kiedy przyszło dla nas, dla sierocińca, pół kontenera żeli pod prysznic, którym termin ważności kończył się za dwa miesiące, to tak – za zgodą albo wręcz zgodnie z wolą darczyńcy najpierw rozdałem to innym misjonarzom (dużo tych żeli wzięli pallotyni do swojego seminarium) – a to, co zostało, sprzedaliśmy. Pieniądze oczywiście są przeznaczone na utrzymanie dzieci i domu - odpowiedział ks. Godawa.

Poszło również o standardy życia dzieci i ich opiekunów. Gdy dzieci jedzą raz dziennie, posiłki dla duchownego mają być częstsze. Duchowny tłumaczy to "afrykańską kulturą". Dlaczego jego dom jest aż tak okazały, gdy dzieci żyją w dużo gorszych warunkach? Ks. Godawa twierdzi, że jest to winą architektki.

Nowy dom owszem, wygląda specyficznie i prawdę mówiąc, mnie nie zachwyca. Ale projektowała nam go dziewczyna, Kamerunka, która skończyła architekturę w Atenach. Stąd te kolumny i tarasy, które sprawiają wrażenie, że dom jest większy niż w rzeczywistości - tłumaczy ks. Godawa.
Zobacz także: Jak papież powinien zareagować na to, co się dzieje w Kanadzie?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Półprorok ja
rok temu
taa... tyko ciekawe czemu dzieciaki nie dają nogi z ośrodka? Afrykanie nauczyli sie dojenia krowy - misji znaczy i im jest wsio ryba kto je prowadzi. Ci ludzie nie myślą kategorią co będzie , ale co jest i dlatego ciężko jest ich przystosować do bycia nowoczesnym a zadowolą się byle czym. A co do sporu to jak chcesz psa uderzyć zawsze kij znajdziesz tym bardziej że kler nie ma teraz dobrej opinii. Szczególnie teraz odbija im się czkawką sprawa kanadyjska
oburzony
rok temu
A obejszczane materace - nikt tego nie widział?
Staś aKapela
rok temu
Jeżeli ci z GW albo krytykujący potrafią zrobić to lepiej to niech tam jadą i to zrobią.
ela
rok temu
Za komuny, gdy przychodziły dary dla Polaków, księża tez brali co lepsze, a słone masło było już dla wiernych. Tego nie dali radę zeżreć. Księżulo na religii się chwalił.
Judasz
rok temu
ciekawsze jest cerowanie skarpetek
Wierzący
rok temu
Aż poczułem się spełnionym. Poznałem jedynego sprawiedliwego na świecie. Jest nim ks Godawa. Miejmy nadzieję, że założy sprawę G.W. w imieniu Kościoła Katolickiego i uczyni to to "w Imię Boże". Oni wszyscy są przecież tacy niewinni
fakt
rok temu
Chyba po to tam pojechał żeby uczyć ich duchowości, kultury europejskiej, cywilizować a nie jeść na ziemi rękami.
Jurek
rok temu
Polacy.!!! Kiedy wycofacie księży i zakonnice od dzieci.Na całym świecie robicie zło.!!!
Błażej
rok temu
Ten kontynent powinno się pozostawić samemu sobie, zwolni się przestrzeń życiowa, chyba że sami sobie poradzą
Izis 66
rok temu
Jeżeli Afryka ma nadal żyć wg własnej kultury i jadać na ziemi, to co u licha robią tam nasi misjonarze ??? A posiłek raz dziennie ... to nie kultura, to bieda i skoro jeden z drugim zdecydował się tam pojechać , to niech dostosuje się do tamtajszych okoliczności, potrzeb , ale i trudności i niech się wreszcie zdecydują , czy tamtejszą kulturę chcą zmieniać , czy nie ...
Yuki
rok temu
Myślę że dobrze że oDG podjął kroki prawne. Już przed wiekami padło aktualne stwierdzenie Mt5,11-12. Jeśli chcesz zrozumieć czym dominikanin naraził się GW to zobacz jego facebooka z 11 listopada przed rokiem lub dwoma laty
klerkiler
rok temu
Od Wojtyły dostaliby na deser kremówki, domyślacie się skąd.
Bambo
rok temu
Bez przesady, za nocne towarzyszenie księdzu była dodatkowa porcja i to prawdziwy rarytas, kurze łódko.
Dragon
rok temu
Tak " złote a jednak skromne ".
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić