aktualizacja 

Polskie plaże zanieczyszczone. Znana jest przyczyna

4

Mieszkańcy Trójmiasta nie kryją swojego zaniepokojenia sytuacją na wybrzeżu. Z ich relacji wynika, że od pewnego czasu plaże są tam bardzo zanieczyszczone. Przy brzegu pojawił się także nieprzyjemny zapach.

Polskie plaże zanieczyszczone. Znana jest przyczyna
Polskie plaże zostały zanieczyszczone (Wikimedia Commons, Grzegorz Saczyło)

Sytuacja na plażach Trójmiasta zaczęła denerwować mieszkańców. Portal trojmiasto.pl zwraca uwagę na problem, który redakcji zgłasza coraz więcej czytelników. Sytuacja powtarza się regularnie i jest związana z glonami, które pojawiają się na plaży. Nieestetyczny wygląd i bardzo nieprzyjemny zapach zniechęcają do aktywności w zanieczyszczonych zakątkach plaż.

W bieżącym roku problem po raz pierwszy pojawił się w kwietniu. Dotyczyło to plaży w Brzeźnie. Później sytuacja powtórzyła się w czerwcu. Winne okazały się glony. Gdański Ośrodek Sportu tłumaczył wówczas, że plaże są regularnie sprzątane, a glony to tylko tymczasowa uciążliwość. Niestety w ostatnich dniach września problem znów się nasilił. Oprócz Brzeźna zanieczyszczenia pojawiły się też na plaży w Babich Dołach, czy Sopocie tuż obok Molo.

Problem stał się dla mieszkańców Trójmiasta niezwykle uciążliwy. Ci stęsknieni za spacerami po plażach muszą obejść się jednak smakiem. Leżące glony w połączeniu z nieprzyjemnym zapachem są skutecznym odstraszaczem dla wielu osób. Nic dziwnego więc, że wielu czeka na reakcję, która zażegnałaby kryzys.

Portal trojmiasto.pl zwrócił się z zapytaniem w sprawie do Urzędu Morskiego w Gdyni. Rzeczniczka prasowa uspokoiła, że nie ma powodów do obaw. Magdalena Kierzkowska wytłumaczyła, że na plażach można teraz zobaczyć tzw. kidzinę, czyli szczątki organiczne - głównie wodorostów morskich. Zjawisko to pojawia się w wyniku wyrzucenia szczątków na brzeg przez morskie fale.

Jest to substancja organiczna tzw. kidzina. Jest to zjawisko naturalne, spowodowane bardzo niskim stanem wody, minimalnym falowaniem i jest tymczasowe - wytłumaczyła Magdalena Kierzkowska.
Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić