Potężny huk w Wielkopolsce. Mieszkańcy wpadli w panikę. Niepotrzebnie

608

W czwartek ok. godz. 14:20 potężny huk rozdarł niebo nad Ostrowem Wielkopolskim. Przyczyną był przelot trzech wojskowych samolotów, które przekroczyły barierę dźwięku. – Huk był słyszalny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów – relacjonuje w rozmowie z o2.pl jeden z mieszkańców.

Potężny huk w Wielkopolsce. Mieszkańcy wpadli w panikę. Niepotrzebnie
Huk wywołał przelot wojskowych maszyn (zdj. ilustracyjne) (Pixabay)

Nad Wielkopolską w godzinach popołudniowych przelatywały trzy myśliwce F-16. Znajdując się nisko nad ziemią, przekroczyły prędkość dźwięku. Wywołało to niecodzienny efekt akustyczny.

Mieszkam pomiędzy Ostrowem a Kaliszem i w obu tych miastach było słychać potężny huk – mówi o2.pl mieszkaniec Wielkopolski.

F-16 przeleciały nad Wielkopolską. "Ludzie już panikują"

Przelatujące samoloty wywołały poruszenie wśród okolicznych mieszkańców. Świadkowie opisują, że huk był dość wyraźnie słyszalny.

Samoloty F-16 przekroczyły prędkość dźwięku w mojej okolicy i ludzie już panikują – ocenia nasz rozmówca.

Mieszkańców przeraził huk. Samoloty leciały z prędkością naddźwiękową

Po przekroczeniu bariery dźwięku przez samolot, powstaje charakterystyczny huk, za który odpowiada tzw. grom dźwiękowy. Efekt akustyczny towarzyszy rozprężaniu się fali uderzeniowej, powstałej w wyniku wywierania przez samolot ciśnienia na otaczające go powietrze. Zmiany ciśnienia rozchodzą się dźwięk. Do obserwatora dociera kolejno przednia i tylna fala uderzeniowa, dlatego słyszy on w takim przypadku typowy podwojony "huk".

Obejrzyj także: Amerykańskie F-16 wylądowały w Łasku

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić