Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

"Potworności" w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcie sosny

49
Podziel się:

Lasy Państwowe pokazały zdjęcie sosny, na której pojawiła się dziwna narośl. Okazuje się, że to dziwotwory. Wiesz, co to jest?

"Potworności" w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcie sosny
Lasy Państwowe (Facebook)

Lasy Państwowe opublikowały kolejny post razem z serii edukacyjnej. Na zdjęciu widać powaloną sosnę, na której znajdują się dziwne narośla. Jak się okazuje to dziwotwory.

"D jak dziwotwory"

Inaczej nazywane potwornościami. To rodzaj zniekształceń, które powodują silne zmiany całych roślin lub ich części. Na sosnach czasem spotykamy silnie rozgałęzione, nienormalnie rozwinięte pędy, które tworzą czarcie miotły.

Mechanizm powstawania takich zmian jest ciągle badany. Przyczynami najprawdopodobniej są infekcje, jednak nie we wszystkich przypadkach daje się to ustalić. Takie zniekształcenia nie oznaczają śmieci rośliny.

Na zdjęciu widać sosnę, na której powstała czarcia miotła. To rodzaj zniekształcenia, będącego dużym i gęstym skupiskiem pędów płonnych. Takie czarcie miotły występują zarówno na drzewach jak i krzewach.

Szkółkarze potrafią wykorzystać czarcie miotły powodowane przez mutacje genowe i powielają tę cechę tworząc i utrwalając ją w nowych odmianach. Może nawet macie takie w swoich ogrodach. I nazywacie je pięknościami
Zobacz także: Tajlandzki wędkarz wyłowił tajemnicze zwierzę. Zobacz, co złapało się na haczyk
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
bart
3 miesiące temu
Najgorszym nowotworem polskich lasów jest pis wycina wszystko w pień
Agusia
4 miesiące temu
Agusia
muszka
4 miesiące temu
Eh, masakra co tu w komentarzach, polacy to nawet o ciekawostkę przyrodniczą się pokłócą. Wycinka drzew rzeczywiście jest problemem, ale w większości leśnicy nie mają na to wpływu, bo nie oni decydują o tym, co będzie wycinane... Oni to mogą decydować co najwyżej o tym, że jakieś drzewo jest chore i trzeba je wyciąć, resztą niestety kto inny kontroluje. "Niech sprzątają po wycinkach, bo jest syf"? Serio? To nie jest park miejski tylko LAS, czyli dziki teren i to dla żyjących tam organizmów ma być dobrze, a nie dla człowieka. Cały "syf" po wycinkach zostanie dobrze wykorzystany przez obecną tam przyrodę, wiedza z przyrody z podstawówki o ekosystemach się kłania. Plus pisanie, żeby nie kupować jemioły na święta, bo jest nowotworem drzew - no kurde, weź człowieku pomyśl, zanim coś napiszesz. Jemiołę roznoszą ptaki i właśnie trzeba ją usuwać z drzew, bo pobiera z nich wodę i sole mineralne. Nikt specjalnie drzew jemiołą nie "zaraża" i nie jest ona żadnym "nowotworem", tylko półpasożytem. Masakra. Miłego dnia czytającym i spokoju :)
Awar
4 miesiące temu
O2 jak zwykle porusza najważniejsze sprawy 👎
leśniczy
4 miesiące temu
Łamcie w nowych nasadzeniach stożki wzrost,drzewo wyrośnie krzywe i karłowate nie nadające się dla przemysłu.W ten sposób uratujemy lasy
Wojciech
4 miesiące temu
Niech leśnicy sprzątają po wycince bo takiego syfu to nie widziałem od lat. Bajzel i tyle tylko kasę ło ją z natury. ZŁODZIEJE NIE LEŚNICY
Krosta
4 miesiące temu
Inne "DZIWKOTWORY" wyrzynają polskie lasy w majestacie prawa.
Kloss
4 miesiące temu
Potwornością w polskich lasach jest to, jak nagminnie są wycinane ! Od kilku lat wyrzynają lasy na potęgę, a my na to bezsilnie patrzymy. PO-wcom zarzucali że chcą je sprywatyzować i trzeba je obronić, ale czy w taki sposób!?
ANGLIK
4 miesiące temu
Ohh jaki żal, nie będzie czego wyciąć, przyroda chyba woli sama się zniszczyć niż dsc się ciąć hektarami dziennie.
JEMIOŁA !!!
4 miesiące temu
Dużym kłopotem jest w Polsce jemioła - nowotwór drzew wysysający z nich soki, który doprowadza do śmierci całego drzewa. Przestańcie kupować jemiołę na święta, bo rozsiewacie je przez śmietniki i śmietniska na zdrowe drzewa!!!
Dzięki!
4 miesiące temu
A ja nigdy dziwotworów nie widziałam ani o nich nie wiedziałam. Czegoś się nauczyłam i nie będę panikować, jeśli na moich iglakach coś takiego się pojawi:)
AdamWars
4 miesiące temu
Często widuję podobne w czasie spacerowania po Kampinosie wygląda to niesamowicie i zawsze myślałem że jest to jakiś rodzaj pasożyta. Więc dzięki za wyjaśnienie! Mam nadzieję że nie stanie się to przyimkiem do wycinki bo wprowadza bardzo widowiskowy i orginalny efekt w drzewostanie.. pozdrawiam!
Stanislaw.
4 miesiące temu
Miałem także narosłe we własnym lesie powstało na skutek ptasiego gniazda osadzonego na młodej gałęzi wystarczyli trochę nawianej ziemi i odpowiedniej wilgotności,efekt jak na zdjęciu.
Greg
4 miesiące temu
I znów będzie powód do wycinki kolejnych drzew.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić