"Potworności" w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcie sosny

136

Lasy Państwowe pokazały zdjęcie sosny, na której pojawiła się dziwna narośl. Okazuje się, że to dziwotwory. Wiesz, co to jest?

"Potworności" w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcie sosny
Lasy Państwowe (Facebook)

Lasy Państwowe opublikowały kolejny post razem z serii edukacyjnej. Na zdjęciu widać powaloną sosnę, na której znajdują się dziwne narośla. Jak się okazuje to dziwotwory.

"D jak dziwotwory"

Inaczej nazywane potwornościami. To rodzaj zniekształceń, które powodują silne zmiany całych roślin lub ich części. Na sosnach czasem spotykamy silnie rozgałęzione, nienormalnie rozwinięte pędy, które tworzą czarcie miotły.

Mechanizm powstawania takich zmian jest ciągle badany. Przyczynami najprawdopodobniej są infekcje, jednak nie we wszystkich przypadkach daje się to ustalić. Takie zniekształcenia nie oznaczają śmieci rośliny.

Na zdjęciu widać sosnę, na której powstała czarcia miotła. To rodzaj zniekształcenia, będącego dużym i gęstym skupiskiem pędów płonnych. Takie czarcie miotły występują zarówno na drzewach jak i krzewach.

Szkółkarze potrafią wykorzystać czarcie miotły powodowane przez mutacje genowe i powielają tę cechę tworząc i utrwalając ją w nowych odmianach. Może nawet macie takie w swoich ogrodach. I nazywacie je pięknościami
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Tajlandzki wędkarz wyłowił tajemnicze zwierzę. Zobacz, co złapało się na haczyk
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić