"Lepiej, że to trafiło na ziemię". Lasy Państwowe ostrzegają

458

Na Facebooku Lasów Państwowych pojawił się post ostrzegający przed jednym z najbardziej niebezpiecznych szkodników. Chociaż jemioła wszystkim kojarzy się z przyjemnym Bożym Narodzeniem, to dla drzew może być zabójcza.

"Lepiej, że to trafiło na ziemię". Lasy Państwowe ostrzegają
(Facebook)

Lasy Państwowe pokazały w najnowszym poście, jak rozmnaża się jemioła, jeden z najpopularniejszych szkodników leśnych. Na zdjęciu można zobaczyć wydalone przez ptaka ziarna, które spadły na runo leśne. Gdyby jednak trafiły w drzewo, zaczęłaby na nim rosnąć jemioła.

Lasy Państwowe ostrzegają

Jemioła rozsiewa się dzięki ptakom, które chętnie zjadają białe owoce dojrzewające zimą. Po wydaleniu przez ptaki nasiona dzięki otoczce z kleistego soku przywierają do kory drzew i na wiosnę kiełkują.

Chociaż wielu osobom jemioła kojarzy się jako symbol Bożego Narodzenia, to jest to bardzo niebezpieczny szkodnik. Pojawia się na drzewach, powoli je niszcząc.

Jemioła ze szkodnika marginalnego znaczenia stała się w ostatnich latach naprawdę istotnym problemem w leśnictwie... - pisze w komentarzach Lasy Państwowe.

W okresie Bożego Narodzenia warto także pamiętać, że jemioła jest szkodliwa nie tylko dla drzew. Spożywana przez człowieka nieprzetworzona lub w nadmiernych ilościach może wywołać szereg różnych dolegliwości, m.in. wymioty, biegunki, bóle brzucha, kolki, nudności i drgawki.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Blisko 100 000 ewakuowanych ludzi. Potężny tajfun Rai uderzył w Filipiny
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić