Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

"Lepiej, że to trafiło na ziemię". Lasy Państwowe ostrzegają

179
Podziel się:

Na Facebooku Lasów Państwowych pojawił się post ostrzegający przed jednym z najbardziej niebezpiecznych szkodników. Chociaż jemioła wszystkim kojarzy się z przyjemnym Bożym Narodzeniem, to dla drzew może być zabójcza.

"Lepiej, że to trafiło na ziemię". Lasy Państwowe ostrzegają
(Facebook)

Lasy Państwowe pokazały w najnowszym poście, jak rozmnaża się jemioła, jeden z najpopularniejszych szkodników leśnych. Na zdjęciu można zobaczyć wydalone przez ptaka ziarna, które spadły na runo leśne. Gdyby jednak trafiły w drzewo, zaczęłaby na nim rosnąć jemioła.

Lasy Państwowe ostrzegają

Jemioła rozsiewa się dzięki ptakom, które chętnie zjadają białe owoce dojrzewające zimą. Po wydaleniu przez ptaki nasiona dzięki otoczce z kleistego soku przywierają do kory drzew i na wiosnę kiełkują.

Chociaż wielu osobom jemioła kojarzy się jako symbol Bożego Narodzenia, to jest to bardzo niebezpieczny szkodnik. Pojawia się na drzewach, powoli je niszcząc.

Jemioła ze szkodnika marginalnego znaczenia stała się w ostatnich latach naprawdę istotnym problemem w leśnictwie... - pisze w komentarzach Lasy Państwowe.

W okresie Bożego Narodzenia warto także pamiętać, że jemioła jest szkodliwa nie tylko dla drzew. Spożywana przez człowieka nieprzetworzona lub w nadmiernych ilościach może wywołać szereg różnych dolegliwości, m.in. wymioty, biegunki, bóle brzucha, kolki, nudności i drgawki.

Zobacz także: Blisko 100 000 ewakuowanych ludzi. Potężny tajfun Rai uderzył w Filipiny
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(179)
Trójmiejski P...
8 miesięcy temu
a co to za problem z jemiołą/ Przecież nasi drwale (bo nie leśnicy) i tak tną jak leci.
Dziadek
8 miesięcy temu
Jemioła jest pod ochroną!
Suweren
8 miesięcy temu
PIS = PRLbis
Milan
8 miesięcy temu
...czyli jemioła to taka totalna opozycja?
Hip hop
8 miesięcy temu
Rap w stosunku do prawdziwej muzyki to też taka jemioła. Bez niej nie istnieje. Musi się do czegoś przykleić!
Jemioła
8 miesięcy temu
Jak KRK w Polsce.
login
8 miesięcy temu
Jemioła to cenne zioło na nadciśnienie i wiele innych chorób!!!!!!!!
bogna
8 miesięcy temu
jemioła jest półpasożytem. Z dzew pobiera wodę i sole mineralne, natomiast sama fotosyntezuje.
swoj
8 miesięcy temu
I to leśnicy takie bzdury piszą! Jemioła jest i będzie. Może i jest półpasożytem ale nie stanowi w lesie żadnego problemu a jesienią i zimą żywi ogromną ilość ptaków które latem zjadają naprawdę groźne szkodniki.
Kawosz
8 miesięcy temu
Redaktorek biadoli, a te ziarenka to kopi luwak w czystej postaci.
gość
8 miesięcy temu
Wikipedia twierdzi, że w Polsce jemioła podlega ochronie tylko na obszarach chronionych! Całkowitej ochronie podlega tylko w krajach skandynawskich. Natomiast jej zabójczy wpływ na drzewa jest przesadzony. I to chyba prawda, bo w centrum Poznania, mam w zasięgu wzroku drzewa tak gęsto porośnięte jemiołą, że zimą wydaje się , że nie straciły liści1 Poza tym mają się bardzo dobrze i ewidentnie są zdrowe i dorodne!
JEMIOŁA
8 miesięcy temu
"LEŚNIKI " nie kojarzą ,że gwałtowny wzrost liczebności krukowatych to wzrost "skażenia " jemiołami lasu ???????????????????????
dedukcja
8 miesięcy temu
a redahtor to chyba kończył te same studia co oliwkowe lekaże i inrzyniery--skoro twierdzi że jemioła to symbol Bożego Narodzenia...
starej daty
8 miesięcy temu
kiedyś twierdzono, ze ptaki jedzą owoce jemioły, a przyklejone do dziobow nasionka z tychże owoców, wycierają w gałęzie i korę drzew. ale świat po szedł do przodu i ptaki wzorem łaskunów przerabiają w żołądkach pestki na sadzonki....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić