o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Piękne plaże na Sri Lance to przeszłość. Doszło do katastrofy

15
Podziel się

U wybrzeży Sri Lanki płonie kontenerowiec, przewożący setki ton chemikaliów. Całe nabrzeże jest pokryte wysoce niebezpiecznymi odpadami. Wydano specjalne ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów.

Piękne plaże na Sri Lance to przeszłość. Doszło do katastrofy
Sri Lanka walczy ze skutkami pożaru kontenerowca. (Getty Images)
bErnelBx

Kontenerowiec X-Press Pearl zakotwiczony jest ok. 18 km na północny zachód od Kolombo. Przewoził tony chemikaliów i kosmetyków. Marynarka wojenna Sri Lanki współpracowała z marynarką indyjską, w celu ugaszenia pożaru, obawiając się, że jeśli statek zatonie, będzie to poważna katastrofa ekologiczna.

Setki ton chemikaliów na wodach Sri Lanki

Wzburzone morze i trudne warunki pogodowe przedłużają całą akcję. Chociaż pożar jest teraz pod kontrolą, to Urząd Ochrony Środowiska Morskiego Sri Lanki (MEPA) wydał ostrzeżenie o rosnącym ryzyku wystąpienia kwaśnych deszczy. Ponadto plaże w pobliżu katastrofy są doszczętnie zniszczone.

bErnelBz

Plaże są pokryte ropą, chemikaliami i gruzem. Trwa akcja oczyszczania nabrzeża, jednak silne prądy sprawiają, że na lądzie pojawia się coraz więcej zanieczyszczeń. Większość odpadów może być silnie trująca. Zakazano połowu ryb.

Wiadomo, że na pokładzie statku transportowano 1486 kontenerów, w których znajdują się różne chemikalia, w tym m.in. 25 ton kwasu azotowego. Eksperci będą musieli ocenić konstrukcję statku, aby sprawdzić, czy można go odholować na głębsze wody.

bErnelBF

Z ustaleń agencji prasowych wynika, że do pożaru miał doprowadzić wyciek kwasu azotowego. Ogień bardzo szybko zajął sporą część statku, przez co 25-osobowa załoga została zmuszona do ewakuacji. Przewodniczący MEPA, Dharshani Lahandapura, powiedział, że załoga wiedziała o "wycieku kwasu jeszcze przed wpłynięciem na wody Sri Lanki", a pożaru można było uniknąć.

Zobacz także: Nowy Targ. Zakaz palenia węglem w centrum miasta
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErnelCa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Bogusław
2 miesiące temu
Eksperci będą musieli ocenić konstrukcję statku, aby sprawdzić, czy można go odholować na głębsze wody... W celu zatopienia?
StZg
2 miesiące temu
Szczególnie ten gruz na plażach, pochodzący z płonącego kilkanaście kilometrów od brzegu kontenerowca, zrobił na mnie wrażenie.
mam to w nosi...
2 miesiące temu
W moim kraju rządzi PiS dla którego najważniejszy jest pieniądz.Mieszkam koło Szczecina i widzę prawie codziennie jak ubywa Puszczy Wkrzańskiej.Codziennie piły wycinają piękne dęby i inne drzewa, które potrzebowały lat aby wyrosnąć. Mówiło się"nie będzie nas,będzie las.Teraz nie będzie nas i nie będzie lasu. Smutne, ale niestety prawdziwe.
bErnelCb
Przemo2
2 miesiące temu
Ten gruz który jest na plażach to też wydostał się z chemikaliowca i sam jakoś dpłunął?
dsa
2 miesiące temu
gdzie greta?
ghd
2 miesiące temu
ostatnio malediwy teraz srilanka co jeszcze zostalo do zniszczenia ludzkosc sie tego podejmie
EVa
2 miesiące temu
A w Polsce trwa rabunkowa wycinka lasów - obecnie największa wycinka na całym kontynencie, największa wycinka w Europie w całej historii ludzkości!!! Ani Hitler ani komuniści tak nie cięli. Pod pozorem drobnych korekt i wycinki drzew zagrażających ludziom (!) trwa wylesianie ogromnych obszarów. Zobaczcie, co się dzieje w lasach karpackich i pomorskich. Puszcza Darżlubska mordowana. Na samym morzem tną rezerwaty, pod przykrywką inwestycji ,,na rzecz walki z covid-em" już powstają całe osiedla domów.A w papierach jest, że np. jeden z tych 100 domów to będzie przychodnia pokowidowa.Ale dlaczego w rezerwacie (już zniszczonym całkowicie)i dlaczego otoczona 99 innymi domami? Tak rządzi pis.Korupcja w Rosji i na Białorusi to przy tym nic.
Nemeczek
2 miesiące temu
Plaże są pokryte ropą, chemikaliami i gruzem... To ostatnie też z płonącego statku?
Wk... iony
2 miesiące temu
Zachłanność ludzka i zaniedbania. Ludzie będą się taplac w tym gnoju ale ci co naprawdę na tym zarabiają siedzą w czystych miejscach z daleka od cywilizacji. Tyle że wszyscy żyjemy w jednej bańce mydlanej
arek
2 miesiące temu
ludzie ludziom zgotowali ten los
@KD2
2 miesiące temu
My byliśmy jeszcze na Cejlonie, przed wojną domową i terrorem.
Marianek
2 miesiące temu
Byłem tam na wakacjach piękne plaże czysta wodą a teraz masakra mam nadzieję że poradzą sobie z tą katastrofom
Marcin
2 miesiące temu
Ciekawe co na to managerowie coachowie i specjaliści z LinkedIn 😁
bErnelBT
sefrer
2 miesiące temu
Kinga rusinek tam jest i co? I nic? Nie odzywasz się, że niszczą planetę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić