Prawo jazdy na skuter lub motorower? Nie zawsze jest konieczne

1

Powoli zbliża się lato. To sprawia, że z pewnością niektórzy będą chcieli przesiąść się na skuter lub motorower. Pamiętajmy o tym, że nie wszyscy muszą zdać prawo jazdy, by móc poruszać się takimi pojazdami.

Prawo jazdy na skuter lub motorower? Nie zawsze jest konieczne
Prawo jazdy (gov.pl)

Prawo jazdy na motorower oznaczone jest kategorią AM. Serwis autokult.pl podkreśla, że mogą się o nią ubiegać nawet 14-latkowie.

Uprawnienia do kierowania skuterem czy motorowerem ma też każdy, kto posiada jakąkolwiek inną kategorię. Nie ma konieczności odczekania trzech lat, jak w przypadku kierowców z kat. B, którzy marzą o motocyklu do 125 cm sześciennych.

Motorower na dowód. Komu prawo jazdy nie jest potrzebne?

Jeszcze do 13 stycznia 2013 roku polskie przepisy pozwalały, żeby uprawnienia na motorower były traktowane w sposób zbliżony jak na rower. To oznacza, że dostawał je każdy, kto skończył 18 lat.

Później tę zasadę zmieniono. Prawo nie działa jednak wstecz. Ci, którzy zdążyli zyskać te uprawnienia, wciąż mogą z nich korzystać, na co wskazuje Ustawa o kierujących pojazdami.

Art. 133.3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić