Prezydent Radomia zabrał głos po tragedii F-16. "Oferujemy wojsku wsparcie"
W czwartek, 28 sierpnia 2025 roku, podczas prób przed AirSHOW Radom 2025 doszło do katastrofy wojskowego samolotu F-16. Maszyna uderzyła w rejonie pasa startowego lotniska Warszawa-Radom (Sadków) i stanęła w ogniu. Pilot zginął na miejscu, co potwierdziły władze państwowe. - Oferujemy wojsku pełne wsparcie. - napisał prezydent Radomia, Radosław Witkowski.
28 sierpnia, do wypadku doszło podczas treningowego przelotu związanego z przygotowaniami do weekendowych pokazów. Świadkowie relacjonowali silny wybuch i płomienie po uderzeniu w ziemię. Na miejsce natychmiast skierowano straż pożarną, ratowników i żandarmerię wojskową. Pierwsze komunikaty medialne mówiły o zdarzeniu około godziny 19:25, a potwierdzenie śmierci pilota przekazano jeszcze tego samego wieczoru.
Wstępne doniesienia wskazywały, że samolot rozbił się w obrębie infrastruktury lotniskowej. Zabezpieczono rejon pasa i płyty, wstrzymując wszelkie działania niezwiązane z akcją ratowniczą i dochodzeniową. Decyzje dotyczące ewentualnych ograniczeń w ruchu pasażerskim i organizacji pokazów miały zostać podjęte po ocenie stanu infrastruktury i ustaleniach służb.
Są w KGW. Oto co mówią o zaangażowaniu młodzieży
Radosław Witkowski zareagował na katastrofę F-16 w Radomiu
W wypadku zginął pilot F-16. Informację tę oficjalnie potwierdził koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak w rozmowie z TVN24. Na tym etapie nie ujawniono publicznie tożsamości pilota ani danych mogących prowadzić do jego identyfikacji, co jest standardową procedurą do czasu poinformowania rodziny i zakończenia wstępnych czynności procesowych. Brak jest informacji o innych ofiarach czy rannych wśród personelu naziemnego i widzów — do katastrofy doszło podczas prób, a teren był zabezpieczony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Radosław Witkowski, prezydent Radomia, zareagował na tragedię. Opublikował wpis na Facebooku, dodając zdjęcie. Napisał:
Straszna wiadomość! Podczas próby przed Air SHOW Radom rozbił się polski myśliwiec F-16. Czekamy na oficjalne informacje z biura organizacyjnego pokazów. Jesteśmy razem z bliskimi pilota. Oferujemy wojsku pełne wsparcie".
Zgodnie z polskim porządkiem prawnym wypadki w lotnictwie państwowym, w tym wojskowym, bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), powoływana decyzją Ministra Obrony Narodowej. Badanie prowadzone przez komisję ma na celu ustalenie przyczyn i wydanie zaleceń bezpieczeństwa, a nie orzekanie o winie. W przypadku zdarzeń na lotnisku cywilnym dodatkowe czynności techniczne i procesowe mogą też wykonywać inne instytucje, w tym prokuratura i służby podległe MON.
Tegoroczna edycja AirSHOW była zaplanowana na weekend 30–31 sierpnia. W programie przewidziano dynamiczne pokazy wielu zespołów i statków powietrznych, w tym F-16, a także pożegnanie samolotów Su-22. Wydarzenie należy do największych w kraju, a sprzedaż biletów na część programu została zamknięta z powodu wyczerpania puli. Wypadek miał miejsce podczas prób poprzedzających główny program.