Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

"Widzę to u siebie". Polska ekspertka o szczepionce na koronawirusa

243

Dobra wiadomość dla osób, które chcą się zaszczepić na koronawirusa. Biuro prasowe firmy Pfizer Polska poinformowało, że od przyszłego tygodnia wróci do pierwotnego harmonogramu dostaw szczepionki do Polski i całej Unii. A prof. Joanna Zajkowska ze szpitala klinicznego w Białymstoku mówi, że coraz więcej Polaków chce się szczepić.

"Widzę to u siebie". Polska ekspertka o szczepionce na koronawirusa
Prof. dr hab. med. Joanna Zajkowska podczas udzielania wywiadu (YouTube)

Jak opisuje TVN24, więcej szczepionek ma trafić do Polski w kolejnych rzutach: 25 stycznia i po 15 lutego. Ma to "pozwolić zrealizować zobowiązanie za pierwszy kwartał" - przekonuje polski oddział Pfizera.

Wszyscy na to liczymy. Póki co, podajemy pierwszym zaszczepionym drugą dawkę - mówi o2 prof. Joanna Zajkowska, epidemiolog Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zajkowska dodaje, że udało się odnieść pierwszy ważny sukces: w sferze mentalnej. Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić.

Zobacz także: Prof. Robert Flisiak: szczepionki minimalizują zakaźność wirusa, ale jej nie eliminują

Sukces w głowie

Przełamaliśmy sceptycyzm Polaków. Widzę to u siebie, wśród kolegów, gdzie coraz więcej z nich chce się zaszczepić po początkowej fazie ostrożności. Zainteresowanie jest duże - mówi o2 Zajkowska.

Przekonuje, że według komunikatów i jej wiedzy, przyczyną opóźnień była modernizacja linii produkcyjnej w Belgii. I dodaje, że są powody do ostrożnego optymizmu. M.in. rosnąca biegłość medyków i personelu.

Więcej stanowisk

Zwiększamy liczbę stanowisk do szczepień. Nabieramy biegłości i doświadczenia, rozwija się także sieć punktów, gdzie można podać szczepionkę. No i rośnie dostępna ludziom ilość rzetelnej informacji na temat szczepień, są dostępne nowe materiały, zweryfikowane, oparte o wyniki badań - przekonuje prof. Zajkowska.

Dodaje, że tego rodzaju informacje można znaleźć np. w opracowanej przez lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej "białej księdze" pandemii. Księgę można znaleźć na internetowej stronie Izby. To solidna dawka wiedzy na temat szczepionek na trapiącego świat od roku wirusa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić