Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Profesor Bralczyk podsumował pomysł Czarnka. Zrobił to z wielką klasą

247
Podziel się:

Profesor Jerzy Bralczyk ocenił pomysł ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Jeden z najsłynniejszych językoznawców w Polsce z wielką klasą podsumował chęć wprowadzenia nowego przedmiotu szkolnego przez polityka. Wypowiedział się również na temat budzącego kontrowersje podręcznika do historii i teraźniejszości. Ministrowi raczej się to nie spodoba...

Profesor Bralczyk podsumował pomysł Czarnka. Zrobił to z wielką klasą
Profesor Bralczyk podsumował pomysł ministra Czarnka. Zrobił to z wielką klasą (AKPA, GETTY IMAGES, Podlewski, SOPA Images)

Od 1 września uczniowie szkół ponadpodstawowych uczęszczają na lekcje z historii i teraźniejszości. Nowy przedmiot ma przybliżać uczniom okres historii najnowszej oraz komentować bieżące wydarzenia, takie jak pandemia koronawirusa czy katastrofa smoleńska z 2010 roku. HiT wzbudza olbrzymie kontrowersje wśród opinii publicznej.

Najwięcej wątpliwości wśród uczniów, rodziców i nauczycieli wywołał podręcznik autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. To były europarlamentarzysta z list Prawa i Sprawiedliwości, który w treści swojej książki nazwał feminizm zbrodniczą ideologią, a o potomstwo spłodzone dzięki metodzie in vitro dopytywał: "Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?".

Większość szkół wycofała się z przyjęcia wspomnianego podręcznika do HiT-u. Mimo to, temat nowego przedmiotu wciąż wzbudza gorące dyskusje. Do sprawy odniósł się także profesor Jerzy Bralczyk. Zrobił to przy okazji wykładu na krakowskim Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Jego prelekcja dotyczyła indoktrynacji.

Teraz, zarówno wtedy, kiedy mówimy o zideologizowaniu współczesnością, a w kontraście jest na przykład lektura podręcznika "Historia i teraźniejszość". Nawiasem mówiąc, to jest bardzo dobre połączenie - historia i teraźniejszość - zaczął profesor Bralczyk.

Profesor Bralczyk podsumował pomysł Czarnka. Zrobił to z wielką klasą

W dalszej części wypowiedzi specjalista od języka zwrócił uwagę na słowa "przeszłość i przyszłość" w innych krajach. Przytoczył ich brzmienie po angielsku, rosyjsku czy niemiecku. - Czy Państwo wiedzą, że język polski jest bodajże jedynym, w którym przeszłość i przyszłość brzmią niemal tak samo? - zapytał zgromadzonych.

Jak mówię niewyraźnie, to nie wiadomo, czy mówię o przeszłości czy o przyszłości. Po niemiecku jak mówię, to jest "Zukunft" i "Vergangenheit", prawda? Po angielsku jest "past" i "future". Jakie różne słowa! Nawet po rosyjsku jest "proshlom" i "budushcheye". Zupełnie inne słowa - stwierdził Jerzy Bralczyk.

Ekspert w żartobliwy sposób wbił szpilkę ministrowi Czarnkowi, odnosząc się do nazwy nowego przedmiotu, jakim jest historia i teraźniejszość. Zasugerował, że zestawienie ze sobą tych dwóch słów w zasadzie niczego nie zmienia.

A u nas "przeszłość", "przyszłość"... Czy ja wiem, co jest co? I dlatego też ta "historia i teraźniejszość" powinna się nazywać "przeszłość i przeszłość". To wtedy nie wiadomo byłoby, o co chodzi.
Zobacz także: Profesor Bralczyk: "Nowe słowa w dobie internetu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(247)
Asuo
3 tyg. temu
Panie Profesorze Bralczyk. Wielki żeś Pan zaszczyt uczynił Czarnkowi i jego ekipie wypowiadając się na temat Hit-u. Od teraz duma będzie ich jeszcze bardziej rozpierać!
Ef 5, 15-18
2 miesiące temu
15 Baczcie więc pilnie, jak postępujecie, nie jako niemądrzy, ale jako mądrzy. 16 Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe. 17 Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wolą Pana. 18 A nie upijajcie się winem, bo to jest [przyczyną] rozwiązłości, ale napełniajcie się Duchem ..
Ef 5, 8-14
2 miesiące temu
8 Niegdyś bowiem byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości! 9 Owocem bowiem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda. 10 Badajcie, co jest miłe Panu. 11 I nie miejcie udziału w bezowocnych czynach ciemności, a raczej piętnując, nawracajcie [tamtych]! 12 O tym bowiem, co u nich się dzieje po kryjomu, wstyd nawet mówić. 13 Natomiast wszystkie te rzeczy piętnowane stają się jawne dzięki światłu, bo wszystko, co staje się jawne, jest światłem. 14 Dlatego się mówi: Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus2.
AmenⓉ
2 miesiące temu
Wzywam Cię piękny Lucyferze, władco Nieba, i Ziemi, i wszelakiego stworzenia, padając na kolana błagam cię, przyjmij mój pokorny pokłon.
anna
2 miesiące temu
Uwazam ze tego typu podreczniki czy przedmiot powinien wychodzic z Kuratorium oswiaty ,a to czy zostanie wprowadzony powinien decydowac minister.Oczywiscie rodzice powinni miec prawo zdecydowac czy ten przediot jest obowiazkowy czy nie.
A dzisiaj
2 miesiące temu
w Polsacie apolityczny dziennikarz pisowski niejaki Jankowski wraz z synem Wojciecha Roszkowskiego zachwalali HiT. Syn stwierdzi że książka sprzedaje się fantastycznie,a co ciekawe panowie byli na TY.
odp.
2 miesiące temu
jeden nawiedzony minister kombinuje przy programach szkolnych,podręcznikach !???chyba o tym powinna decydować grupa profesorów o różnych poglądach !poglądy polityczne nie powinny mieć żadnego wpływu na naukę !!!ludzie omijajcie kul lublin!
Ojej
2 miesiące temu
Cóż język polski nie jest łatwy, skoro profesorek problem to jak nim się stał? A może to totalny i dlatego neguje wszystko co nie totalne?
waku
2 miesiące temu
Cnota Niewieścia Ministrant słuch tylko Rydzyka i Tetryka, szkoda zachodu
achoj
2 miesiące temu
Tym razem jestem za Prof. Czarnkiem i Roszkowskim.
Cz. to baran
2 miesiące temu
A wystarczyło tylko poprawić podręczniki WoS-u i zmienić podstawę programową historii.
żartowniś.
2 miesiące temu
Profesorze. Minister i tak tego nie zrozumie. Nie ma tego w słowniku PiS.
ⒹⓎⓈ
2 miesiące temu
Prezent dla DYS-ków: na pewno, naprawdę, po prostu, wreszcie, w ogóle, nie ma, Anglii, Holandii, Korei, Szwecji, konopi, szyi, Polska, j. polski, Mazowszanin, warszawiak, Europa, Europejczyk, 10 euro.
podręcznik
2 miesiące temu
"Sztuka kochania z księdzem"
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić