Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Ten pomysł nie spodoba się Czarnkowi. Tak będą omijać podręcznik HiT

132
Podziel się:

Podręcznik do historii i teraźniejszości autorstwa Wojciecha Roszkowskiego wywołuje ogromne kontrowersje. Niektóre ze szkół na Lubelszczyźnie nie chcą używać tego podręcznika. Nauczyciele planują posiłkować się innymi książkami. Bardzo prawdopodobne, że niektórzy nauczyciele zdecydują się prowadzić podstawę programową, bez korzystania z podręcznika.

Ten pomysł nie spodoba się Czarnkowi. Tak będą omijać podręcznik HiT
Przemysław Czarnek (PAP)

Już od września zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka nowy przedmiot - historia i teraźniejszość - zastąpi w szkole wiedzę i społeczeństwo. Ministerstwo zaakceptowało do tego przedmiotu podręcznik napisany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego wydawnictwa "Biały Kruk".

Nie pozwolę mojemu dziecku uczyć się z tego podręcznika. Albo go sama ocenzuruję, albo nie będzie chodziło na te lekcje - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" jedna z matek, która w tym roku posyła syna do szkoły ponadpodstawowej w Lublinie.

Wypisanie dziecka z tego przedmiotu nie będzie jednak możliwe. - Historia i teraźniejszość to przedmiot obowiązkowy – przypomina Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Staszica w Lublinie. Podręcznik do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, który do te pory jako jedyny został zaakceptowany przez ministerstwo wywołał w opinii publicznej spore oburzenie. Coraz więcej osób ze świata polityki i mediów krytykuje podejście profesora do wielu tematów m.in. in vitro, wiary czy też społeczności LGBTQ+

Prof. Roszkowski zasugerował w książce, że dzieci narodzone dzięki in vitro "pochodzą z hodowli". Autor zastanawia się, czy ktokolwiek będzie w stanie kochać "wyprodukowane w ten sposób dzieci".

Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? - napisał prof. Roszkowski w swoim podręczniku.

Nauczyciele rezygnują z podręcznika Roszkowskiego

Jak się okazuje, podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego nie przypadł do gustu także niektórym nauczycielom. Jak podaje "Dziennik Wschodni" IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie w wykazie podręczników do HiT wskazuje inną książkę, wydaną przez WSiP.

Decyzje podjęli nauczyciele historii z naszej szkoły. Nie mieszałem się w tę sprawę - tłumaczy krótko Radosław Borzęcki, dyrektor liceum w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Z podręcznika Roszkowskiego nie będą korzystać także uczniowie innych szkół w Lublinie. - Jest u nas czterech historyków. Musieli się spotkać, przedyskutować sprawę i wskazać podręcznik. Podjęli decyzję neutralną - wyjaśnia Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej.

Problem w tym, że podręcznik prof. Roszkowskiego jako jedyny został zaakceptowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dwa inne przechodzą proces akceptacji. Nie wiadomo, czy procedury zostaną dopełnione do końca wakacji.

Nasi nauczyciele nie mieli jeszcze okazji w pełni zapoznać się z drugą propozycją. Mam nadzieję, że będzie dostępny także inny podręcznik niż na razie zaakceptowany – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Staszica w Lublinie, gdzie jeszcze nie wybrano podręcznika.

Nauczyciele mogą prowadzić przedmiot bez pomocy podręcznika. - Można nie korzystać z żadnego podręcznika. Prawo nakazuje nauczycielom realizować podstawę programową, ale nie wymusza używania do tego podręcznika. Nie ma takich wymagań - mówi dyrektor IX LO w Lublinie w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(132)
emeryt
miesiąc temu
tak wygląda NARODOWY-SOCJALIZM w wydaniu PiS
Masa
miesiąc temu
PRL POWRACA TYM RAZEM PISOWSKI ZAPEWNE GORSZY !!!! I SKOŃCZCIE OGŁUPIAĆ DZIECI TE KSIĄŻKĘ PRZEKAŻCIE RODZINOM RZĄDZĄCYM I KSIĘŻĄ ICH DZIECI NIECH SIE UCZĄ Z TEJ KSIĄŻKI
waku
miesiąc temu
Cnota z kurator Nowak to powrót do czasów powojennych, czystej radzieckiej propagandy wprowadzanej w Polsce po wojnie z tą różnicą że cnota jest instruowany będąc pod biurkiem Rydzyka albo Jędraszewskiej na przemian
Kryslc
miesiąc temu
Ten coś to jest jedna wielka bzdura. Tam nawet nie ma co cenzurować.
Prawda
miesiąc temu
Politycy!!! precz od naszych dzieci, bajki możecie pisac, ewentualnie, dla swoich!!!
eeetam
miesiąc temu
Nie czytałem tak jak i reszta komentujących ale tam podobno nie ma nawet słowa o in vitro choć jednak musi być to bardzo dobry podręcznik skoro komuniści tak wyją
Ruda1
miesiąc temu
Jak to pisowcy potrafią wszystko zepsują co dobrze funkcjonuje ..najlepiej aby wszystko było na pisowska modlę ...tylko współczuć tym którzy po tej prawej i sprawiedliwej wladzy będzie musiał posprzatać
John
miesiąc temu
Przeczytałem i nigdzie nie znalazłem słowa "in vitro". Ktoś tu podpuszcza a ludzie łapią.
Hauhau
miesiąc temu
A gdzie wyprodukowany został ony roszko w jakiej probówce? Że taki gniot powstał
Wszyscy jeste...
miesiąc temu
Każdy niech będzie sobą nie dajcie się zmieniać..ja byłem chrześcijaninem i PiS to zmienił wraz z Rydzykiem. Jestem osobą wierząca ale nie wierzę w kościół i księży, mam dość władzy. Ludzie trzeba oderwać kościół od państwa, pod od władzy. Propaganda musi się skończyć zacznijmy żyć w zgodzie niech każdy robi co chce żyje jak chce;) ale z uśmiechem do drugiego człowieka. Mam nadzieję że Polska kiedyś będzie w Europie nie obok Europy bo z obecna władza bliżej nam do Rosji.... Przykre
Grom
2 miesiące temu
PO wszczyna wojnę ideologiczną bo nie potrafi wygrać wyborów. Dlaczego? Bo nie ma pomysłu na Polskę. Proste.
Grom
2 miesiące temu
Większość z komentujących nie zna historii ani nawet nie ma pojęcia o tym co dzieje się od 70 lat ale wypowiada się bo nie lubią PiS. Żeby krytykować cokolwiek trzeba mieć bazę. A ta większość poza frustracją nie ma nic
Polak
2 miesiące temu
My Polacy mamy już dość tej wojny PiSu z Polską i z Polakami. Mamy dość PiSu.
Polak
2 miesiące temu
Mój syn ma średnią 5,9. Już powiedział, że nie będzie chodził na ten Hit-KIT. I co mu zrobicie? Nie dacie mu promocji? Wystawicie się w ten sposób na pośmiewisko.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić