aktualizacja 

Przyjęli rezolucję przeciw Rosji. Światowa organizacja mówi "dość"

Członkowie europejskiego regionu Światowej Organizacji Zdrowia przyjęli we wtorek 10 maja rezolucję, która może skutkować zamknięciem biura regionalnego WHO w Rosji oraz zawieszeniem spotkań w tym kraju. To odpowiedź organizacji na rosyjską agresję w Ukrainie.

Przyjęli rezolucję przeciw Rosji. Światowa organizacja mówi "dość"
WHO przyjęło rezolucję przeciwko Rosji (Getty Images)

Nową rezolucję, popartą przez Ukrainę i Unię Europejską, przyjęto 10 maja w Genewie na nadzwyczajnej sesji regionu europejskiego WHO. Za uchwaleniem głosowały 43 państwa. - Tylko Rosja, Białoruś i Tadżykistan były przeciw, a dwa państwa wstrzymały się - podał Reuters.

WHO przyjmuje rezolucję przeciwko Rosji. Co to oznacza?

Zwolennicy rezolucji uważają, że izolacja Moskwy jest ważnym krokiem politycznym. Członkowie WHO zapewniają, że zrobią wszystko, aby uniknąć jakiegokolwiek poważnego wpływu na rosyjski system opieki zdrowotnej.

Treść rezolucji odnosi się do "stanu zagrożenia zdrowia" w Ukrainie, w związku z trwającą tam wojną. Dokument wskazuje na masowe ofiary śmiertelne, a także ryzyko rozprzestrzeniania się chorób przewlekłych i zakaźnych, wynikających z działań militarnych Rosji.

Wysłannik Federacji Rosyjskiej Andriej Płutnicki sprzeciwił się rezolucji i powiedział, że jest nią "bardzo rozczarowany".

Uważamy, że to moment ogromnej szkody dla systemu globalnej opieki zdrowotnej -  powiedział Płutnicki na spotkaniu członków i czołowych urzędników WHO, cytowany przez Reutersa.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Obejrzyj także: Co czeka Putina? "Przed żadnym sądem nigdy nie stanie"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić