Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Putin pręży muskuły na Bałtyku. Szwecja się zbroi w obawie przed Rosją

414
Podziel się:

Skandynawia była w ostatnich dniach obiektem niepokojących działań. Nad szwedzkimi elektrowniami jądrowymi pojawiły się niezidentyfikowane drony. Na Bałtyk wypłynęły rosyjskie okręty desantowe, a Szwedzi wysłali na Gotlandię dodatkowe wojska.

Putin pręży muskuły na Bałtyku. Szwecja się zbroi w obawie przed Rosją
Szwedzkie wojska na Gotlandii Dostawca: PAP/EPA. Karl Melander ( )

Niespokojnie w Szwecji. Nad elektrownią atomową w Forsmark pojawił się kilka dni temu duży, niezidentyfikowany dron. Szwedzka policja otrzymała doniesienie o "bezzałogowcu" nad elektrownią Forsmark. Drony zaobserwowano też nad elektrownią atomową Ringhals. Do Frosmark wysłano duże siły policyjne i śmigłowce.

Szwedzi zaczęli wzmacniać swoje siły wojskowe na Gotlandii. Na wyspę trafiły pododdziały reagowania kryzysowego. Port w Visby chroniły czołgi, do miasta wysłano uzbrojone patrole.

Analitycy i eksperci wiążą te ruchy z wypłynięciem na Bałtyk grupy wojskowych okrętów bojowych Rosji. Chodzi o okręty desantowe projektu 775, określane jako "Ropucha". To jednostki przystosowane do wysadzania desantu, np. piechoty morskiej. Mogą być też wyposażone w pociski przeciwlotnicze. Okręty wyszły jednak z Bałtyku.

Takie działania wymusiły reakcję Szwedów. Wysłali oni m.in. swój samolot rozpoznania powietrznego w rejon, gdzie zaobserwowany został inny zespół rosyjskich okrętów. Dla odmiany — służących budowie podmorskich rurociągów. Co ciekawe, zespół ten pojawił się bardzo daleko od rejonu, w którym trwa budowa rurociągu Nord Stream II.

Zareagowało również NATO. Na duńskiej wyspie Bornholm pojawił się m.in. holenderski okręt amfibijny "Rotterdam".

Bać się, bić czy... ignorować?

Rodzą się pytania o bezpieczeństwo Europy i Polski. Także w kontekście wciąż aktualnego zagrożenia Ukrainy ze strony Rosji. Może to mieć też związek z prowokacyjnymi wypowiedziami Rosji, odnoszącymi się do możliwości rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow, wypowiadał się w tonie wskazującym na dużą niechęć Rosji do rozszerzenia Sojuszu Atlantyckiego o te państwa.

Nastroje tonuje były oficer polskiego wywiadu, Vincent Severski.

Nic nowego. Jak co roku. Wzmocnienie nastrojów i budżetu. Potwór z Loch Ness, czyli rosyjskie okręty podwodne - mówi o2.pl Severski.

Severski przekonuje, by nie ekscytować się działaniami po obu stronach. Rosjanie, jak mówi, nie rzucą się nagle na Szwecję i Finlandię, bo to mogłoby oznaczać wybuch wojny w Europie. Dodaje również, że działania te są obliczone na rosyjski użytek wewnętrzny, na napędzenie działań przemysłu wojskowego i medialno-polityczne uzasadnienie ostrej retoryki i działań wobec Europy.

To element budowania napięcia przez Rosję. Prężą muskuły. To powtarzalna taktyka - dodaje z kolei Piotr Żochowski, analityk bezpieczeństwa z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz także: Niepokojące doniesienia ws. Rosji. Generał alarmuje

Ze słów obu wynika, że o obecnych działaniach należy myśleć raczej pod kątem demonstracji. Jednak nie powinno się ich ignorować, a uważnie przyglądać i monitorować rosyjską aktywność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(414)
Lola
3 miesiące temu
413 KOMENTARZY DO: Putin pręży muskuły na Bałtyku. Szwecja się zbroi w obawie przed Rosją Sortuj według 413 KOMENTARZY DO: Putin pręży muskuły na Bałtyku. Szwecja się zbroi w obawie przed Rosją Sortuj według Lola przed chwilą Rosję powinno się bombardować bo innaczej Putin, Hitler dwudziestego pierwszego wieku zniszczy całą Europę. Putin ma dyktatorskie zapędy i chce zrobić ZSSR i Rosję z całego świata albo w ostateczności tylko z Europy. Chiny też przydałoby się zbombardować, zwłaszcza Wuhan za koronawirusa oraz żeby znowu Chiny nie zrobiły kolejnej pandemii. Bombardowanie Chin i Rosji to zło konieczne, akt samoobrony bo albo Rosja i Chiny albo oni zniszczą świat. Nie kupujmy nic z chin i z Rosji np Chiny produkują chusteczki nawilżane w 99%nasączone wodą w małych paczkach, które można łatwo zmieść do kieszeni lub małej torebki. Poprośmy naszych polskich producentów typu bielenda i onybio żeby zrobiły niemal identyczny produkt o złotówkę tańszy żeby zrobić i zrobić protest żeby wycofać z polskiego rynku rosyjskie i chińskie produkty i róbmy apele do przedsiębiorców żeby nie przenosili produkcji do Chin, Afganistanu, Pakistanu, i innych tego typu krajów bo tam jest tania siła robocza, tylko żeby budowali fabryki w Polsce i innych krajach Europy żeby dano nam zarobić i w ten sposób Chiny i Rosja prędzej czy później zubożeją i im się cyrków odechce. To moja rada żeby osłabić gospodarki Chin i Rosji. Więc piszmy maile i listy do polskich przedsiębiorstw i producentów itd. Nie zasilajmy gospodarki Chin i Rosji żeby nie było ich stać na pandemie, wojny itd. Nakłaniajmy ludzi żeby nie kupowali oraz nie sprzedawali niczego co jest wyprodukowanecw Rosji i w Chinach oraz chińskich i rosyjskich marek.
Lola
3 miesiące temu
Rosję powinno się bombardować bo innaczej Putin, Hitler dwudziestego pierwszego wieku zniszczy całą Europę. Putin ma dyktatorskie zapędy i chce zrobić ZSSR i Rosję z całego świata albo w ostateczności tylko z Europy. Chiny też przydałoby się zbombardować, zwłaszcza Wuhan za koronawirusa oraz żeby znowu Chiny nie zrobiły kolejnej pandemii. Bombardowanie Chin i Rosji to zło konieczne, akt samoobrony bo albo Rosja i Chiny albo oni zniszczą świat. Nie kupujmy nic z chin i z Rosji np Chiny produkują chusteczki nawilżane w 99%nasączone wodą w małych paczkach, które można łatwo zmieść do kieszeni lub małej torebki. Poprośmy naszych polskich producentów typu bielenda i onybio żeby zrobiły niemal identyczny produkt o złotówkę tańszy żeby zrobić i zrobić protest żeby wycofać z polskiego rynku rosyjskie i chińskie produkty i róbmy apele do przedsiębiorców żeby nie przenosili produkcji do Chin, Afganistanu, Pakistanu, i innych tego typu krajów bo tam jest tania siła robocza, tylko żeby budowali fabryki w Polsce i innych krajach Europy żeby dano nam zarobić i w ten sposób Chiny i Rosja prędzej czy później zubożeją i im się cyrków odechce. To moja rada żeby osłabić gospodarki Chin i Rosji. Więc piszmy maile i listy do polskich przedsiębiorstw i producentów itd. Nie zasilajmy gospodarki Chin i Rosji żeby nie było ich stać na pandemie, wojny itd. Nakłaniajmy ludzi żeby nie kupowali oraz nie sprzedawali niczego co jest wyprodukowanecw Rosji i w Chinach oraz chińskich i rosyjskich marek.
Bez cenzury
3 miesiące temu
A rosyjska agencja informacyjna straszy Rosjan na Ukrainie, że nacjonaliści ich wymordują i jest szykowana rzeź Rosjan na Ukrainie i Rosjanie będą uznani za wrogów Ukrainy. No cóż nacjinaliści i religijni fundamentaliści zawsze są sprawcami czystek etnicznych i innych rzezi, np : kryształowa noc, rzeź hugenotów, krucjaty, inkwizycja, Rwanda, Hitler i jego obozy zagłady, rzeź wołyńska itd.
Bez cenzury
3 miesiące temu
A rosyjska agencja informacyjna straszy Rosjan na Ukrainie, że nacjinaliści ich wymordują i jest szykowana rzeź Rosjan na Ukrainie i Rosjanie będą uznani za wrogów Ukrainy. No cóż nacjinaliści i religijni fundamentaliści zawsze są sprawcami czystek etnicznych i innych rzezi, np : kryształowa noc, rzeź hugenotów, krucjaty, inkwizycja, Rwanda, Hitler i jego obozy zagłady, rzeź wołyńska itd.
Dziadek
4 miesiące temu
Następna porcja histerycznej retoryki wojennej .Wczoraj czytałem że cztery rosyjskie okręty desantowe minęły wyspy brytyjskie i kierują się na Morze Czarne .Dzisiaj jest artykuł że Szwecja obawia się desantu na Gotlandię wysłała wojska przylecieli amerykanie .A ataku nie ma i nie będzie bo okręty popłynęły dalej. Co oni mają za wywiad .To są niebezpieczni narwańcy którzy takimi działaniami sami mogą wywołać wojnę.
Obserwator
4 miesiące temu
Putin robi w majtki gdyż atak nie jest możliwy, a Rosjanie takich przywódców , którym coś się nie udaje długo nie trzymają żywych
iwan
4 miesiące temu
Przeciez Bałtyk ma wody międzynarodowe i każdy może tam pływać,Rosja nie może ale amerykanie mogą
szwedzi dziwa...
4 miesiące temu
ten cały zachód nie wie jak odzyskać wspierane przez Rosję tereny Donieckiej RL i Ługańskiej RL dla Ukrainy i dziwaczy Końca dziwaczenia nie widać bo prawdopodobnie na tyle Nato na czele z USA stać dobrym dowodem jest porażka USA w Syrii Dzięki zwycięstwu Rosji Bashir Al-Asad do dziś prezydentem
jerzy
4 miesiące temu
za tydzień będzie panika w Ameryce, bo okręty będą ćwiczyć na Kubie
Anioł
4 miesiące temu
Rządy poszczególnych państw szukają guza a szczególności Rosja i Stany, Nato, a nie widzą zagrożenia z góry, człowiek jest tak malutki na tej naszej planecie a rządzi się jakby przeświat należał do niego. Czy naprawdę na się zdarzyć coś co uświadomi ich w przekonaniu że powinni szukać rozwiązania aby przetrwać w razie zagrożeniu z kosmosu, żal mi tych ludzi co zmierzają do wojny. Wojna sama ich znajdzie jeśli na świecie nie zapanuje ład i porządek
Rrt123
4 miesiące temu
A jak Lech K.mówił o tym ,to się pochlebcy Moskwy i Berlina śmiali.
Före detta Po...
4 miesiące temu
Rzad Szwecji tak sie boi konfliktu, ze padnie na kolana przed Panem Putinem
skok na kasę
4 miesiące temu
Co za nonsensy że trzeba wzmocnić polską Marynarkę Wojenną. Kosztem oczywiście szpitali, szkół, uczelni... I co to da przeciw dronom? Skok na kasę dla zbrojeń.
WOT
4 miesiące temu
dlaczego te drony nie zostały przechwycone lub zestrzelone ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić