Natalia Bogucka| 

Raport NIK krytycznie o wojsku. "Żołnierze są źle szkoleni"

18

W najnowszym raporcie dot. polskiej armii NIK stwierdził, że "system szkolenia szeregowych żołnierzy i podoficerów w Wojsku Polskim jest niewydolny i nieskuteczny". Na raport odpowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Raport NIK uderza w Ministerstwo Obrony Narodowej
Raport NIK uderza w Ministerstwo Obrony Narodowej (PAP)

Raport NIK opisuje wyniki kontroli, która dotyczyła lat 2016-2018, ale została zakończona dopiero w kwietniu bieżącego roku. Dotyczyła ona sytemu szkolenia podoficerów i szeregowych zawodowych w jednostkach szkolnictwa wojskowego.

System szkolenia szeregowych żołnierzy i podoficerów w Wojsku Polskim jest niewydolny i nieskuteczny. Nie pozwala on na przeszkolenie 1/3 osób wymagających szkolenia, a szkolenie pozostałych 2/3 żołnierzy i podoficerów odbywa się na przestarzałym sprzęcie, przy braku podstawowych środków bojowych i przy niedoborach kadry szkolącej - pisze w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

NIK podkreśla, że jednostki szkoleniowe dysponowały sprzętem "starszej generacji lub prototypowym". Uniemożliwiło to żołnierzom nabycie umiejętności, które odpowiadałyby "wymogom współczesnego pola walki".

Prawidłowe wyszkolenie żołnierzy ma wpływ na efektywność działań bojowych, pozwala na sprawne wykorzystanie zdobytych umiejętności, daje im poczucie pewności siebie i jest niezbędne dla profesjonalnego wykonywania zadań. Rozwój nauki i postęp technologiczny narzuca konieczność zdobycia specjalistycznych umiejętności w obsłudze sprzętu wojskowego - zaznacza NIK.

Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że problemem była również zbyt mała liczba instruktorów. W Szkole Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce przez trzy lata z rzędu brakowało 2/3 instruktorów.

NIK krytycznie o polskiej armii. Mariusz Błaszczak komentuje

Raport NIK skomentował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że armia się rozwija, o czym świadczą m.in. ćwiczenia z wojskami USA.

Jest to wycinek całości. Całość przedstawia się zupełnie inaczej. Wojsko Polskie rozwija się liczebnie. Kiedy w 2015 roku rząd PiS obejmował władzę, było 95 tysięcy, teraz jest 107 tysięcy żołnierzy zawodowych, 24 tysiące żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział Mariusz Błaszczak na antenie Polskiego Radia.

Wojsko się rozwija, a że ktoś ma tam jakiś cel polityczny, żeby uderzyć; cóż, w takim świecie żyjemy - dodał.

Zobacz także: Pierwszy raz od 40 lat. Niespokojnie na Morzu Barentsa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić