oprac. Krystian Winogrodzki| 

Raport ONZ na temat praw człowieka. Dostało się też Polsce

0
Podziel się:

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka opublikował coroczny raport swojego biura. Zastrzeżenia jakie ONZ stawia Polsce dotyczą sądownictwa, mowy nienawiści czy nowelizacji ustawy o IPN.

Zeid Ra'ad Al Hussein opublikował coroczny raport na temat praw człowieka
Zeid Ra'ad Al Hussein opublikował coroczny raport na temat praw człowieka (PAP/EPA, SALVATORE DI NOLFI)

- Reforma Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa, utorowała drogę do interpretacji Konstytucji i prawa krajowego, osłabiając mechanizmy kontroli - brzmi fragment oświadczenia komisarza ONZ Zeida Ra'ada Al Husseina.

Dodatkowo w raporcie zawarto kolejne uwagi, które odnoszą się do zmian w ustawodawstwie, jakie niedawno wprowadził rząd. Zastrzeżenia dotyczą naruszenia prawa do wolności zgromadzeń, upolitycznienia urzędu Prokuratora Generalnego, zwiększeniu uprawnień tajnych służb, a także kontroli sędziów i mediów ze strony rządzących.

Zaniepokojenie budzą też sprawy społeczne. Naruszane jest prawo do prywatności i seksualności oraz reprodukcji. Rządowi oberwało się także za ignorowanie przestępstw, dotyczących nawoływania do nienawiści na tle mniejszości narodowych, a także migrantów. ONZ planuje powołanie grupy zadaniowej, która zajmie się tą sprawą.

Zobacz także: Zobacz także: Żakowski: „Za chwilę będziemy pełzali przed Europą"

Na koniec Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al Hussein, odniósł się do szeroko komentowanej na świecie, nowelizacji ustawy o IPN. Prawo przewiduje do trzech lat więzienia za nazywanie polskimi nazistowskich obozów koncentracyjnych, które były założone na terenie naszego kraju.

Źródło: ohchr.org

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić