Rewolucja na trasie do Morskiego Oka. Tatrzański Park Narodowy planuje zmiany

140

Konie wożące turystów nad Morskie Oko mają zostać odciążone. Tatrzański Park Narodowy przeprowadzi testy hybrydowego wozu konnego, który może w przyszłości zastąpić tradycyjne powozy.

Rewolucja na trasie do Morskiego Oka. Tatrzański Park Narodowy planuje zmiany
Rewolucja na trasie do Morskiego Oka (PAP, Grzegorz Momot)

Temat powozów konnych na trasie do Morskiego Oka zawsze budził emocje. Wielu turystów chętnie wybiera skrócenie sobie pieszej drogi za pomocą przejażdżki. Sposób ten jest popularny zwłaszcza w upalne dni. Od lat trwa dyskusja, czy transport ten nie powinien zniknąć, ze względu na narażanie koni na zbyt duży wysiłek. Już niedługo może się to zmienić.

Prawdziwa rewolucja czeka wozy konne na trasie do Morskiego Oka. Według Polskiej Agencji Prasowej Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o przeprowadzeniu testów hybrydowego wozu konnego. Te mają się odbyć już w drugiej połowie czerwca. Wóz będzie zabierać 16 osób, jednak w trakcie prób wsiądzie do niego 12 pasażerów.

Podczas najbliższych testów chcemy zwiększyć częstotliwość kursów. Chcemy też, aby na wozach zasiedli turyści. Obecnie czekamy na tzw. ładowarkę adaptacyjną, która ma jeszcze bardziej usprawnić działanie wozu – powiedział PAP Zbigniew Kowalski z TPN.

Prototyp kosztował 120 tysięcy złotych. Wóz wykonała firma Aktiv Elektronik z Obornik Wielkopolskich koło Poznania. W przypadku pomyślnego zakończenia testów planowane jest wprowadzenie go do stałego użytku. Zmiana ma na celu odciążenie koni.

To nie pierwszy prototyp testowany przez TPN. Będzie to jego druga, ulepszona wersja. Pierwszy egzemplarz został wyprodukowany na zlecenie Parku w 2016 roku. Niestety po serii testów spaliły się w nim wtedy baterie.

Zobacz także: Najmłodsza prawnuczka królowej Elżbiety II. Lilibet nie będzie księżniczką
Autor: GGG
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić