Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Rok od wyroku TK. Ile osób dokonało w tym czasie aborcji?

33
Podziel się:

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym aborcja w przypadku wad letalnych została uznana za niezgodną z Konstytucją. Policzono, ilu aborcjom od tego czasu poddały się Polki.

Rok od wyroku TK. Ile osób dokonało w tym czasie aborcji?
Strajk Kobiet w Warszawie. (YouTube)

Takich protestów nie było w Polsce od 1989 roku. Polacy wyszli na ulice 22 października 2020 r., gdy Trybunał Konstytucyjny z Julią Przyłębską na czele wydał wyrok w sprawie tzw. kompromisu aborcyjnego. Zdecydowano, że aborcja w przypadku nieodwracalnie uszkodzonego płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu jest nielegalna.

Choć zgodnie z prawem wyroki TK powinny być publikowane niezwłocznie, w tym przypadku opublikowano go dopiero dwa miesiące później. Protesty trwały więc niemal nieprzerwanie od października 2020 do marca 2021. Na ulice nie tylko największych miast wychodziły setki tysięcy ludzi.

Aborcja jest nielegalna, ale Polki i tak jej dokonują. Według danych organizacji Aborcja Bez Granic, od momentu ogłoszenia wyroku, 34 tys. osób dokonało aborcji. Zdecydowana większość wybrała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu. 1080 osób miało zdecydować się na wyjazd za granicę, by w drugim trymestrze usunąć ciążę. A to i tak nie wszystko.

Women Help Women - międzynarodowa organizacja zapewniająca pocztowy dostęp do tabletek aborcyjnych odpowiedziała na ponad 80 tysięcy wiadomości z Polski. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 18 tysięcy osób skorzystało z pomocy Women Help Women - informuje Oko.Press.

Są też osoby korzystające z innego typu pomocy lub wyjeżdżające za granicę na zabieg na własną rękę. Krytycy wyroku TK podkreślają, że liczby te świadczą o tym, że Polki i tak będą dokonywać aborcji, niezależnie od starań obozu władzy.

Zobacz także: Rząd obawia się rozkwitu turystyki aborcyjnej. "Kobiety potrzebują pomocy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
czytelnik
8 miesięcy temu
Polsce grozi wyludnienie, chodzi o zmniejszenie populacji w naszym kraju, według starszych i mądrzejszych Polaków jest za dużo. Ale większość tego nie rozumie, społeczeństwo zatraciło instynkt samozachowawczy. Polaków ma być połowę mniej niż obecnie. Takie są plany.
By eska gyhbu...
8 miesięcy temu
Gdzie są komentarze???
Kminubuhygtf
8 miesięcy temu
Gdzie są komentarze???
Utvyrcyrfyrcy...
8 miesięcy temu
Gdzie są komentarze???
bibekl😁😁😁
8 miesięcy temu
Tych co chcą aborcji na życzenie matki powinny w pierwszym rzędzie usunąć byłby spokój, niech sobie to przemyślą.
melchior
8 miesięcy temu
za aborcje pod sciane i kalach takie prawo
SIEKIEREZADA
8 miesięcy temu
Mnie to nie tyka, ale jakby dotknęło by moją żonę i byłby problem to bym napewno jakiegoś radykalisty fermenciarza pisowskiego powiesił nogami do góry na latarni.
zze
8 miesięcy temu
i tak w ten oto sposób zamordowano tysiące niewinnych dzieci...cicho bez krzyku ,płaczu--tak tak--te dzieci naprawdę głośno krzyczały--mamusiu nie zabijaj mnie--a gdzie sumienie...
Doktor Tadeus...
8 miesięcy temu
AAAa przywracanie miesiączki, dyskretnie,56-610-72-58
Jbl
8 miesięcy temu
Tu nie chodzi o żadne dobro dzieci. Zakazują bo mogą zakazywać. Tak się osiąga paroksyzm orgazmu dzięki sprawowanej władzy. Po to się do niej dąży. Ale nadszyszkownik i jego zgraja wymyślili jeszcze mocarną Szuflandię. Dlatego zakazują też środków antykoncepcyjnych bo "żołnierzów" i podtęcznych om potrzeba doj zrealizowania ich chorych pomysłów. Chcą cofnąć Polskę o sto lat. Ile trwała i jak skończyła ich cudowna mocarna ojczyzna wszyscy wiedzą. Ale jak widać Hitler i komuniści nie wybili do końca popaprańców szlaceckich i teraz marzą im się te ich dworki na Ukrainie. Wciągną suwerena i nas wszyskich w oczywiste nieszczęście.
gęś
8 miesięcy temu
W tak zgniłym państwie wszystko czego człek się nie dotknie jest zgniłe.Bo ryba gnije od głowy a naszą rybą są politycy.
gęś
8 miesięcy temu
W tak zgniłym państwie wszystko czego człek się nie dotknie jest zgniłe.Bo ryba gnije od głowy a naszą rybą są politycy.
Katolik
8 miesięcy temu
Jeśli nasze społeczeństwo to 99% katolików czynnych, więc wierzących, to pytam: po co ustawy zakazujące aborcji? Żaden dobry katolik tego nie uczyni, bo to grzech. Po co zaganiać kijem do wiary?
jasiu
8 miesięcy temu
W ciemnodrodzie niechciane dzieci tylko dla tych co ich nie moga wychowac w godnych warunkach. zamozniejsi znajda droge wolnego wyboru.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić