Rosjanie wycofują wojsko? Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę

– Zdjęcia satelitarne obalają rosyjskie twierdzenia o ​​wycofaniu wojsk z granicy z Ukrainą – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg. Wyraził też obawę, że wtorkowy cyberatak może być zwiastunem inwazji.

Rosjanie wycofują wojsko? Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę
Rosja nie przekonała NATO, że wycofuje żołnierzy z terenów przygranicznych (Ministerstwo Obrony Rosji)

Jens Stoltenberg podkreślił, że nie ma oznak deeskalacji ze strony Rosji. Sekretarz generalny NATO powiedział to w środę w Brukseli na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu.

Rosjanie wycofują wojsko? Zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało wideo przedstawiające kolumnę pojazdów opancerzonych, które – zgodnie z rosyjską narracją – od wtorku rozpoczęły powrót do swoich stałych baz. Jednak NATO sceptycznie zareagowało na ten komunikat.

NATO może udowodnić za pomocą zdjęć satelitarnych, że Rosja nie wycofała wojsk z granic Ukrainy. Można to sprawdzić z pomocą otwartych źródeł i komercyjnych satelitów – powiedział Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

Sekretarz generalny NATO wyraził również zaniepokojenie cyberatakami na Ukrainę, które władze określiły jako największy tego typu atak w historii tego kraju. Celami ataków DDoS były portal internetowy resortu obrony, ukraińskie banki i inne instytucje. Władze Ukrainy uważają, że za atakami stoją prawdopodobnie Rosjanie, natomiast Kreml odrzucił te zarzuty.

To, co widzimy nie jest wycofywaniem wojsk i sprzętu. W rzeczywistości widzimy, że wojska rosyjskie przesuwają się na pozycje i widzieliśmy cyberatak. Są to rodzaje działań, których można byłoby się spodziewać przed większą interwencją wojskową na Ukrainie – podkreśla Stoltenberg.

Jednak sekretarz generalny NATO dodał, że istnieją powody do pewnego "ostrożnego optymizmu", ponieważ Rosja "zadeklarowała chęć zaangażowania się w wysiłki dyplomatyczne".

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić