Ruszył proces 96-letniej Niemki. Odpowie za zbrodnie wojenne jako nieletnia

54

Była sekretarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie została w końcu postawiona przed wymiarem sprawiedliwości. 96-letnia Imgrid Fruchner miała być sądzona pod koniec września. Wtedy jednak uciekła przed rozpoczęciem procesu.

Ruszył proces 96-letniej Niemki. Odpowie za zbrodnie wojenne jako nieletnia
96-letnia Imgrid Fruchner stanęła przed wymiarem sprawiedliwości (PAP, EPA)

Imgrid Fruchner stanęła we wtorek przed Sądem Okręgowym w Itzehoe. Jest oskarżona o współudział w morderstwie ponad 11 tys. osób. W obozie koncentracyjnym w Stutthofie pełniła funkcję sekretarki.

Uciekła przed rozpoczęciem procesu. "Pogarda dla ocalałych i wymiaru sprawiedliwości"

Proces 96-latki miał rozpocząć się 30 września. Do rozprawy jednak nie doszło. Mieszkająca w domu opieki w Quickborn Imgrid Fruchner wcześnie rano udała się taksówką na stację Norderstedt. Po kilku godzinach poszukiwań kobietę aresztowano w Hamburgu i przewieziono na komisariat.

Przed procesem 96-latka miała wysłać do sądu pismo, w którym podkreślała, że nie chce się stawić na rozprawie, bo obawia się ośmieszenia. Międzynarodowy Komitet Oświęcimski stwierdził, że wykazała się "pogardą dla ocalałych i wymiaru sprawiedliwości".

96-latka została zwolniona przez funkcjonariuszy do domu, ale założono jej elektroniczny identyfikator. Teraz Niemka pojawiła się w końcu na sali sądowej. Przyszła do sądu w chuście na głowę, czarnych okularach i maseczce.

96-letnia Niemka oskarżona o zbrodnie wojenne. Odpowie przed sądem dla nieletnich

Imgrid Fruchner odpowiada przed sądem dla nieletnich, ponieważ w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat. W okresie od czerwca 1943 r. do kwietnia 1945 r. jako stenotypistka i maszynistka w komendanturze niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof miała pomagać kierownictwu obozu w systematycznym zabijaniu więźniów. Historycy szacują, że obozie zginęło blisko 65 tys. więźniów.

Obejrzyj także: Dramat więźniarek w KL Ravensbrück. Najgorszy niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić