Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Rząd Francji wycofuje zgodę na leczenie hydroksychlorochiną. Podali powody

5

Rząd Francji podjął decyzję w kwestii stosowania hydroksychlorochiny do leczenia pacjentów z COVID-19. Po wydaniu opinii przez Wysoką Radę Zdrowia Publicznego środek nie będzie już podawany osobom zarażonym koronawirusem.

Hydroksychlorochina to lek stosowany m.in. do leczenia chorych na malarię
Hydroksychlorochina to lek stosowany m.in. do leczenia chorych na malarię (Getty Images)

Zakaz stosowania zapadł niedługo po wydaniu negatywnej opinii. Jak podaje "Politico", specjaliści poddali w wątpliwość zasadność zalecania zarażonym zarówno hydroksychlorochiny, jak i innego środka stosowanego do leczenia malarii – chlorochiny.

Koronawirus: hydroksychlorochina jest nieskuteczna w leczeniu COVID-19?

Specjaliści z Wysokiej Rady uważają, że nie istnieją dowody na skuteczność hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. O wydaniu negatywnej opinii przesądziły również poważne skutki uboczne jej przyjmowana, takie jak. m.in. ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

O zbadanie wpływu hydroksychlorochiny na chorych apelował m.in. Olivier Véran. Francuski minister zdrowia poprosił o sprawdzenie, czy należy cofnąć dotychczas obowiązujące zezwolenie. W jego ramach lekarze mogli w nagłych wypadkach przepisywać lek na malarię hospitalizowanym pacjentom z COVID-19.

Nad hydroksychlorochiną będą nadal prowadzone badania. Zalecono jednak, aby nie brały w nich udziału osoby niedawno zarażone koronawirusem. Nie tylko Francja wykazuje sceptycyzm wobec leku na malarię. Kilka dni wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie, że ze względów bezpieczeństwa zawiesza globalne stosowanie tego środka.

Zobacz także: Zobacz też: Masowe groby w Brazylii. Dramatyczna sytuacja w związku z COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić