Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

SDP protestuje. Dziennikarzy TVP nie wpuszczono na konferencję

24
Podziel się:

Dziennikarze z łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej nie zostali wpuszczeni na poniedziałkową konferencję prasową w Urzędzie Miasta Łodzi. Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraziło swoje niezadowolenie i stwierdziło, że jest to "naruszenie konstytucyjnej zasady wolności słowa".

SDP protestuje. Dziennikarzy TVP nie wpuszczono na konferencję
Na konferencji w Łodzi nie pojawiła się ekipa z TVP. (UMŁ)

Ekipa łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej nie została wpuszczona w poniedziałek na konferencję prasową w Urzędzie Miasta Łodzi. Dziennikarka TVP Martyna Kowalczyk, powiedziała, że konferencja była poświęcona obywatelskiemu głosowaniu łodzian mających decydować, na co miasto wyda pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Dziennikarzy TVP nie wpuszczono na konferencję

Nie dostaliście zaproszenia od nas, nie zapraszamy was na tę konferencję - mówił w TVP Łódź rzecznik prezydenta miasta Marcin Masłowski.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zamieściło na swojej stronie komentarz w tej sprawie. Uznano, że wykluczenie dziennikarzy TVP z konferencji jest "naruszeniem konstytucyjnej zasady wolności słowa i dostępu do informacji, która szczególnie obowiązuje władze publiczne każdego szczebla".

Zwrócono również uwagę na tematykę konferencji. Ta była poświęcona obywatelskiemu głosowaniu mieszkańców Łodzi, którzy mieli decydować, w jaki sposób miasto wyda pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Co za tym idzie według SDP "informacje przekazywane na tej konferencji były szczególnie istotne z punktu widzenia interesu społecznego widzów regionalnej telewizji publicznej w Łodzi".

Niczym nieuzasadniona decyzja o wyeliminowaniu z konferencji prasowej władz miasta dziennikarzy publicznego nadawcy jest niezrozumiała i absolutnie niedopuszczalna w świetle obowiązującego prawa oraz zwyczajowych zasad życia społecznego. Szczególnie bulwersujące jest przy tym to, iż wg informacji TVP Łódź, redakcja Łódzkich Wiadomości Dnia nie otrzymuje oficjalnych informacji o miejskich konferencjach już od kilku miesięcy - wskazało CMWP SDP.

Zwrócono również uwagę na to, że złamano konstytucyjną zasadę wolności słowa oraz naruszono Prawo Prasowe. Dziennikarka TVP Martyna Kowalczyk, której nie wpuszczono na spotkanie, powiedziała PAP, że od kiedy pracuje w telewizji publicznej, taka sytuacja zdarzyła się jej pierwszy raz.

Opisana praktyka wykluczania niektórych dziennikarzy z dostępu do informacji budzi więc zdecydowany sprzeciw, nie sposób bowiem przyjąć, by opisane wyżej działania przedstawicieli władz samorządowych w Łodzi miały się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa - dodano.
Zobacz także: Koronawirus spustoszył Europę. Ta część niemieckiej gospodarki najbardziej ucierpiała
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
pis da
5 miesięcy temu
Pisowcy na co dzień za nic mają demokrację i prawo, ale chętnie się na nie powołują.
pis da
5 miesięcy temu
Słusznie zrobili. TVP nie jest już telewizją publiczną a partyjną, bez rzetelnych informacji a jedynie z propagandą ideologii pisowskiej. Jak kiedyś komuchy. O co te pretensje?
czerwonizdraj...
5 miesięcy temu
korupcja, złodziejstwo, korupcja złodziejstwo. tylko korupcja i złodziejstwo, taki jest wasz plan, i żeby w Polsce nic nie było.
prawda
5 miesięcy temu
Kłamstwo ma krótkie nogi, widocznie za krótkie aby wejść na konferencję.
Brawo
5 miesięcy temu
Brawo
pobożny arab
5 miesięcy temu
A tak nie dawno wrzeszczano o wolnych mediach.
Kaszub
5 miesięcy temu
W PRLu była tak zwana demokracja socjalistyczna. W Łodzi mieliśmy do czynienia z demokracją peowską
Lód
5 miesięcy temu
TSUE to ich przestępstwa powinni ujawniać
EUropejczyk
5 miesięcy temu
A już pomyślałem o legalnym spotkaniu zarządu PGE -spolki Skarbu Państwa w siedzibie POLSKIEJ AGENCJI PRASOWEJ.
wp1
5 miesięcy temu
tam była konferencja prasowa dla dziennikarzy ...a nie dla funkcjonariuszy partyjnych !!!!!!
KRK
5 miesięcy temu
Tych partyjnych funkcjonariuszy pis - dziennikarzy tvp Nie wolno nawet do szaletu wpuszczac !!! widzac takiego reaguj Nie musi byc grzecznie i miło !!!!
Tymon
5 miesięcy temu
I bardzo dobrze, i tak nie powiedzieliby prawdy
Paweł
5 miesięcy temu
Fajna demokracja w wykonaniu tych łosi
Gość
5 miesięcy temu
Prawidłowo, zwolenników dojnej zmiany trzeba trzymać jak najdalej. Nie da się z nimi rozmawiać na poziomie i jeszcze ukazują szczyt chamstwa, ja po takim bym się brzydził nawet wysikać
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić