Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Sensacja w Sakkarze. Egipscy archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia

328

Egipscy archeolodzy ogłosili odkrycie prawie 100 starożytnych trumien - niektóre z mumiami w środku - i około 40 złotych posągów. Znaleziska dokonano w Sakkarze, słynnej nekropolii faraonów.

Sensacja w Sakkarze. Egipscy archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia
W Kairze znaleziono 100 sarkofagów i kilkadziesiąt złotych posągów. (Getty Images)

Odkrycia dokonano w Kairze, w Sakkarze, czyli słynnej nekropolii faraonów. Minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani, powiedział, że pozycje pochodzą z dynastii Ptolemeuszy, która rządziła Egiptem przez 300 lat - od około 320 p.n.e. do około 30 roku p.n.e. Niektóre artefakty datowane są na okres od 664 do 332 roku p.n.e.

Artefakty zostaną przeniesione do trzech muzeów w Kairze - w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które jest obecnie budowane w pobliżu piramid w Gizie. Chalid el-Anani wspomniał również, że to nie koniec sensacyjnych odkryć. Kolejne zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

Sakkara nie ujawniła jeszcze wszystkiego, co posiada. To skarb - powiedział minister podczas ceremonii odsłonięcia sarkofagów.
Zobacz także: Skąd wzięła się niezwykła precyzja Egipcjan. Eksperyment

Od września znaleziono około 140 zapieczętowanych sarkofagów i prawie we wszystkich znajdują się mumie. Ponadto odnaleziono kilkadziesiąt złoconych posągów.

Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis. To miejsce pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Na jej terenie prawdopodobnie spoczywa pierwszy znany król Egiptu Narmer. W 1979 r. Memfis wraz z całą nekropolią zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Egipt często zachwala swoje odkrycia archeologiczne w nadziei na pobudzenie branży turystycznej. Ta wiele straciła po powstaniu ludowym w 2011 r., w wyniku którego obalono prezydenta Hosniego Mubaraka. Duże straty odnotowano także przez pandemię koronawirusa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić