o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Sensacja w Sakkarze. Egipscy archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia

226
Podziel się

Egipscy archeolodzy ogłosili odkrycie prawie 100 starożytnych trumien - niektóre z mumiami w środku - i około 40 złotych posągów. Znaleziska dokonano w Sakkarze, słynnej nekropolii faraonów.

Sensacja w Sakkarze. Egipscy archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia
W Kairze znaleziono 100 sarkofagów i kilkadziesiąt złotych posągów. (Getty Images)
bDnMSDBx

Odkrycia dokonano w Kairze, w Sakkarze, czyli słynnej nekropolii faraonów. Minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani, powiedział, że pozycje pochodzą z dynastii Ptolemeuszy, która rządziła Egiptem przez 300 lat - od około 320 p.n.e. do około 30 roku p.n.e. Niektóre artefakty datowane są na okres od 664 do 332 roku p.n.e.

Artefakty zostaną przeniesione do trzech muzeów w Kairze - w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które jest obecnie budowane w pobliżu piramid w Gizie. Chalid el-Anani wspomniał również, że to nie koniec sensacyjnych odkryć. Kolejne zostanie ogłoszone jeszcze w tym roku.

bDnMSDBz
Sakkara nie ujawniła jeszcze wszystkiego, co posiada. To skarb - powiedział minister podczas ceremonii odsłonięcia sarkofagów.
Zobacz także: Skąd wzięła się niezwykła precyzja Egipcjan. Eksperyment

Od września znaleziono około 140 zapieczętowanych sarkofagów i prawie we wszystkich znajdują się mumie. Ponadto odnaleziono kilkadziesiąt złoconych posągów.

bDnMSDBF

Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis. To miejsce pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Na jej terenie prawdopodobnie spoczywa pierwszy znany król Egiptu Narmer. W 1979 r. Memfis wraz z całą nekropolią zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Egipt często zachwala swoje odkrycia archeologiczne w nadziei na pobudzenie branży turystycznej. Ta wiele straciła po powstaniu ludowym w 2011 r., w wyniku którego obalono prezydenta Hosniego Mubaraka. Duże straty odnotowano także przez pandemię koronawirusa.

bDnMSDCa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(226)
Racjonalista
2 tyg. temu
"Ja Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli lecz Twoje złoto tam pozostało" Nooo! Od razu wiadomo, czyje jest to złoto.
ccc
2 tyg. temu
Jaki Egipt?? Egipt to bylo starozytne panstwo o wysokiej kulturze.Dzisiaj to prymitywny islam
Arek32
2 tyg. temu
Oby Izrael sie o to zloto nie upomnial, wymyslajac jakas historie ze to niby nalezy do zydow, bo kiedys zyli w Egipcie.
bDnMSDCb
asj
2 tyg. temu
Kiedy zaczną szukać , aby znalezć najwiekszy obiekt starożytnego Egiptu- wielki labirynt, którego naziemne piętro/1500 wielkich pomieszczeń a każda ściana i sufit z jednej wielkiej kamiennej płyty, wszystko pokryte hieroglifami, do tego podwórce zwiedzał w 448 roku pne grecki podróżnik i historyk - Herodot, do poziomu podziemnego go nie wpuszczono, kapłani powiedzieli mu,że tam leży 12 królów na polecenie których obiekt zbudowano i leżą święte krokodyle. Obiekt był zwiedzany jeszcze około 1 wieku pne przez rzymskiego pisarza.
Uiio
2 tyg. temu
Pozostałości po tym co zrabowali Francuzi i Angole !!!
Najnowsze komentarze (226)
marek
2 tyg. temu
ja tam ukryłem 1 posąg
OKO
2 tyg. temu
Niech lepiej przestaną grzebać w tych mumiach bo niewiedzą na jakie choroby poumierali i znowu zaczną się nowe epidemie
jetter
2 tyg. temu
Lokalna ludnosc nie uzywa nazwy Egipt tylko arabski zwrot مصر (misr) Ale za to chetnie sprzedaja turystom symbole, figurki i obrazy zwiazane ze starozytnym Egiptem, chociaz Islam nie pozwala tworzyc obrazow i posagow szczegolnie o charakterze religijnym swoim wyznawcom. Bardzo trudno uwierzyc ze tam kiedys kwitla bajeczna kultura, bo dzisiejszy Egipt jest dziki i przerazajacy. Ogromna strata dla wspolczesnych.
Shrek
2 tyg. temu
Po tej informacji bardzo szybko znajdzie się powód by interweniować w Egipcie militarnie bo tam jest łamane prawo ludzi tam zamieszkałych i trzeba im pomórz. Widzę jiż dwa chętne państwa do tej interwencji. Jedno z kontynętu amerykańskiego a drugie z sąsiedztwa egiptu. Polska by też mogła wziąć w tym udział za te dziewczyne co ją zamordowali.
obywatel x
2 tyg. temu
Szok - 2600 lat i mumie ludzkie przetrwały ten czas. Jak oni musieli być zorganizowani i wspaniale władać techniką na miarę ówczesnej nauki by tego wszystkiego dokonać.
elo
2 tyg. temu
jest jedno fajne z danie we filmie mumia. Śmierć to dopiero początek. Prawdopodobnie już od wczesnej starożytności wieżono w życie po smierci, w egipcie trochę to skopali bo umarłemu chowano jego dobra za życia, a jak wiecie "pójdę boso"..
normal
2 tyg. temu
Cale to zloto musi nalezec do tych co robia roszczenia na calym swiecie i pewno faraon sie od nich zapozyczyl i nie oddal.
ISA
2 tyg. temu
Egipt to uratiowani z Atlantydy pozniej Sumer.
bDnMSDBT
Pit
2 tyg. temu
Szkoda że nie znaleźli złotego pociągu z Polski a i tak by żydzi się upomnieli..
koko14
2 tyg. temu
Gratulacje dla Egipskich Archeologow!!! Wspanialy zukces!!!
koko14
2 tyg. temu
Gratulacje dla Egipskich Archeologow!!! Wspanialy zukces!!!
Jan_Ludwik
2 tyg. temu
Dodaję kilka dodatkowych informacji: Egipt zhellenizował się na dużą skalę od mniej więcej IV w. p. n. e. Od I w. n. e. Egipt był częścią imperium rzymskiego, chrystianizującego się od mniej więcej II w. n.e., ale do mniej więcej IV w. n. e. kulturowo przeważał hellenizm. Agresywne chrześcijaństwo (niszczenie świątyń innych wyznań) trwało mniej więcej od III do V w. n. e., kiedy to chrześcijaństwo stało się WYŁĄCZNIE dopuszczalną religią państwową. Ówczesne podziały w chrześcijaństwie nie miały zbyt wielkiego związku z dzisiejszymi podziałami (łopatologicznie: nie było katolicyzmu w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, a wiele podziałów jest dzisiaj niezrozumiałych - gnostycyzm, manicheizm itp.) Muzułmańscy zdobywcy do mniej więcej XII w. charakteryzowali się znacznie większą tolerancją religijną niż poprzednia chrześcijańska władza. Innowiercy płacili specjalny podatek (niższy od poprzedniego chrześcijańskiego), a zakaz picia wina i wykonywania podobizn dotyczył wyłącznie muzułmanów. Chrześcijanie i Żydzi (tzw. ludy Księgi) mogli pić i tworzyć rozmaite podobizny z wyłączeniem tych, do których muzułmanie rościli sobie wyłączne prawa (podobizna proroka i muzułmanów.) Zmieniło się to na gorsze dopiero pod wpływem krucjat oraz najazdów tureckich i muzułmańskich. Krótko mówiąc: odczepcie się od islamu z pierwszych pięciu wieków jego istnienia, bo byli lepsi nie tylko od swoich potomków, ale także byli lepsi od ówczesnych chrześcijan.
Zweicyngiel
2 tyg. temu
Żeśmy składali ,a nie zabrali.
Lewy
2 tyg. temu
Spodziewam się, że 90% znalezionych rzeczy trafi do British Museum w Londynie. Tak dawniej bywało i należy podtrzymywać dobre tradycje.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić