Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

Seria rozbłysków na Słońcu. NASA pokazała zdjęcie

10
Podziel się:

W sobotę oraz niedzielę astrofizycy odnotowali serię rozbłysków na Słońcu. Jeden z nich był na tyle silny, że mógł spowodować drobne zakłócenia w łączności radiowej. NASA prognozuje, że we wtorek 4 października powinniśmy spodziewać się na Ziemi silnej burzy magnetycznej.

Seria rozbłysków na Słońcu. NASA pokazała zdjęcie
Astrofizycy odnotowali na słońcu trzy silne rozbłyski (NASA, Obserwatorium Dynamiki Słońca)

O rozbłyskach na Słońcu poinformowało amerykańskie Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej (SWPC), wchodzące w skład Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. Pierwszy z nich miał miejsce w sobotę 1 października o godz. 16:15 czasu wschodniego (22:15 czasu polskiego). Kolejny odnotowano o godz. 22:25 czasu wschodniego (2 października o godz. 04:25 czasu polskiego). Ostatni silny rozbłysk zarejestrowano w niedzielę 2 października o godz. 16:25 czasu wschodniego (22:25 czasu polskiego).

Ostatni odnotowany rozbłysk był klasy X. Wskazuje to na najpotężniejszą erupcję, do jakiej zdolna jest nasza gwiazda. Rozbłysk ten można zaobserwować w prawym górnym rogu zdjęcia, opublikowanego w sieci przez Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA.

Zakłócenia łączności radiowej. Dotykają głównie lotnictwa cywilnego

Rozbłysk słoneczny jest wywołany nagłym wydzieleniem w atmosferze Słońca ogromnej ilości energii w wyniku procesu anihilacji pola magnetycznego. Energia ta została wcześniej zakumulowana w polach magnetycznych obszarów aktywnych.

Rozbłyski słoneczne mogą powodować zakłócenia łączności radiowej o wysokiej częstotliwości na Ziemi. W normalnych warunkach fale elektromagnetyczne wysyłane przez urządzenia elektroniczne odbijają się w jonosferze z powrotem ku powierzchni naszej planety i mogą być wyłapywane przez odbiorniki. Tymczasem promieniowanie rozbłysków słonecznych powoduje zniekształcenie lub wchłonięcie tych fal.

Tego typu zakłócenia wpływają głównie na lotnictwo i cywilne systemy nawigacji satelitarnej, ale wojsko również polega na komunikacji radiowej o wysokiej częstotliwości – zaznacza astrofizyk George Ho z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory.

Wtóruje mu Mike Hapgood, badacz zajmujący się pogodą kosmiczną z laboratorium STFC Rutherford Appleton w Wielkiej Brytanii. – Główną branżą dotkniętą awariami łączności wysokiej częstotliwości jest lotnictwo cywilne – podkreśla.

Wiele samolotów ma jako zapasową łączność satelitarną, ale piloci posługują się falami wysokiej częstotliwość w ramach międzynarodowych procedur. Rozbłyski na słońcu mogą powodować zakłócenia, ale zazwyczaj nie trwają one dłużej niż kilkadziesiąt minut. Przerwy w łączności w nie wpłyną na start i lądowanie, ponieważ samoloty będą wtedy korzystać z łączy radiowych VHF krótkiego zasięgu – ocenia naukowiec.

Badacze prognozują burzę magnetyczną. Nadejdzie już we wtorek

Po eksplozji na Słońcu często wyrzucany jest obłok plazmy o silnym polu magnetycznym. To zjawisko nazywane jest koronalnym wyrzutem masy (CME). Kiedy CME dociera do Ziemi, może wywołać burzę magnetyczną. Zjawisko to powoduje zaburzenia w działaniu sieci energetycznych, dezorientację zwierząt i kłopoty z satelitami.

Jak podaje na swojej stronie SWPC, już we wtorek 4 października powinniśmy spodziewać się burzy magnetycznej G2 o umiarkowanej sile. Nad stanami Nowy Jork, Wisconsin i Waszyngton będzie można wówczas zaobserwować zorzę polarną.

Obejrzyj także: Silny rozbłysk słoneczny. NASA publikuje nagranie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Nikuś
2 miesiące temu
Jest środa i co
Kazio
2 miesiące temu
Muszę drobne pochować dobrze
Pnd
2 miesiące temu
Popsuja się smartfony , to na pewno wina PIS.Przez PIS przecież ludzie dostają 500 na dziecko i nie chcą pracować zs 5pln za godzinę, tylko leżą i prywaciarze nie mają kogo wyzyskiwac. Teraz przez PIS nawet Słońce rozblyskuje i szkodzi prywaciarzom
Vgfd
2 miesiące temu
Skoro nad nowym Yorkiem będzie zprza to pewnie i z Wrocławia ją zobaczymy a że u łiskonsin będzie widoczna to i w Katowicach chyba też.... tak se myślę....
Siwyjon
2 miesiące temu
TO OD ŚRODY CENY W GÓRĘ I BĘDZIE WSZYSTKO DOBRZE
Władek
2 miesiące temu
Zalenski wspracuje z Putinem
qwdazdc
2 miesiące temu
lubię placki
ThorPL
2 miesiące temu
No to już wiemy kiedy Ukraińcy wreszcie uderzą w rosjan z pełną siłą...BTW - rosotnica TEŻ wraca...
Gargamel
2 miesiące temu
E,tam. O plamach na słońcu to już Kazik kiedyś śpiewał.
lewk
2 miesiące temu
prawda jest taka ze jezeli dojdzie do duzego wybuchu koronalnego na sloncu z ktorego plazma dotrze do ziemi to mozecie nawet nie odpalic papierosa elektrycznego
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić