o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Skandal w Watykanie. Polski wątek w sprawie

192
Podziel się

Młody Włoch stanął w środę, 17 marca przed Trybunałem Watykańskim. Zeznawał podczas procesu w sprawie nadużyć w Preseminarium św. Piusa X dla chłopców przygotowujących się do święceń. Miał się wtedy dopuścić molestowania.

Skandal w Watykanie. Polski wątek w sprawie
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bESiQSnF

Proces 28-letniego obecnie księdza Gabriele Martinellego, któremu zarzuca się wykorzystywanie ucznia, stosowanie gróźb a także przemocy, ciągnie się od października ubiegłego roku. Drugim oskarżonym jest 71-letni były rektor Preseminarium ksiądz Ernesto Radice, któremu zarzuca się zamiatanie tych czynów pod dywan.

Nikt nie reagował

Ofiarą 28-letniego księdza jest obecnie 30-letni mężczyzna. Dziś, 17 marca złożył zeznania. Opowiedział m.in. o tym, że podczas całych 6 lat spędzonych w Preseminarium był molestowany i wykorzystywany przez swojego opiekuna.

bESiQSnH
Koledzy z pokoju albo spali, albo udawali, że śpią. Nikt nie wstał i nie zapytał: "co robicie?" - zeznał młody Włoch.

Zgłosił się z problemem do rektora. W odpowiedzi usłyszał groźby pod swoim adresem. Pisał listy do biskupów. Bez odpowiedzi. W 2017 roku napisał list do papieża Franciszka, jednakże został on zniszczony i nigdy do niego nie dotarł.

Kluczowa rola Polaka

O sprawie usłyszano dzięki Polakowi - Kamilowi J. Gdy mężczyzna miał 15 lat, mieszkał w internacie dla licealistów i był świadkiem molestowania. Gdy poinformował o tym przełożonych, na początku nikt mu nie wierzył. Dopiero wywiad w telewizji przyczynił się do wszczęcia śledztwa. Teraz będzie składał zeznania na kolejnej rozprawie, która odbędzie się 26 marca.

bESiQSnN

To pierwszy proces wytoczony za takie czyny popełnione na terenie Watykanu.

Zobacz także: Raport Watykanu. Jan Paweł II przestanie być świętym? Ojciec Gużyński: "To byłoby duże uproszczenie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESiQSoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(192)
Opz
8 miesięcy temu
Pomyślcie ilu księży mamy w naszej historii patriotów walczących z okupantami pomagającymi Żydom i tylko garstka Zlych ma wpływać na przekreslenie i zapomni ac o tamtych bohaterach. Kto zakładał szkółki i edukował chłopów w czasie zaborów itd..... Itd . Nawiasem mówiąc japo pierwszym molestowaniu uciekłam gdzie pieprz rośnie a on..... Przypomniał sobie otym po 15 latach.....
Anna
8 miesięcy temu
to po co tam pozostawał? mnie raz ktoś molestował (proba gealtu,nie udało mu sie) miałam 16 lat to było w szpitalu, natychmiast doniosłam do ordynatora,wszczęto postępowanie,nie rozumiem co tam robił 6 lat i rozgzebuje sprawe po kilku kolejnych. Osobiście jestem Siosrą katolicką ale obrzedek wschodni, zajmuje sie w pracy dziećmi i poważnie to traktuję. Nie rozumiem jednak dlaczego dopiero teraz ruszyła sprawa,od razu sie to zgłasza,jeśli rektor uczelni nie chciał wspólpracować idzie sie na policje.
Aga
8 miesięcy temu
KATolik
bESiQSoj
Aga
8 miesięcy temu
"Ofiarą 28-letniego księdza jest obecnie 30-letni mężczyzna." ???
Jago
8 miesięcy temu
gdzie jest Bóg jeśli ci co go reprezentują wyprawiają takie rzeczy.to ci "wtajemniczeni",nie lękają się?
Norman
8 miesięcy temu
Nigdy w życiu nie dam dziecka na ministranta i jak najdalej od tych w kieckach.!! I taki będzie ci pieprzył na ambonie o moralności i pouczał jak żyć i być dobrym katolikiem!! Podłość i żenada żeby tak krzywdzić niewinne dzieci👹👹👹👹
Xsenia
8 miesięcy temu
To jest ohydne i podłe!! Nie mają wstydu ani honoru za grosz i idź do takiego pedofila do spowiedzi i do komunii. Nie dobrze mi się robi gdy ich widzę. Gardzę nimi chociaż jestem wierząca.
tiko
8 miesięcy temu
Katolicyzm to odreb chrzescijanstwa pamietajcie
Jezu jak mi d...
8 miesięcy temu
Nie wszyscy księża to pedzie. Jeden stukał żonke mojego kolegi :)
Dżozef
8 miesięcy temu
I wez tu człowieku idz do kościoła,strach zeby gwintu coś nie zerwało...
jaroslaw
8 miesięcy temu
Boga wymyslil czlowiek zeby miec wladze nad glupimi !!!A w Polsce jest wielu niedouczonych !! ksiazki nie dotarly pod strzechy !!! A kaplani zawsze pilnowali zeby rozum nie zagoscil nie tylko w chlopskiej zagrodzie
34567
8 miesięcy temu
Poczytajcie "Sodoma" francuskiego dziennikarza - efekt 5 lat poszukiwań . Mułzumanie wiedzą co mówią
paranoj
8 miesięcy temu
Ofiarą 28-letniego księdza jest obecnie 30-letni mężczyzna. Co autor palił, jak pisał ???
bESiQSob
Tu i teraz
8 miesięcy temu
odpowiedzcie sobie na pytanie komu i do czego potrzebni są księża i potrzebne kościoły oraz co mają wspólnego z bogiem i wiarą ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić