Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Mobbing i molestowanie w państwowej spółce? To kolejny taki przypadek

161
Podziel się:

Nie dalej niż rok temu ze stanowiska prezesa JSW Innowacje zrezygnował Jarosław Mrozek. To spółka-córka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, państwowego giganta górniczego. Mrozek był oskarżany o molestowanie seksualne pracownic. Rok później do afery doszło w innej ze spółek grupy.

Mobbing i molestowanie w państwowej spółce? To kolejny taki przypadek
Mobbing w państwowej spółce (Getty Images)

Chodzi o spółkę JSW Logistics. To spółka-córka węglowego giganta, zajmująca się trzema obszarami działalności: obsługą bocznic, transportem węgla oraz naprawą i eksploatacją należącego do spółki taboru kolejowego. Teraz wybuchł w niej skandal z udziałem jednego z zastępców dyrektorów z firmy.

Sytuacja wydaje się być poważna. Na tyle, że 10 lutego prezes zarządu Marek Gralec powołał do życia komisję mającą zająć się rozpatrzeniem skargi w przedmiocie mobbingu i dyskryminacji. Ale to nie wszystko. Jak nieoficjalnie ustaliło o2, w grę może także wchodzić zarzut molestowania seksualnego.

"Postępowanie sprzeczne z etyką"

Zarzuty skupiają się na osobie zastępcy dyrektora jednego z najważniejszych w firmie biur. Jego nazwisko jest znane redakcji. Dla praktyk, których miał się dopuszczać, używa się w języku korporacyjnym określenia "postępowanie sprzeczne z etyką przedsiębiorstwa". Jak to wygląda w tym przypadku?

Zobacz także: Stres w pracy. "Toksyczny przełożony to sprawa dla sądu"

Pracownicy, z uwagi na toczące się postępowanie, nie chcą rozmawiać. Udało się nam jednak ustalić, że mężczyzna znany był z - mówiąc eufemistycznie - trudnego charakteru. Z relacji wynika, że krzyczał na podwładnych tak, że słychać było na drugim piętrze. Zdarzało się, że używał wyzwisk. Miał też dawać im do zrozumienia, że są bezwartościowi. Maile do zespołu potrafił wysyłać o piątej nad ranem.

Zmowa milczenia

Jego ofiarami miały też paść dwie kobiety. Również ich nazwiska i stanowiska są znane redakcji. Jedna z nich, pomimo początkowego potwierdzenia tego, co robił przełożony, później stwierdziła, że z uwagi na toczące się postępowanie przed komisją prosi o rozmowę w późniejszym czasie.

Przekonuje, że cała sprawa jest dla niej bardzo trudna, bo nie chce sobie zaszkodzić, ale cieszyłaby się, gdyby człowieka, o którym mowa, nie było w firmie. Dodaje, że wiele osób zrezygnowało przez niego z pracy. O sprawie rozmawiać nie chce.

Nasi informatorzy mówią, że w firmie zaczęło się gorączkowe poszukiwanie źródła przecieku.

Przypadków będzie więcej?

Druga z kobiet od pół roku pracuje zdalnie. Pomimo prób nie udało nam się z nią skontaktować. Nieoficjalnie słyszymy, że nie chce pracować z przełożonym. To wobec niej miał się dopuszczać zachowań o podtekście seksualnym. Z rozmów z osobami zbliżonymi do firmy wynika, że nie była ona jedyną ofiarą takich praktyk mężczyzny.

Nieoficjalnie słyszymy, że miał on podobnie zachowywać się wobec innych kobiet pracujących w spółce. Jedna z nich wychowuje niepełnosprawne dziecko. Zastępca dyrektora miał ją obrażać i podważać jej kompetencje zawodowe, a jednocześnie bronić jej przed zwolnieniem z pracy. Od samego początku miał się wobec niej zachowywać dziwnie, np. składać niedwuznaczne propozycje podczas podróży służbowych.

Prezes: mobbingu nie ma

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, 10 lutego powołano komisję do zbadania skargi. Zadzwoniliśmy z pytaniami do prezesa JSW Logistics Marka Gralca.

Prezes twierdzi, że ma świadomość tego, co dzieje się w firmie. Przekonuje, że "żadnego mobbingu nie ma", a "kiedy docierały jakieś informacje, to była na nie reakcja". Pytamy więc, czy pojawiały się informacje o możliwych przypadkach niewłaściwych zachowań. Dodaje, że powołano komisję, która działała, reagowała i nie stwierdziła takiego przypadku, a na koniec zaznacza, że trzeba "odróżnić oskarżenie o mobbing od stwierdzenia go". Więcej mówić nie chce. Wyraźnie zdenerwowany, zarzuca nam stawianie pytań z tezą i "zbyt dobre rozeznanie" w sprawach firmy.

Tylko nieco bardziej rozmowny jest wiceprezes Sławomir Obidziński.

Obaj z prezesem Gralcem pracujemy od roku. Przez ten czas był jeden przypadek, że obradowała komisja, która rozpatrywała skargę. Chcę zapewnić, że w JSW jest mechanizm zgłaszania tego rodzaju przypadków, a zasady etyki i szacunek do człowieka są szanowane - przekonuje Obidziński.

Osoby związane z JSW Logistics mówią o sprawie bardzo niechętnie i półsłówkami. Słyszymy jednak, że przesłane przez nas pytania dotarły także do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wywołały olbrzymie zamieszanie we władzach firmy. Tym większe, że na początku marca pojawi się nowy prezes spółki. A właściwie prezeska - prof. Barbara Piontek. Nasi informatorzy przekonują, że nie będzie szczególnie wyrozumiała dla dopuszczającego się "zachowań niezgodnych z etyką" zastępcy dyrektora. Inni zaś mówią wprost: on wyleci z firmy.

Co na to sam zastępca? Nie jest szczególnie rozmowny.

Na pytania na pewno odpowie rzecznik JSW. Toczy się wewnętrzne postępowanie, to wszystko, co mogę powiedzieć. Jest wewnętrzna komisja. To wszystko, do widzenia – powiedział.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku podobna historia miała miejsca w JSW Innowacje, innej spółce z grupy JSW. Wtedy ze stanowiskiem prezesa rozstał się Jarosław Mrozek. Media opisywał wówczas, że Mrozek miał dopuszczać się molestowania wobec swoich podwładnych. Publikowały wtedy nagrania z wypowiedziami prezesa Mrozka. Ministerstwo Aktywów Państwowych zleciło wtedy pilną kontrolę mającą sprawdzić, czy w spółce doszło do nadużyć.Wiemy jakim tabu otoczony jest temat mobbingu i molestowania. Ofiary często mają poczucie bezsilności i osamotnienia. Jeśli czujecie, że w waszym otoczeniu dzieje się coś złego, że jesteście sami ze swoim problemem - napiszcie do autora. Gwarantujemy wam anonimowość i bezpieczeństwo.

lukasz.maziewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(161)
Stanowiskadla...
rok temu
Rodzina na swoim 😂
Neon
2 lata temu
Tam już powinna być prokuratura i Cba
Mojzesz
2 lata temu
Chodzą wieści że wszystko będzie zamiecione pod dywan
Mojzesz
2 lata temu
Już mówią że sprawa zostanie zamieciona pod dywan i w ogole jaka komisja powołana z pracowników ktorzy wszyscy znają się, prezes nic nie robi wręcz przeciwnie
dec
2 lata temu
Kopalnie i powiązane zakłady to niesłychane chamstwo, jak i całe górnictwo, więc raczej nie jest to nic nadzwyczajnego.
Jfjfjc
2 lata temu
Ja mogę powiedzieć, ze w insytutycjach publicznych -głównie jednak od wielu wielu już lat skrajnie lewicowych i PO-wskich - molestowanie i mobbing ludzi porządnych jest na porządku dziennym. A no i zwalnianie ludzi na porzadku dziennym co dobrze i terminowo pracują, ale dupy nie dają, zostawienie właśnie tych o wyżej wymienionych poglądach by się nie przepracowywali za państwowe, bo to przecież niczyje i się należy;) i by naganiali darmowe dupodajki, a jak taka nie chce, to aut choćby była najlepsza. Do tego gierki z nienawiscia od pierwszego spojrzenia, grubych starych i leniwych bab. Te to są najgorsze, często nie do ruszenia i najbardziej podle jesli chodzi o streczycielstwo i utrudnianie i obrzydzanie życia.
Najciemniej p...
2 lata temu
Weźcie się wreszcie za celebrytów.
aga
2 lata temu
Jakie rządy taka kariera .
Dana
2 lata temu
"Polka" ma rację. Powołanie kolejnej komisji to okazja na zarobienie dodatkowych i to niemałych pieniędzy, ale także promocji posłów, którzy w szarej masie siedząc w ławach sejmowych są często niewidoczni. Tzw. "komisja smoleńska" Maciarewicza miała szczególne zadanie zakłamania faktów i odwrócenia uwagi od winnych katastrofy, zablokowania zbieżnych wniosków państwowych komisji państwowych rosyjskiej i polskiej, mobilizacji w okresie między wyborami niemałej rzeszy zaawansowanych wiekiem oszołomów, w znacznej części religijnych kontrolowanych i sterowanych przez Rydzyka. Oczywiście, że w sprawach kryminalnych, w zakresie przestępstw gospodarczych czy kompetencyjnych sprawę powinna przejąć prokuratura. Tyle, że tej instytucji praktycznie nie mamy. Kaczyński przemienił ją w jakąś kadłubkową łączącą nadzór nad prokuraturą i sądami (sprzeczność !!!) formę zastępczą na cele z totalnie niekompetentnym i całkowicie nie nadającym się na stanowisko Ziobrą. Zadaniem Ziobry jest umarzanie spraw i ukrywanie dowodów w sprawach dotyczących przestępstw pisiorów, a jednocześnie publiczne pozorowania rzekomych postępowań wobec opozycji. Jeśli przypadkiem Ziobro czegoś nie zauważy pisiora ułaskawić musi Duda. Nawet bezprawnie, jeśli jeszcze nie zapadł wyrok sądowy. Ale czego można wymagać od pseudoprawników jacy są w składzie PiS.
mick
2 lata temu
Czynią sobie ziemię poddaną, od pracownic zaczynając.....
parasolki
2 lata temu
lepiej zobaczcie co dzieje sie w korporacjach męzatki szaleja w gabinetach szefów
Zorro
2 lata temu
Tak się bawią...PiS-wscy nominaci???!:))
Kiedy zejdzie...
2 lata temu
Oj ostrożnie Panie i Panowie. Tu żadna komisja nie pomoże. Trzeba koniecznie (KONIECZNIE) powołać podkomisję z doświadczonym w robieniu kasy w tym dziele tow. Antonim na czele. Będzie drogo, ale cóż,Jaręty to przybije.
Górnik
2 lata temu
Niech służby sprawdza działaczy górniczych związków zawodowych... Ta branża to patologia
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić