Spojrzał w lustro i nie mógł uwierzyć. Rewolucyjny zabieg w Londynie

9

36-letni Steve Verze, pacjent szpitala okulistycznego Moorfields Eye, jest pierwszą osobą na świecie, która ma wydrukowaną w 3D protezę oka. Po operacji nie mógł uwierzyć w to, co widzi w lustrze, a lekarze mówią, że będą rozwijać i coraz częściej stosować tę technologię. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Spojrzał w lustro i nie mógł uwierzyć. Rewolucyjny zabieg w Londynie
Pierwszy pacjent na świecie otrzymał wydrukowane na drukarce 3D oko (Facebook)

Pierwszą taki zabieg przeprowadzili lekarze z londyńskiego szpitala okulistycznego Moorfields Eye. 47-letni Steve Verze otrzymał w zeszłym tygodniu protezę oka wydrukowaną za pomocą drukarki 3D. W ten sposób mężczyzna został pierwszą osobą na świecie z taką protezą.

Proteza oka w drukarce 3D. Pierwszy taki pacjent

Po wypadku, do którego doszło, kiedy mężczyzna miał 20 lat, Steve Verze potrzebował protezy oka. W rozmowie z BBC przyznał, że zawsze czuł się skrępowany z tego powodu. - Kiedy wychodziłem z domu, często patrzyłem w lustro i nie podobało mi się to, co widziałem — powiedział.

Jak dodał, po tej operacji czuje się zupełnie inaczej. Kiedy zobaczył nową protezę, nie mógł uwierzyć w to, co widzi. Wyglądała dokładnie jak prawdziwe oko, a wykonana była za pomocą drukarki 3D.

Verze przez kilka tygodni musiał się przyzwyczaić do nowej protezy. Z "nowym okiem" mężczyzna wrócił do domu 25 listopada.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Bardziej realistyczna proteza"

Szpital opisuje oko wydrukowane w 3D jako "bardziej realistyczną protezę". Ma wyraźniejszą definicję i prawdziwą głębię źrenicy. Ponadto protezy 3D są dużo szybsze w wykonaniu — zwykłe akrylowe protezy oczu powstają w 6 tygodni. Z kolei ta wydrukowana za pomocą technologii 3D powstaje w około 2-3 tygodni.

Jesteśmy podekscytowani potencjałem tego w pełni cyfrowego protetycznego oka. Dzięki temu będziemy mogli skrócić listy oczekujących na protezy – powiedział profesor Mandeep Sagoo, okulista Moorfields Eye Hospital.

Rewolucja w protetyce

Druk 3D był kiedyś czymś w rodzaju rewolucji w świecie protetyki, a teraz stosuje się go coraz częściej. Dzięki takim drukarkom na szeroką skalę przywraca się już kończyny zwierzętom, między innymi żółwiom, psom i kaczkom.

Zobacz także: "Taniec na grobach umarłych". Ostre słowa dr Szułdrzyńskiego
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić