Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Spotkałeś takie porosty na drzewach? Sprawdź co oznaczają

3
Podziel się:

Wiedzieliście, że są takie rośliny, które poprzez zmiany swojego wyglądu mogą pokazać, że coś niedobrego dzieje się w środowisku? Mowa o bioindykatorach, które są wrażliwe na nadmiar lub brak określonej substancji, co powoduje, że zmienia się ich wygląd zewnętrzny.

Spotkałeś takie porosty na drzewach? Sprawdź co oznaczają
Bioindykatory to organizmy żywe, które wykazują wysoką wrażliwość na poszczególne, interesujące nas czynniki środowiskowe. (Facebook)

Bioindykatory to organizmy roślinne i zwierzęce cechujące się zróżnicowaną wrażliwością i charakterystyczną reakcją na działanie czynników środowiska. Są to zazwyczaj gatunki o małym zakresie tolerancji na oddziaływanie substancji zanieczyszczających, np. metali ciężkich.

W przypadku zanieczyszczeń powietrza takimi bioindykatorami są porosty, głównie te występujące na korze drzew.

Obserwując je, możemy w prosty sposób stwierdzić czy powietrze na danym obszarze jest zanieczyszczone dwutlenkiem siarki i związkami azotu, czy też nie. Wysokie stężenie zanieczyszczeń powoduje zanik zielonego barwnika – chlorofilu i tym samym glony nie mogą produkować materii organicznej (zostaje zahamowana fotosynteza) i zamierają - tłumaczą leśnicy Lasów Państwowych.

W Polsce występuje 7 stref czystości powietrza. Drzewo przedstawione na zdjęciu głównym znajduje się w V strefie, czyli tam, gdzie powietrze jest względnie mało zanieczyszczone.

Ciało porostów określa się mianem plechy, która może występować w wielu finezyjnych kształtach:

  • plecha proszkowata - można ją porównać do posypki z cukru pudru albo bułki tartej
  • plecha skorupiasta - podobna do spękanej ziemi podczas suszy
  • plecha łuseczkowata - wygląda jak łuski ryby, mogą mniej lub bardziej odstawać od podłoża
  • plecha plakodiowa (rozetowa) - okrągła, a środek ma postać skupiskowy
  • plecha listkowata - ma formę listków, ale o nieregularnych kształtach
  • plecha krzaczkowata - przypomina drobny "krzak" przyczepiony do kory
  • plecha niktowata - tworzy ją pęki nitek różnej długości, przypominają trochę korzenie traw.

Bioindykatory mają duże znaczenie w leśnictwie i rolnictwie, ułatwiają bowiem ocenę wartości siedliska, na podstawie ich obecności można też wyznaczyć np. zasięgi występowania złóż określonych minerałów, typy gleby czy stopień eutrofizacji wód.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
ztk
2 miesiące temu
Lesnicy zauważyli dziwne porosty na drzewach!!! Po chwili namysłu przystąpili jednak do swej pracy i za pomoca Harvesterów wznowili masową wycinkę drzew tych z porostami jak i bez porostów. Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta. Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszystko jest możliwe.
Mysz
2 miesiące temu
Jacy to niby szlachetni a lasy, dobro narodowe, tną ile się da.Z tej chytrosci już w lubuskiem żadnych lasów nie będzie tak są przetrzebione.Niby sądzą i co z tego kiedy to urośnie,to nie marchewka,że rośnie szybko.Za to powinni beknąć,to jest dobro narodowe a nie ich lasy.
gfds
2 miesiące temu
A ja mam pytanie o sklep Lasów Państwowych przy ich siedzibie "Dobre z lasu". Jeśli lasy są dobrem publicznym, czemu musze płacić za cokolwiek? Gdzie jest granica między prywatną działalnością na swoją własną rzecz na gruncie PUBLICZNYM, z czego zwykli podatnicy nie mają NIC choć BEZPŁATNIE udostepniają ów grunt pod uprawy sosny leśnikom. PYtam sie co dla podatników macie skoro nie płacicie nam za dzierżawę publicznej ziemi pod uprawę drzew z których Polacy zysku nie mają żadnego.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić