Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Spotkasz je w lesie. Leśnicy tłumaczą, do czego służy

10
Podziel się:

W okresie od czerwca i lipca w lasach można zauważyć dziwne konstrukcje wiszące na drzewach - biały lejek z daszkiem, a od dołu przywiązana do niego foliowa torebka. Leśnicy tłumaczą, do czego służą?

Spotkasz je w lesie. Leśnicy tłumaczą, do czego służy
Pułapka feromonowa na brudnicę mniszkę (Facebook)

Brudnica mniszka to motyl, który niejednemu leśnikowi spędza sen z powiek. Jej masowy pojaw może doprowadzić do gołożerów, czyli do zjedzenia wszystkich igieł z drzew. Powyższe zdjęcie przedstawia pułapki feromonowe na brudnicę mniszkę. Celem wywieszania pułapek przez leśników oraz obserwacji lotu brudnicy mniszki jest ocena zagrożenia drzewostanów iglastych i mieszanych z przewagą iglastych w wieku powyżej 20 lat.

W zawieszonych woreczkach znajduje się feromon, który imituje woń wydzielaną przez samicę. Kontroli podlega ilość odławianych w pułapkach samców i stwierdzenie tzw. momentu kulminacyjnego rójki (zmniejszania ilość samców w pułapkach). Oznacza to, że w terenie pojawiły się samice, których feromony są silniejsze niż te zawieszone w pułapkach. Wtedy zaczynamy poszukiwania i liczenie samic siedzących na pniach - informują leśnicy z Nadleśnictwa Wieluń.

Pułapki wywiesza się na przełomie czerwca i lipca. Stan pułapek sprawdza się dwa razy w tygodniu, począwszy od II dekady lipca.

Brudnica to motyl z rodziny brudnicowatych. Najczęściej pojawia się ona w lasach nizinnych i wyżynnych, rzadziej w górach. W drzewostanach sosnowych i świerkowych głównie na słabszych siedliskach. Pułapka feromonowa dzięki wykorzystaniu wabiących substancji zapachowych o charakterze płciowym lub żerowym wykorzystywana jest m.in. w ochronie lasu do ograniczenia liczebności szkodliwych owadów.

Pułapka taka pełni również rolę prognostyczno-zwalczającą, gdyż po ilości złapanych osobników można określić również termin rójki szkodników oraz stopień zagrożenia dla drzewostanu.

Wśród motyli brudnicy mniszki wyróżnić możemy trzy formy ubarwienia: skrzydła białe z ciemnymi paskami, szare albo czarne. Samca od samicy wyróżniają przede wszystkim czułki – samca są silnie grzebykowate, natomiast samicy nitkowate.

Rójka brudnicy zaczyna się w lipcu i może trwać nawet do września. Motyle latają w porze nocnej. W dzień motyle siedzą zazwyczaj na strzałach drzew, a w niskich drzewostanach najwięcej motyli gromadzi się w dolnych partiach pni. Samce pojawiają się wcześniej niż samice. Wzajemne odszukiwanie się płci ułatwiają substancje wydzielane przez gruczoły zapachowe, dzięki którym samice zwabiają samce z odległości około 500 m. Gdy dojdzie do zapłodnienia, samice przestają wydzielać feromony płciowe.

Samica na pniach, w szparach kory, składa jaja po kilkadziesiąt sztuk. Larwy nie opuszczają jaj i w nich zimują. Wylęgają się wiosną, w drugiej połowie kwietnia. Larwy tworzą tzw. lusterka (skupienia larw) i wędrują po pniach w korony drzew, gdzie zjadają pączki i korę młodych pędów. Również w koronach drzew przepoczwarzają się.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
eMmm
4 tyg. temu
Samiec twój wróg !!!!!! Samice żrą igły, a obrywa, jak zwykle facet. Gdzie tu równouprawnienie?
Ssaki leśne
4 tyg. temu
Haha Raczej spotkasz je przy drogach leśnych ..
jajo
4 tyg. temu
W polsce są jakieś lasy jeszcze?
Muranek
4 tyg. temu
Lepiej laicy nie odzywajcie się tutaj, bo kesnicy robia wszystko by lasy uratować, a nie robiąc nic można doprowadzić do dewastacji samoistnej na szeroka skale. Tak umiera Puszcza gdzie nie wycięto (bezmyślne działanie przeciwko rzekomych ekologów) chorych drzew zajętych szkodnikiem a od nich zaraziły się kolejne drzewa szkodnikiem i mamy ruinę w Puszczy. Czy za to odpowiedzą Ci co urządzali hepeningi?
Piesiec
miesiąc temu
ile las państwowe płacą wam za publikowanie opisu ich niby pracy ? Bo widzę że regularnie publikujcie ich opowiastki żeby odwrócić uwagę od dewastacji jakiej dokonują w lesie !!
Qwerty
miesiąc temu
Insecticide Calypso ( zakazany) rozwiąże sprawę raz na zawsze.
Nie kasować z...
miesiąc temu
Zamiast kasować komentarze zacznijcie pisać bez błędów!
Lymantria mon...
miesiąc temu
Sprostowanie; syntetyczny feromon znajduje się w górnej części pułapki a nie w woreczku (przynajmniej tam powinien być zamocowany), młode gąsienice (nie larwy...) żywią się oczywiście igłami sosny, dopóki mogą takowe namierzyć. Przepoczwarczenie również często w spękaniach grubej kory dolnej części pnia.
Las
miesiąc temu
Spotkam je w lesie
Hahaha
miesiąc temu
Wystarczyłoby zdjęcie Donera T
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić