Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Już się pojawiły. Mało kto wie, jak nazywa ten grzyb

31
Podziel się:

Zbieranie grzybów automatycznie kojarzy nam się z jesienią, ewentualnie późnym latem. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że w lasach już teraz można znaleźć grzyby. Nie są to jednak najszerzej znane gatunki, a do tego mają bardzo oryginalne nazwy.

Już się pojawiły. Mało kto wie, jak nazywa ten grzyb
W lasach już można spotkać grzyby. Niewiele jednak osób wie, jak nazywa się gatunek widoczny na zdjęciu (Lasy Państwowe, D. Dziektarz)

Informacja na temat gatunków grzybów, które już możemy spotkać w lasach, została zamieszczona na stronie Lasów Państwowych na Faceboku. Jak podkreśliła osoba prowadząca fanpage, każdy kojarzy np. kozaka czy podgrzybka, jednak na widok "lipcowych" może wpaść w stupor.

Do sezonu jeszcze daleko, ale już od jakiegoś czasu w lasach trafić można na grzyby. Dzisiaj nic jednak nie jest tak proste jak dawniej! Każdy kojarzy "prawdziwka, kozaka, podgrzybka i maślaka", ale systematyka grzybów zmienną jest – czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku.

W lasach już są grzyby. Jakich gatunków?

Wśród wymienionych na stronie Lasów Państwowych gatunków, na które możemy się już natknąć w lasach, wymieniono parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki. Jak tłumaczył autor wpisu, większość nazw grzybów pochodzi z łacińskich nazw naukowych, jednak powyższe są tworem języka polskiego.

Choć zmiany nazewnictwa najczęściej przeprowadzane były w obrębie łacińskich nazw naukowych, to ostatecznie dosięgnęły też nazw polskich. I tak powstały nam wspomniane na wstępie m.in.: parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki (...) – podsumował autor tekstu (Facebook).

Grzybek widoczny na zdjęciu to parkogrzybek czerwonawy. Co ciekawe, w przeszłości był on nazywany "podgrzybkiem", "borowikiem", a nawet – maślakiem. Jak jednak czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku, Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zdecydowała inaczej.

Nazwy grzybów za Rekomendacją nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego - zachęcamy do pozostawania na bieżąco! – zakończył autor tekstu (Facebook).
Zobacz także: Zobacz też: Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
Tewu
miesiąc temu
Eksperci siedzą i myślą,myślą,mys...Nic się nie dowiedziałem z tych wypocin.
Lola
miesiąc temu
Jak sam zbierzesz to za darmo, moze warto dla zdrowia isc do lasu?
Plotka
miesiąc temu
Nie mogę się powstrzymać to powiem po ile?
GajowyMarucha
miesiąc temu
Wszystkie grzyby są jadalne ale niektóre tylko raz .
Szpila
miesiąc temu
To gniewus pospolitus
Miro
miesiąc temu
Przecież to Kozak
Gość
miesiąc temu
Przecież to normalne że w lipcu rosną grzyby
Polak
miesiąc temu
Wśród grzybów najczęściej spotykane są papierzaki przydrożne.
Ojczym
miesiąc temu
Rydzyk?
Było sobie ży...
miesiąc temu
Wejść na YouTube i poszukać kanał Paweł i grzyby.Nievtylko powie nazwę potoczna,ale i łacińska.
Amnia
miesiąc temu
To krawiec
Kasia
miesiąc temu
Borowik ceglasty
Sabina
miesiąc temu
Toż to Czerwoniak.
spec mykolog
miesiąc temu
jak tak dalej bedzie sucho w lasach to grzybow sie nie nazbiera by zapchac brzuch w nadchodzaca ciezka jesien,zime i wiosne
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić