Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Zagrożenie dla całej planety. Jednak to prawda. Naukowcy znaleźli dowód

168
Podziel się:

Światem nauki wstrząsnęło odkrycie nowej i gigantycznej dziury ozonowej. Naukowcy są zgodni, że stanowi ona "wielki i globalny problem". Prawdopodobnie nie pojawiła się ona na przestrzeni ostatnich lat, lecz "wisi" nad tropikami nawet od lat 80. XX wieku.

Zagrożenie dla całej planety. Jednak to prawda. Naukowcy znaleźli dowód
Naukowcy zaobserwowali kolejną gigantyczną dziurę ozonową (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images, 2007 Getty Images)

Jak informuje IFL Science, dziura ozonowa znajduje się nad tropikalnymi regionami Ziemi. Co bardzo niepokoi klimatologów, jej wpływ na planetę trwa przez cały rok.

Dziura ozonowa nad tropikami. Zagrożenie dla mieszkańców Ziemi

Położenie dziury ozonowej udało się ustalić dzięki połączeniu danych obserwacyjnych z modelami reakcji elektronowej sterowanej promieniowaniem kosmicznym. Dzięki tej kombinacji udało się zrekonstruować mechanizmy fizyczne, jakie mają miejsce m.in. nad Antarktydą.

Klimatolodzy przypominają, że dziura ozonowa stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. W konsekwencji powstania dziury ozonowej zwiększa się poziom promieniowania ultrafioletowego na powierzchni Ziemi. W jego efekcie ludzie stają się bardziej narażeni na zachorowanie na raka skóry oraz innych podobnych schorzeń.

Zubożenie warstwy ozonowej może prowadzić do zwiększonego promieniowania UV na poziomie gruntu, co może zwiększyć ryzyko raka skóry i zaćmy u ludzi, a także osłabiać ludzki układ odpornościowy, zmniejszyć wydajność rolnictwa oraz negatywnie wpływać na wrażliwe organizmy wodne i ekosystemy – podkreślał jeden z klimatologów (IFL Science).
Zobacz także: Zobacz też: Słońce a ocieplenie klimatu. Badacze rozważają trzy scenariusze

Dotychczas za największą dziurę ozonową uważano tę, która znajduje się nad Antarktydą. Jednak klimatolodzy dowiedli, że dziura znajdująca się nad tropikami jest aż siedmiokrotnie większa. Jak podaje czasopismo naukowe "AIP Advances", duża część globalnej populacji musi liczyć się z ryzykiem zachorowania na dolegliwości związane ze skórą.

Tropiki stanowią połowę powierzchni planety i są domem dla około połowy światowej populacji. Istnienie tropikalnej dziury ozonowej może wywołać wielki i globalny problem – tłumaczył naukowiec z Uniwersytetu w Waterloo ("Qing-Bin Lu").

Od lat 70. XX wieku naukowcy konsekwentnie dążą do zmniejszenia wpływu dziur ozonowych na ludzkość. Do ich powstawania przyczyniają się m.in. wytwarzane przez człowieka chemikalia, używane później w przemyśle.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(168)
Fakt
miesiąc temu
Ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu San Escobar dowiodły, że o2 to największe medialne ściewro w historii ludzkości, co zostało potwierdzone przez badaczy i ekspertów z Instytutu Niedoyeahbania Mózgówego.
Bonii
miesiąc temu
Bzdety by przerażać straszyć omamić. By na najnowszej technologi robić kasiorę, która po okresie gwarancyjnym psuje się na potęgę. Kupuj kupuj i kupuj. To ich biznes nie Twój.
o.O
miesiąc temu
Kryzysik, straszenie, rozwiązanie, profity... Nawiasem mówiąc to o kant pupy taką naukę, co 5x większą dziurę dopiero teraz wykryły. A prawdopodobnie kraje rozwijające się nadal stosują freon itp.
Max
miesiąc temu
No proszę o jeszcze niedawno pisali, że wszystkie dziury ozonowe się zregenerowały. ciekawe co na to mapki z satelitów mierzace poziom o3
X.X
miesiąc temu
Koncentracja Metanu w atmosferze jest tak ogromna, że osłabiła strefę ochronną Ziemi na tyle, że nie da się jej już odbudować. Nadeszły dla nas czasy ostateczne, przykre to, ale prawdziwe. Pozostało nam-ludzkości już najwyżej 20,30 lat.
oko=0j
miesiąc temu
to dopiero teraz znaleźli? a gdzie byli wcześniej? bajki.
osa
miesiąc temu
należy wyprodukować ozon i umieścic w dziurze
tom
miesiąc temu
no a mają zdjęcie tej dziury bo tu jakieś z 1994..
wyrolowani!!
miesiąc temu
Ludziom szkodzi a owadom i innym organizmom nie szkodzi, to może dziury ozonowe są były i będą. Tylko proszę o zwrot kosztów wymiany sprzętu agd, reszta jest git.
Pantofelek
miesiąc temu
Był las nie było nas. Zostanie las nie będzie nas.
Wgo
miesiąc temu
Spokojnie zaraz wymyślą na to szczepionkę z 8 dawkami przypominajacymi
Emeryt
miesiąc temu
Co tam dziura ozonowa w tropikach, jak u nas kaczki już chodzą sobie po dnie Wisły! Zacznie się produkcja kajaków z kółkami, do pokonywania przekopu Helu.
Ryza
miesiąc temu
Zagrożeń dla naszego świata co raz więcej. W większości ludzie sami je tworzą (zaśmiecenie kosmosu,mórz, oceanów i rzek itp). A nasi wodzowie Rosji,Stanów Zjednoczonych, Chin, Turcji, Syrii, Korei itp szarpią się o małe skrawki kuli ziemskiej, wpływy, przywództwo. To nie są wodzowie. To są karły wodzów. Swoimi mózgami nie obejmują świata ...
Mama Zosi
miesiąc temu
Niedługo ziemia zacznie się kręcić w drugą stronę, to większy problem. Do tego chemtrails. Weźcie się za to lepiej.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić