Światowy sukces chłopaka z Bledzewa. Niezwykła historia Polaka

75

Kiedyś śpiewał w sali wiejskiej w Bledzewie. Dziś - w La Scali w Mediolanie i Metropolitan Operze w Nowym Jorku. O tym, kim jest Andrzej Bator, piszemy w ramach naszej #DziennejDawkiDobregoNewsa.

Światowy sukces chłopaka z Bledzewa. Niezwykła historia Polaka
Andrzej Bator (YouTube)

Andrzej Bator to 60-letni polski artysta, który podbił sceny na całym świecie. Śpiewa od dziecka. Pochodzi z malutkiej miejscowości w woj. lubelskim.

Z moim trio, czyli Bogusią, Darią i Marysią, występowaliśmy na szkolnych apelach i w wiejskiej sali w Bledzewie – wspomina muzyk.

Wspólnie wyjeżdżali na konkursy wokalne i zdobywali nagrody. Później w międzyrzeckim ognisku muzycznym uczył się gry na fortepianie i śpiewu. Uczęszczał również na zajęcia do Domu Kultury, dając tam również pierwsze koncerty.

Później uczęszczał do szkoły spożywczej w Nowej Soli. Ale śpiewu nie porzucił... Zaczął dojeżdżać na zajęcia do szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Wracał z nich do internatu, niekiedy o pierwszej w nocy.

Wchodziłem przez okno. Albo przez drzwi, ale wtedy musiałem śpiewać portierce pani Irenie Woźniak znane przeboje dla przykładu ,,O sole Mio’’ czy ,,Santa Lucia’’ - wspomina śpiewak.

Później startował do zespołu Mazowsze, w Warszawie. Złośliwi mówili, że jedzie ścierać podłogi po artystach. A on się dostał i w latach 70.występował z zespołem. Stamtąd wspinał się po szczeblach kariery, występując, już solo w La Scali, czy Metropolitan Opera. Dostał wiele nagród i odznaczeń. Jednak wciąż ciągnie go w rodzinne strony.

Jakże miło było zostać Honorowym Obywatelem Bledzewa - mówi wzruszony.

Dziś mieszka w Warszawie, ale jak tylko skończy się pandemia, ma zamiar odwiedzić rodzinne strony. A jak skończy karierę - pracować z lubelską młodzieżą.Czytaj też: Koszmar na wsi. Syn zabił ojca, matka zacierała ślady

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić