Szczecin będzie miał nowe tablice rejestracyjne. ZZ niczym rosyjska agresja?

Przez lata dla Szczecina zarejestrowane były tablice rejestracyjne o znaku ZS. Podobnie jak w Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu, obecna pula numerów kończy się. Dlatego nowe pojazdy już wkrótce mają zyskiwać oznaczenie ZZ. Niektórym mieszkańcom kojarzy się ono z rosyjską agresją na Ukrainę.

Szczecin będzie miał nowe tablice rejestracyjne. ZZ niczym rosyjska agresja?
Szczecin będzie miał nowe tablice rejestracyjne. ZZ niczym rosyjska agresja? (Getty Images)

Sławomir Nitras zainteresował się tym, że Szczecin wkrótce ma otrzymywać tablice rejestracyjne zaczynające się od liter ZZ. Zdaniem parlamentarzysty PO, sporej części mieszkańców to oznaczenie kojarzy się z rosyjską agresją na Ukrainę. Dlatego Nitras wysłał zapytanie do ministra i infrastruktury Andrzeja Adamczyka - informuje szczecińska "Gazeta Wyborcza".

Od lat samochody rejestrowane w województwie zachodniopomorskim otrzymują tablice, które zaczynają się od litery Z. Kolejna uzależniona jest od miasta i powiatu. W przypadku Szczecina jest to S, dlatego pojazdy z tego regionu oznaczane są jako ZS. Po nich następuje pięciocyfrowy numer.

Szczecin będzie miał nowe tablice rejestracyjne. ZZ niczym rosyjska agresja?

Tyle że pula dostępnych numerów w przypadku Szczecina wyczerpuje się. Nie powinno to dziwić, bo każdego roku przybywa samochodów na naszych drogach. Z podobnymi problemami już wcześniej zmagały się inne samorządy. W Poznaniu obok PO zaczęto stosować oznaczenie PY, w Krakowie po wyczerpaniu puli numerów z KR pojawiły się tablice KK, zaś we Wrocławiu do obowiązującego przez lata DW dodano DX.

Nitras w piśmie do ministra Adamczyka, którego treść przytacza "GW", nazwał decyzję o ustanowieniu znaku ZZ za "niefortunną".

"Po pierwsze symbolem agresji Rosji na Ukrainę są właśnie litery 'Z' i zestawienie tych dwóch liter wielu osobom, mieszkańcom Szczecina, z którymi konsultowałem te kwestie jednoznacznie kojarzy się z symbolem tej agresji. Nie chcemy jako mieszkańcy Szczecina tak się kojarzyć i sami mieć takich skojarzeń" - napisał Nitras, zdaniem którego litery "ZZ" w żaden sposób nie kojarzą się ze Szczecinem.

Zdaniem posła Nitrasa, lepszym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po oznaczenie ZC. Parlamentarzysta PO zasugerował ministrowi infrastruktury konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Jest na to czas, bo władze samorządowe nie rozpoczęły jeszcze procesu wydawania tablic zaczynających się od liter ZZ.

Zobacz także: Rząd zdaje egzamin ws. wsparcia Ukrainy? Czarzasty nie ma żadnych wątpliwości
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić