Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BOB
|

Szwedzi mają wielki problem. Zima może ich pozbawić prądu

22
Podziel się:

Szwecja nie jest przygotowana na ostre zimy, a to może doprowadzić do krajowego "blackoutu". Skandynawowie muszą się ratować m.in. węglem z Polski.

Szwedzi mają wielki problem. Zima może ich pozbawić prądu
Szwecji grozi energetyczny "blackout" (Pixabay)

Przyzwyczailiśmy się do tego, że zima jest łagodna. W tym roku jednak pogoda nie jest tak łaskawa. Częste opady śniegu i mrozy doskwierają nie tylko Polakom, ale także mieszkańcom innych zakątków globu. Wiele krajów nie jest na to przygotowanych.

Będzie "blackout" w Szwecji?

Nerwowo zaczyna robić się w Szwecji. Skandynawowie nie byli przygotowani na ostrą zimę. W efekcie niedługo kraj może zostać bez prądu. Media donoszą, że Szwedom grozi "blackout".

Mrozy sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Problem w tym, że w ostatnich latach wyłączono dwa reaktory jądrowe. Szwecja wolała postawić na energię wiatrową, na której zarabia, ale w sezonie letnim.

Ostatnio zimy były łagodne, więc taka strategia przynosiła efekt. Teraz jednak Szwedzi biją rekordy zapotrzebowania na energię. Ostatnio zanotowano niedobór mocy na poziomie 1700 MW.

Na razie kraj przed "blackoutem" ratuje uruchomienie elektrowni na olej opałowy. W dodatku Szwecja musi ratować się sprowadzaniem węgla z Polski, Litwy i Niemiec. To pokazuje, że sytuacja jest naprawdę trudna.

Zobacz także: Oszałamiający widok wodospadu Niagara zimą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Czytający
2 lata temu
Nasi "wybrańcy" na gwałt chcą zamykać kopalnie, nie przystosowując wcześniej systemu grzewczego i energetycznego.Liczą, na globalne ocieplenie??? Będziemy zmuszeni kupować węgiel z zagranicy! Najpewniej od Rosji lub z Niemiec!
pietruszka
2 lata temu
wat większy i zarobi Polska
Bolek
2 lata temu
Zima ciężka nadchodzi.Nie prubujta zadzierać z Putinem,dobrze wam radzę.
hanka
2 lata temu
Szwedom nie sprzedać węgla za najazd na Warszawę,zrobili potop bestyje i chcieli lutry zająć Czestochowe.Niech marzną tera.
KW
2 lata temu
Tak będzie coraz częściej, W lato Francja uruchamiała elektrownie węglowe, w zimę Szwecja. Europa stawia na odnawialne źródła energii a te są zależne od kaprysów pogody. Im większy udział słońca i wiatru w produkcji energii tym mniejsza stabilność dostaw. Elektrownie konwencjonalne są ukazywane wyłącznie w złym świetle, jednak jako jedyne pracują niezależnie od pogody.
Wilk
2 lata temu
"PRZYJACIELE" SZWEDZI w czasie tzw. "Potopu Szwedzkiego" wymordowali połowę populacji obywateli Polski. Hitlerowi aż tak wiele się nie udało! Może rozliczmy to kiedyś??? Już nie mówię o rabunku dóbr i dzieł sztuki.
Ahhh
2 lata temu
Ludzie przyzwyczajeni do ciepłoty odzwyczaili się corocznych przygotowań do zimy. Nie tęskniłem za utrudnieniami, jakie niesie ze sobą ZWYKŁA zima. Widząc jednak coś co ostatnio było lata temu (po siedmiu straciłem rachubę) poprawia humor.
Mirek
2 lata temu
Co tam mamy globalne ozimnienie w tym roku lol
osinstary
2 lata temu
..a Greta już wyraziła swoją aprobatę?
eMmm
2 lata temu
Jak rozumiem, to Greta Dwutlenek ogląda on line informację w którą stronę przepływa energia elektryczna kablem PL-SWE i jak jest kierunek w stronę SWE, to wyłącza zasilanie w domu, żeby nie korzystać z tej brudnej energii?
Giez
2 lata temu
no to zrobią brzydko, lepiej zamarznąć niż zanieczyszczać powietrze, a Szwedzi są pro eko - nieprawdaż?!
Rav
2 lata temu
Wstrząsające!! ...a może zmieszane?? Widać lewicowość ideologiczna powoduje zidiocenie!
gosc
2 lata temu
"Ekspertów" w komentarzach nie brakuje jak widać
Marek
2 lata temu
U nas też jest nakręcanie na pompy ciepła
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić