Tajemnicza choroba zabiła 89 osób. WHO wysyła zespół szybkiego reagowania

95

Światowa Organizacja Zdrowia wysłała zespół naukowców do zbadania sprawy tajemniczej choroby, która zabiła już blisko 100 osób w Sudanie Południowym. Schorzenie pojawiło się w terenie dotkniętym powodzią, wstępne badania wykluczyły cholerę.

Tajemnicza choroba zabiła 89 osób. WHO wysyła zespół szybkiego reagowania
Tajemnicza choroba zabiła 89 osób w Sudanie Południowym (Twitter.com, WHO)

Wysłannicy Światowej Organizacji Zdrowia zbadają sprawę tajemniczej choroby w Afryce. Ministerstwo Zdrowia Sudanu Południowego poinformowało, że nieznana choroba zabiła dziesiątki ludzi w mieście Fangak w stanie Jonglei.

Tajemnicza choroba zabiła 89 osób. WHO wysyła zespół naukowców

Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który przeprowadzi badania i oceni zagrożenie. Na miejscu naukowcy pobiorą próbki od chorych osób. Wstępnie wiemy o 89 zgonach – powiedziała BBC Sheila Baya z WHO.

Na razie nie ma informacji o objawach tajemniczej choroby. Niewykluczone, że są one zbliżone do symptomów cholery, ponieważ Ministerstwo Zdrowia Sudanu Południowego poinformowało, że próbki pobrane od chorych i zbadane pod kątem cholery dały negatywny wynik.

Region, w którym pojawiło się nowe schorzenie, jest jednym z najbardziej dotkniętych powodzią, która niedawno nawiedziła Sudan Południowy. WHO informowało, że z powodu powodzi zespół naukowców dotarł do Fangaku helikopterem i w środę ma w ten sam sposób wrócić do Dżuby, stolicy kraju.

Na zalanych terenach szerzą się również znane już choroby, takie jak malaria. Ponad 700 tys. ludzi zostało dotkniętych najgorszą od prawie 60 lat powodzią w kraju - poinformowała UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców. Kataklizm jest konsekwencją zmian klimatycznych.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić