Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Tak odszedł Bob Marley. Dzisiaj mija 40 lat od śmierci legendy

8
Podziel się:

11 maja to smutny dzień dla fanów muzyki reggae. Dokładnie tego dnia w 1981 zmarł legendarny wokalista Bob Marley.

Tak odszedł Bob Marley. Dzisiaj mija 40 lat od śmierci legendy
Pogrzeb Boba Marleya (YouTube)

Bob Marley to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w historii popkultury. Artysta jest legendą muzyki reggae i ma swoich fanów na całym świecie. Nagrał wiele płyt i utworów, które do dziś można usłyszeć właściwie w każdym zakątku globu.

Marley był doceniany zarówno za życia, jak i po śmierci. Odznaczono go między innymi Medalem Pokoju Trzeciego Świata ONZ czy Jamajskim Orderem Zasługi. Wokalista został również nagrodzony nagrodą Grammy. Umieszczono go też na 11. miejscu na liście 100 Największych Artystów Wszech Czasów magazynu "Rolling Stone".

W 1977 roku u Boba Marleya wykryto czerniaka soczewicowatego akralnego. Aby wyeliminować problem, lekarze zalecali mu amputację palca nogi. Muzyk nie zgodził się na to, gdyż naruszyłoby to jego niezłomną wiarę rastafarian. Trzy lata później stracił przytomność podczas joggingu w Central Parku. Po przewiezieniu do szpitala okazało się, że rak wkradł się do jego mózgu, płuc i wątroby.

Marley zagrał swój ostatni występ w Pittsburghu 23 września 1980 roku. Jego trasa koncertowa została skrócona, aby mógł poddać się alternatywnej terapii przeciwnowotworowej w Niemczech. Ta niestety okazała się nieskuteczna. W 1981 roku artysta poleciał na Jamajkę, gdzie miał odebrać najwyższe odznaczenie w tym kraju. W trakcie lotu jego stan się pogorszył. Maszyna wylądowała w Miami, aby Marley mógł skorzystać z pomocy doraźnej. Tam wokalista zmarł, mając zaledwie 36 lat.

Śmierć Boba Marleya

11 maja mija równo 40 lat od śmierci legendy reggae. Chwilę przed odejściem Marley miał powiedzieć synowi, że "pieniądze nie mogą kupić życia". 21 maja 1981 roku odbył się państwowy pogrzeb wybitnego muzyka. Dzień wcześniej trumnę z jego ciałem wystawiono na widok publiczny. W uroczystościach uczestniczyło około 100 tysięcy Jamajczyków.

Zobacz także: Zmiany w płucach po COVID-19. Dramatyczne zdjęcia RTG
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Obserwator
rok temu
No Woman No Cry.....
lexa
rok temu
Śpiewał dla tych co lubią zioło i inne tego typu używki, dlatego musiał zejść z tego świata.
maria
rok temu
Marleya zamordowano bo był pacyfistą. Oficjalnie zmarł na raka.
16a
rok temu
Nienawidził białych...
PUNISHER
rok temu
idę wypalić grubego jointa za Boba Marleya
nikt
rok temu
o co tu chodzi? to są informacje dla społeczeństwa. Nie sądzę. Trezba studiować medycynę, potem zrobić spacjalizację a potem oceniać rtg. po co te informacje dla ogółu . Trzeba przekazywać rzetelne ifo dla ludzi aby się szcepili !!! jak na razie to ciągle sprzecznosci - a to zakrzepica po szczepione, a to zatorowość to jak ludzie mają być przekonani?
tyle
rok temu
krótka piłka - palec palcem, ale jak się pali tyle zioła to nowotwór płuc jest tylko kwestią czasu. Przerzut do mózgu to góra 2 lata życia.
Robert
rok temu
no i kolejna bozia nie pomogła , każda bozia to zło parszywe i zarzewie konfliktów na ziemi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić