Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Ten pies zasłużył na Medal Honoru. Dostał coś cenniejszego - drugie życie

49

Pies wojskowy, który brał udział w akcji wojskowej w Afganistanie i zaatakował bojownika Al-Kaidy, ma otrzymać zwierzęcy odpowiednik brytyjskiego Medalu Honoru. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ten pies zasłużył na Medal Honoru. Dostał coś cenniejszego - drugie życie
Pies Kuno otrzyma odznaczenie za swoje zasługi podczas akcji w Afganistanie. (Twitter)

Kuno to Malinois, belgijski pies pasterski. Już wkrótce ma otrzymać Medal Dickin, który jest odpowiednikiem brytyjskiego odznaczenia Krzyża Wiktorii.

Pies otrzyma odznaczenie w uznaniu za jego waleczność i odwagę podczas nalotu w Afganistanie w 2019 roku. Kuno towarzyszył elitarnej brytyjskiej Special Boat Service (SBS) i lokalnym siłom podczas nalotu rebeliantów. Bojownicy atakowali granatami i karabinami maszynowymi.  

Według brytyjskiego MON żołnierze nie byli w stanie przerwać ognia nieprzyjaciela. Sytuację odmienił Kuno, który ruszył do ataku i rzucił się na jednego z bojowników. Podczas biegu został trafiony w tylne łapy, ale dzięki jego poświęceniu udało się opanować sytuację.  

Zobacz także: Dzielne psy ratownicze. Ratują życie nawet 40 osób rocznie

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział, że "to oczywiste", że pies uratował życie żołnierzy. Kuno po akcji został przetransportowany drogą powietrzną w bezpieczne miejsce, ale w jedną z łap wdała się infekcja i konieczna była amputacja.

Obecnie Kuno jest po rehabilitacji i otrzymał protezę. Odzyskał też humor, często się bawi i lubi chodzić na długie spacery. Kuno otrzyma swój medal PDSA Dickin podczas wirtualnej ceremonii w listopadzie.  

Walczył z wrogiem bez strachu, nigdy się nie zawahał i wywiązał ze swoich obowiązków, mimo że został poważnie ranny – powiedział dyrektor generalny People's Dispensary for Sick Animals, Jan McLoughlin.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić