To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach

Część z czeczeńskich bojowników, którzy walczą w Ukrainie, była wcześniej skazana za ciężkie przestępstwa, a niektórym wyroki jeszcze nie wygasły - pisze portal "Kawkaz. Realii". Najczęściej byli oskarżani o kradzieże, rozboje, oszustwa oraz handel narkotykami i bronią.

To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Ramzan Kadyrow (Getty Images, Sasha Mordovets)

Dane o 2,5 tys. kadyrowcach, którzy mieli brać udział w wojnie w Ukrainie, przeanalizował kanał "Możemy wyjaśnić" na Telegramie. Dziennikarze sprawdzili opublikowaną przez ukraiński wywiad listę 2,5 tys. bojowników Ramzana Kadyrowa wysłanych z Czeczenii.

"Mają kryminalną przeszłość i teraźniejszość"

Jak się okazało, na liście znaleźli się recydywiści, a także osoby, których wyroki jeszcze nie wygasły. Z danych wynika, że na 953 bojowników, którzy wyjechali z Czeczenii do Ukrainy, co najmniej 101 osób ma "kryminalną przeszłość i teraźniejszość".

Według stron internetowych sądów, które przeanalizowali autorzy badania, najczęstszymi przestępstwami były kradzieże i rozboje, oszustwa, handel narkotykami i bronią, wykroczenia drogowe. Były też wyroki za obcowanie z nieletnimi, nielegalny handel substancjami trującymi i fałszerstwo urzędowe.

2,5 tys. kadyrowców w Ukrainie

Kanał szczególnie wyróżnia Bekchana Tajsumowa, który znalazł się na liście wysłanych do Ukrainy. Do końca 2022 r. musiał odsiedzieć wyrok w kolonii karnej reżimu ogólnego za oszustwa. W artykule wspomniano też o więźniu Tamerlanie Magamerzujewie, który został skazany na roboty przymusowe w marcu 2022 r., ale zamiast odbyć karę, wyjechał do Ukrainy.

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował na Telegramie, że w rosyjskiej agresji w Ukrainie uczestniczyło około 2,5 tys. bojowników. Według danych wywiadu tzw. kadyrowcy zaczęli przedostawać się na terytorium Ukrainy już w pierwszych dniach wojny.

Zajmowali się grabieżami i rozbojem

Ich głównym zadaniem miało być zastraszenie i zabijanie. Przeszukiwali też mieszkania, zajmowali się grabieżami i rozbojem. Wyparci przez siły ukraińskie z okolic Kijowa i Czernihowa czeczeńscy najemnicy przemieszczali się w kierunku obwodu ługańskiego i Mariupola w obwodzie donieckim, gdzie kontynuowali grabieże i kręcili filmiki na TikToka – podaje wywiad.

Zobacz także: Zachód przestanie pomagać Ukrainie? "Ludzie nie zdają sobie sprawy"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić