Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

To już pewne. Zbadali, czy hydroksychlorochina leczy COVID-19

16

Naukowcy nie mają wątpliwości. Zakończyły się kompleksowe badania na temat tego, czy hydroksychlorochina stosowana jako lek na malarię, pomaga również w walce z COVID-19.

To już pewne. Zbadali, czy hydroksychlorochina leczy COVID-19
(Pixabay)

O tym, że hydroksychlorochina ma pomagać w walce z COVID-19 najczęściej mówił Donald Trump. Co prawda nie stały za tym naukowe dowody, ale prezydent USA przekonywał nawet, że sam łyka hydroksychlorochinę, by zapobiegać zarażeniu koronawirusem. W jego ślady ruszyły tysiące Amerykanów.

Czy hydroksychlorochina leczy COVID-19? Naukowcy są pewni

Zespól badawczy z Oxfrodu sprawdził wpływ leku na malarię na zarażonych koronawirusem z wyraźnymi objawami choroby COVID-19. W tym celu przeprowadzono eksperyment na ponad 1,5 tys. brytyjskich pacjentów ze 170 różnych szpitali.

Połowie z nich podawano hydroksychlorochinę. Wynik eksperymentu nie pozostawił złudzeń. 25 proc. biorących udział w badaniu, którym podawano lek na malarię, zmarło. Z części pacjentów, którym leku nie podawano, eksperymentu nie przeżyło 23,5 proc.

To nie jest terapia, która działa - skomentował krótko prof. Martin Landray, który przewodził zespołowi badawczemu.

Na całym świecie trwa wiele badań nad lekiem zwalczającym COVID-19. Prof. Landray zaapelował jednak do lekarzy z całego globu, by nie podawali swoim pacjentom hydroksychlorochiny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić