To zdjęcie z Hiszpanii. Trudno uwierzyć. Efekt suszy

14

Hiszpania doświadcza dotkliwej suszy po tym, jak zima nie przyniosła zbyt wielu opadów. Brak deszczu czy śniegu sprawił, że odsłonięta została "wioska duchów", która została zalana w 1992 roku.

To zdjęcie z Hiszpanii. Trudno uwierzyć. Efekt suszy
Susza atakuje Hiszpanię. Odsłonięta została "wioska duchów"

W 1992 roku zalano wioskę Aceredo w północno-zachodniej Hiszpanii. Zdecydowano się na taki ruch po to, by stworzyć zbiornik Alto Lindoso.

Susza sprawiła natomiast, że już w listopadzie 2021 roku krajobraz Aceredo radykalnie się zmienił. Turyści mogą ujrzeć częściowo zawalone dachy, drewniane elementy, które niegdyś składały się na drzwi oraz belki, a nawet fontannę z wodą pitną.

Wydaje mi się, że będziemy obserwować takie zjawiska spowodowane suszą przez lata ze względu na zmiany klimatu - powiedział 65-letni Hiszpan Maximino Pérez Romero, cytowany przez "The Guardian".

Na terenie "wioski duchów" można dostrzec wiele ciekawych rzeczy. Spod wody wyłoniły się m.in. stosy skrzynek z pustymi butelkami po piwie. Jest też mocno zniszczony stary pojazd.

Susza postępuje. Jest zdecydowana reakcja

W styczniu i lutym 2022 roku skutki suszy są w tym miejscu jeszcze bardziej widoczne. María del Carmen Yanez, burmistrz rady Lobios, której częścią jest wioska Aceredo, uważa, że postępująca susza to efekt "dość agresywnej eksploatacji" tego miejsca przez portugalskie przedsiębiorstwo energetyczne EDP zarządzające zbiornikiem.

Na to, co dzieje się w obrębie zbiornika Alto Lindoso, zdecydowanie zareagował portugalski rząd. 1 lutego 2022 roku zarządził niemal całkowite wstrzymanie zużycia wody do produkcji energii elektrycznej i nawadniania sześciu zaporom, w tym Alto Lindoso. Wszystko z powodu pogłębiającej się suszy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić