Bogdan Kicka| 

TOPR ostrzega turystów. Tak wyglądają teraz góry, jest niebezpiecznie

5

TOPR ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami panującymi obecnie w górach. Tylko w ostatni weekend ewakuowano aż 15 turystów. Do postu dołączono nagranie z akcji ratowniczej, podczas której ewakuowano grupę ze szczególnie groźnego odcinka szlaku. Dwie osoby zsunęły się na śniegu.

TOPR ostrzega turystów. Tak wyglądają teraz góry, jest niebezpiecznie
TOPR ostrzega turystów, zima nadal panuje w górach (Facebook, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR)

Patrząc na panującą za oknem aurę chciałoby się zaśpiewać piosenkę Marka Grechuty "Wiosna - ach to ty!". Nie wszędzie jednak zima dała o sobie zapomnieć. Wystarczy spojrzeć na ostatni wpis Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Lepiej uważnie go przeczytaj, zanim zaplanujesz wycieczkę w góry.

TOPR ostrzega przed panującymi w górach warunkami. Choć ciężko w to uwierzyć, w wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach wciąż zalega spora ilość śniegu, co bez odpowiedniego przygotowania znacznie utrudnia wędrówki górskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nurkowanie w Morskim Oku. Ratownicy TOPR szkolili się w wodach największego jeziora Tatr.

TOPR ostrzega turystów, warunki w górach złe

W takich miejscach jak szlak na: Rysy od Morskiego Oka, Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowa Przełęcz od Doliny Pięciu Stawów Polskich, Zawrat oraz Kozia Przełęcz od Hali Gąsienicowej jest na tyle dużo śniegu że konieczne jest używanie raków oraz czekana - pisze na Facebooku TOPR.

Niestety, nie każdy sprawdza i przygotowuje się na panujące warunki zanim wybierze się w góry. Z tego też powodu TOPR miał w miniony weekend pełne ręce roboty.

Z powodu złego przygotowania oraz braku wyposażenia w ostatni weekend TOPR ewakuował 15 turystów - poinformował TOPR.

Do postu dołączono nagranie (znajdziesz je niżej) z piątkowej akcji ratunkowej poniżej Przełęczy Zawrat, skąd ewakuowano grupę 5 turystów. Dwóch z nich zsunęło się po stromych śniegach, w wyniku czego doznało obrażeń.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Planując górskie wycieczki należy mieć to na uwadze"

Jak informuje TOPR, takie warunki utrzymają się w górach jeszcze przez jakiś czas. Ratownicy ostrzegają również przed nadchodzącym tygodniem i apelują o rozwagę.

Ponadto na nadchodzacy tydzień w Tatrach prognozowane są opady deszczu połączone z burzami. Zachęcamy do aktualnego śledzenia informacji na temat warunków na stronach internetowych Tatrzański Park Narodowy oraz prognoz pogody.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić