Trudno w to uwierzyć. Żyją na twarzy każdego z nas

6

Ta wiadomość może wam się nie spodobać. Trudno w to uwierzyć, ale twarz każdego z nas pokryta jest mnóstwem mikroskopijnych... pajęczaków. Żyjątka te żyją w naszych mieszkach włosowych, porach i gruczołach.

Trudno w to uwierzyć. Żyją na twarzy każdego z nas
Roztocza żyją w naszych porach. (Getty Images)

Pajęczaki Demodex były obecne u 100 proc. dorosłych, których twarze przeanalizowane w ramach badań w 2014 roku. U każdej z badanych osób znaleziono ślady DNA tych stworzeń. Pajęczaki mają około 0,3 milimetra długości, czyli pasują idealnie do rozmiaru porów naszej skóry.

W każdym mieszku włosowym znajduje się mniej więcej jeden roztocz D. folliculorum, czyli nużeniec ludzki. Biorąc pod uwagę, że ludzkie ciało ma około 5 milionów mieszków włosowych – daje to duże pole do popisu dla tych pasożytów. Inny rodzaj roztocza, nużeniec krótki, może wcisnąć się do gruczołu łojowego nawet w kilka osobników naraz.

Te mikroskopijne pasożyty żywią się sebum, które w naturalny sposób wytwarza nasza skóra. Sebum jest produkowane w gruczołach, a następnie przedostaje się do mieszków włosowych, ku uciesze roztoczy. Właśnie dlatego najbardziej tłuste części twarzy, takie jak okolice nosa, brody czy czoła, zamieszkują największe liczby roztoczy.

Stworzenia żyją przez około dwa do trzech tygodni. Czołgając się na powierzchni skóry, kopulują ze sobą, a następnie składają jaja. Ponieważ egzystują w głębi porów, nie można ich usunąć poprzez mycie twarzy.

Chociaż są one raczej nieszkodliwe, osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą mieć ich za dużo, co może prowadzić do problemów skórnych. Istnieją również powiązania roztoczy z chorobami skóry, takimi jak trądzik i trądzik różowaty.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić