Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Turcja nie potrzebuje członkostwa w UE. Ostre słowa Recepa Erdogana

99

Prezydent Turcji stwierdził podczas przemówienia w parlamencie, że Unia Europejska zawiodła jego kraj w walce z terroryzmem. To według niego tylko jeden z powodów, dla którego należy zaprzestać starań o członkostwo w UE.

Turcja nie potrzebuje członkostwa w UE. Ostre słowa Recepa Erdogana
(PAP)

To Unia powinna chcieć Turcji we Wspólnocie. Erdogan podkreślił, że według niego to UE powinna "obdarować" jego kraj członkostwem i rozpocząć działania, których celem byłoby dążenie do wspólnego gospodarczego wzrostu. Dodał twardo, że Turcja "nie będzie stroną, która się poddaje".

Turcja nie potrzebuje już członkostwa w Unii Europejskiej, lecz jednostronnie nie porzuci rozmów akcesyjnych, które utknęły w martwym punkcie - powiedział w niedzielę w parlamencie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Europa nie jest jedyną opcją dla Ankary. Erdogan w swoim przemówieniu wspomniał o innej alternatywie, jaką ma być dla Turcji przystąpienie do SOW, czyli Szanghajskiej Organizacji Współpracy, której członkami są m.in. Chiny, Rosja i Kazachstan - przypomina serwis Middle East Monitor.

Zobacz także: Nie przegap: Sarkofag Herkulesa wrócił do Turcji

Turcja prowadzi negocjacje z UE od 2005 roku. Postęp w rozmowach jest jednak niewielki. Porozumienie unijno-tureckie dotyczące powstrzymania fali uchodźców przewidywało wprawdzie otwarcie kolejnych rozdziałów negocjacyjnych, ale złe relacje (opór Turcji przed zmianą swojego prawa czy represje wobec przeciwników władz) nie pozwoliły na pójście do przodu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić