Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Uczniowie nie chodzą na religie. Najnowsze dane z Kielc

68
Podziel się:

Już 35 procent uczniów szkoły średniej w Kielcach nie chodzi na religię. Tak wynika z danych, jakimi dysponuje Urząd Miasta. W innych miastach te statystyki wyglądają jeszcze gorzej.

Uczniowie nie chodzą na religie. Najnowsze dane z Kielc
Uczniowie nie chodzą na religie. Są dane z Kielc (PAP)

Uczniowie wypisują się z lekcji religii. Najczęściej na zajęcia nie chcą uczęszczać licealiści. W 2019 r. na zajęcia uczęszczało 75,3 proc. licealistów, a w 2020 r. odsetek ten wyniósł już tylko 69,8 proc. Z roku na rok ta liczba jest coraz mniejsza. Źródeł takiego stanu rzeczy można by upatrywać w różnych aspektach m.in. nieatrakcyjności tych zajęć czy sekularyzacji polskiego społeczeństwa.

Religia w szkole już od dawna budzi kontrowersje. Niektórzy uważają, że przedmiot ten powinien przyjąć zupełnie inną formę i stać się nauką o różnych wiarach.

Coraz mniej dzieci i młodzieży uczęszcza na lekcje religii w kieleckich szkołach. Jest to tendencja ogólnokrajowa dotycząca głównie ośrodków miejskich - poinformował wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

Z danych przekazanych przez władze miasta wynika, że w tym roku z lekcji religii wypisało się 4 856 uczennic i uczniów z 14 404 wszystkich uczęszczających do szkół ponadpodstawowych w Kielcach. Procentowo stanowi to prawie 35 procent ogółu młodzieży w tych placówkach.

W stosunku do roku ubiegłego zarejestrowaliśmy wzrost tego wskaźnika o 4 procent. Najwięcej rezygnacji odnotowały popularne i cenione licea jak I LO "Żeromski" - 70,3 procent, II LO "Śniadek" - 52,5 procent i V LO "Ściegienny" - 51 procent - dodaje.

Uczniowie nie chodzą na religię. Łódź bije rekord

Łódź pobiła w tym roku swój własny rekord pod względem liczby uczniów, którzy nie chodzą na szkolną katechezę.

W tym roku szkolnym na 63 740 uczniów we wszystkich typach szkół religię wybrało zaledwie 32 178, czyli 50,48 proc. Najczęściej na szkolną katechezę chodzą najmłodsi. W szkołach podstawowych na religię w tym roku szkolnym uczęszczać będzie 27 026 na 39431 uczniów, czyli 68,54 proc.

Sytuacja niemal odwrotna występuje w szkołach średnich. Tu na 24 309 uczniów tylko 5152 (21,2 proc.) wybrało uczestnictwo w katechezie. Z tego chodzących na religię będzie zaledwie 3547 w liceach i 1605 w technikach i szkołach branżowych.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
nieznany
3 tyg. temu
myślę,że w takich dyskusjach należy zachować kulturę słowa, pozdrawiam wszystkich, tych za i tych przeciw ......
DLACZEGO
2 miesiące temu
DLACZEGO NA RELIGI W SZKOŁACH NIE UCZY SIĘ BIBLII TYLKO DOGMATÓW KATOLICKICH?
veto
2 miesiące temu
MATA co CHCIELIŚTA
ryś szyszki
2 miesiące temu
Nie ma to jak dobra wiadomość.
abcd
2 miesiące temu
Nie chcecie chodzić na religię? To religia przyjdzie do was, ale już nie ta, którą znacie i na którą można nie chodzić.
abcd
2 miesiące temu
Nie chcecie chodzić na religię? To religia przyjdzie do was, ale już nie ta, którą znacie i na którą można nie chodzić.
Koni
2 miesiące temu
A ja chciałbym się dowiedzieć, tak na poważnie w celach poznawczych, poszerzenia wiedzy, jakaż to ewangelia była przed Chrystusem? Niektórzy odnoszą się do Ewangelii, jej zapisów, wskazan,proroctw i nauki. A co bylo przed ? Ludzie byli. Wówczas Bóg się jakby nami nie interesował? Pozdrawiam pytających.
krzysiek
2 miesiące temu
Po pierwsze to stop ideologii katolickiej w szkołach. A po drugie, to mam za bardzo przeładowany plan, żeby tracić 2h na jakieś baśnie i fantasy. Wolę wyjść wcześniej do domu, albo napisać zadanie domowe na następną lekcję.
Jezus Królem
2 miesiące temu
Religia jako 9 i 10 lekcja. Liceum nr. 1 zoppot.Dlatego dzieci nie chodzą, bo marzą tylko o domku i ciepłym posiłku.Ale ten, co maŻyć, przeżyje bez tego. Ma Jezusa w sercu wypisanego, i pouczać go nie ma potrzeby.
Oficjalnie
2 miesiące temu
Wyrzekam się kościoła katolickiego
Primo
2 miesiące temu
W szkołach uczyć religioznawstwa a nie konkretnej religii
Dandi
2 miesiące temu
To chyba o czymś świadczy, księża muszą się zastanowić dlaczego tak się stało,że obcowanie z Bogiem stało się przykrym obowiązkiem
ry-dzik
2 miesiące temu
młodzież wybrała Faceboka, Tik Toka i inne
zyta
2 miesiące temu
Młodzież nie chodzi nie daje się ogłupiać ale kasa dla katechetów i proboszczów i tak wpływa demokratyczny rząd kasę przekazuje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić