o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Ukraina. Na przerwach dzieci używają innego języka

50
Podziel się

W większości szkół na Ukrainie, na lekcjach mówi się po ukraińsku, a na przerwach po rosyjsku. Tak wynika z badania Instytutu Języka Ukraińskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU). Wyjątkiem są szkoły na zachodzie kraju, gdzie ukraiński jest również językiem nieformalnym.

Ukraina. Na przerwach dzieci używają innego języka
Dzieci na Ukrainie na lekcjach mówią po ukraińsku, a na przerwach po rosyjsku (Pexels, Arthur Krijgsman)
bEiFuuXp

Filolożka z NANU Oksana Danyłewska stwierdziła, że choć lekcje w szkołach prowadzone są po ukraińsku, to po rosyjsku rozmawia się na przerwach czy w trakcie zajęć pozalekcyjnych. Po rosyjsku rozmawiają też nauczyciele z rodzicami. To wzbudza obawy ukraińskich filologów.

Na lekcjach mówią po ukraińsku, na przerwach po rosyjsku

To paradoksalna sytuacja. W placówkach oświatowych rozszerzyło się zjawisko dyglosji. Języki są wyraźnie podzielone funkcyjnie – wyjaśnia filolożka z NANU Oksana Danyłewska, cytowana przez PAP.
bEiFuuXr

Według Danyłewskiej, w szkołach nauczających po ukraińsku nauczyciele "powinni wykorzystywać ten język, nie demonstrując podwójnych standardów". Filolożka podkreśliła, że to szkodliwe zjawisko, gdy pedagog w sali lekcyjnej mówi po ukraińsku, a gdy tylko zadzwoni dzwonek, wychodzi na korytarz i przełącza się na rosyjski.

Dwa języki w szkole. Dzieci coraz częściej uczą się po ukraińsku

W ubiegłym roku przyjęto ustawę o języku ukraińskim w życiu publicznym. Nakłada ona obowiązek używania tego języka w instytucjach państwowych, organach samorządowych oraz innych sferach życia publicznego na Ukrainie. Zgodnie z ustawą ukraiński ma być językiem wykładowym w placówkach oświatowych, jednak nauczanie może odbywać się też w innych językach.

bEiFuuXx

Ukraińskie dzieci statystycznie coraz częściej mówią na lekcjach po ukraińsku. W 1991 roku w tym języku uczyło się zaledwie 47 proc. uczniów. Obecnie zajęcia po ukraińsku ma już 90 proc. dzieci.

Obejrzyj także: Tak Sławomir Nowak mówi po ukraińsku

bEiFuuXy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiFuuXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Bernard
8 miesięcy temu
Polska stosuje identyczną taktykę. Szkoły nauczają po polsku tymczasem na Śląsku chcielibysmy mieć też do dyspozycji szkoły z niemieckim językiem nauczania, na Spiszu ze słowackim itd. A mamy najwyżej dodatkowe 3 lekcje. W ten sposób państwa wykorzystują szkoły do polonizacji czy ukrainizacji tak jak kiedyś do rusyfikacji czy germanizacji. Tylko, że teraz robią to państwa w warunkach demokracji, która w tym przypadku jest raczej dyktaturą większości.
PiS RU
8 miesięcy temu
To tak jak nasz tzw. 'rząd', kiedy nikt nie słyszy.
Maniek
8 miesięcy temu
W zachodniej części Ukrainy szczególnie we Lwowie rosyjski język jest absolutnie niedopuszczalny. Co innego za Dnieprem w Oddesie i na Krymie.
bEiFuuXT
5h55m
8 miesięcy temu
"Po białorusku nie da się powiedzieć nic mądrego." - Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi od 1994 roku. To tak na marginesie...
Ukrainiec
8 miesięcy temu
Przepraszam, ale ta Danilewska jest trochę chorą na głowę. Tak się stało istoryczno, że mamy na Ukrainie 2 języka. Poza lekcjami moje dzieci mają prawo rozmawiać w tym języku jaki dla nich jest wygodny. I za takich jak ta Pani mamy podzielone Państwo i wojnę :(
Jerry.
8 miesięcy temu
Nikt nie chce mówić w tym slangu.Tam jest dużo Rosjan którym zabroniono mówić w ojczystym języku.Polakom zresztą też.Tylko za Rosjanami ma się kto upomnieć a Polaków rząd ma gdzieś.
lik
8 miesięcy temu
I to jest problem krajami, po byłej zsrr. Na Białorusi podobnie, nawet język urzędowy to ruski. Ale dążą do niezależności , wolności. Oby się udało!!
wik
8 miesięcy temu
Dobrze, że z nami im się nie udało, choć też próbowali.
zik
8 miesięcy temu
Rusyfikacja przez tyle dziesięcioleci, i oto efekty!!!
Marian
8 miesięcy temu
A w naszym kraju coraz więcej dzieci mówi po angielsku,katastrofa ;)
dfd
8 miesięcy temu
a sa wogole jakies roznice?
XXXLL
8 miesięcy temu
a w Irlandii mówią po polsku
Zdzisek.,,.
8 miesięcy temu
Większość polskich polityków jak są z dala od mikrofonu , to używa łaciny podwórkowej, bo taki mamy klimat.
bEiFuuXL
Artman
8 miesięcy temu
Filolodzy są zaniepokojeni czy jacyś chorzy nacjonaliści? Ukraina jest krajem dwujęzycznym a dla wielu ludzi pierwszym naturalnym językiem jest rosyjski bo wynieśli go z domu rodzinnego. Na tej samej zasadzie np. polscy filologowie powinni być zaniepokojeni że Górale, Ślązacy czy Kaszubi w prywatnych rozmowach między sobą używają swoich gwar czy języków a nie polskiego. Po prostu obłęd.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić