o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Ukraina. Na przerwach dzieci używają innego języka

50
Podziel się

W większości szkół na Ukrainie, na lekcjach mówi się po ukraińsku, a na przerwach po rosyjsku. Tak wynika z badania Instytutu Języka Ukraińskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU). Wyjątkiem są szkoły na zachodzie kraju, gdzie ukraiński jest również językiem nieformalnym.

Ukraina. Na przerwach dzieci używają innego języka
Dzieci na Ukrainie na lekcjach mówią po ukraińsku, a na przerwach po rosyjsku (Pexels, Arthur Krijgsman)
bDnkeONx

Filolożka z NANU Oksana Danyłewska stwierdziła, że choć lekcje w szkołach prowadzone są po ukraińsku, to po rosyjsku rozmawia się na przerwach czy w trakcie zajęć pozalekcyjnych. Po rosyjsku rozmawiają też nauczyciele z rodzicami. To wzbudza obawy ukraińskich filologów.

Na lekcjach mówią po ukraińsku, na przerwach po rosyjsku

To paradoksalna sytuacja. W placówkach oświatowych rozszerzyło się zjawisko dyglosji. Języki są wyraźnie podzielone funkcyjnie – wyjaśnia filolożka z NANU Oksana Danyłewska, cytowana przez PAP.
bDnkeONz

Według Danyłewskiej, w szkołach nauczających po ukraińsku nauczyciele "powinni wykorzystywać ten język, nie demonstrując podwójnych standardów". Filolożka podkreśliła, że to szkodliwe zjawisko, gdy pedagog w sali lekcyjnej mówi po ukraińsku, a gdy tylko zadzwoni dzwonek, wychodzi na korytarz i przełącza się na rosyjski.

Dwa języki w szkole. Dzieci coraz częściej uczą się po ukraińsku

W ubiegłym roku przyjęto ustawę o języku ukraińskim w życiu publicznym. Nakłada ona obowiązek używania tego języka w instytucjach państwowych, organach samorządowych oraz innych sferach życia publicznego na Ukrainie. Zgodnie z ustawą ukraiński ma być językiem wykładowym w placówkach oświatowych, jednak nauczanie może odbywać się też w innych językach.

Ukraińskie dzieci statystycznie coraz częściej mówią na lekcjach po ukraińsku. W 1991 roku w tym języku uczyło się zaledwie 47 proc. uczniów. Obecnie zajęcia po ukraińsku ma już 90 proc. dzieci.

bDnkeONF

Obejrzyj także: Tak Sławomir Nowak mówi po ukraińsku

bDnkeOOa
Źródło:
KOMENTARZE
(50)
Cub
miesiąc temu
Niech mówią nawet po mandżursku. Co wam do tego???
Kik
miesiąc temu
A w Austrii i na lekcjach i na przerwach mówią po niemiecku. O Amerykanach nawet nie wspomnę, bo gadają po angielsku. Strasznie niepokojące zjawisko :) natomiast przymusowa ukrainizacja rosyjskojęzycznej części tego społeczeństwa jest zatrważająca, ale teraz wiadomo, dlaczego Donbas powiedział NIE.
Zenek
miesiąc temu
ja po 10-tej lufie mowie we wszystkich jezykach swiata i co mi zrobicie ,za swoje pije i mowie przeciez.Zenek
bDnkeOOb
Polka
miesiąc temu
Ciekawe czy "polscy" posłowie, senatorowie i rząd rozmawiają między sobą po hebrajsku. W końcu to ich język ojczysty.
Jerry.
miesiąc temu
Nikt nie chce mówić w tym slangu.Tam jest dużo Rosjan którym zabroniono mówić w ojczystym języku.Polakom zresztą też.Tylko za Rosjanami ma się kto upomnieć a Polaków rząd ma gdzieś.
Najnowsze komentarze (50)
Bernard
miesiąc temu
Polska stosuje identyczną taktykę. Szkoły nauczają po polsku tymczasem na Śląsku chcielibysmy mieć też do dyspozycji szkoły z niemieckim językiem nauczania, na Spiszu ze słowackim itd. A mamy najwyżej dodatkowe 3 lekcje. W ten sposób państwa wykorzystują szkoły do polonizacji czy ukrainizacji tak jak kiedyś do rusyfikacji czy germanizacji. Tylko, że teraz robią to państwa w warunkach demokracji, która w tym przypadku jest raczej dyktaturą większości.
PiS RU
miesiąc temu
To tak jak nasz tzw. 'rząd', kiedy nikt nie słyszy.
Maniek
miesiąc temu
W zachodniej części Ukrainy szczególnie we Lwowie rosyjski język jest absolutnie niedopuszczalny. Co innego za Dnieprem w Oddesie i na Krymie.
5h55m
miesiąc temu
"Po białorusku nie da się powiedzieć nic mądrego." - Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi od 1994 roku. To tak na marginesie...
Ukrainiec
miesiąc temu
Przepraszam, ale ta Danilewska jest trochę chorą na głowę. Tak się stało istoryczno, że mamy na Ukrainie 2 języka. Poza lekcjami moje dzieci mają prawo rozmawiać w tym języku jaki dla nich jest wygodny. I za takich jak ta Pani mamy podzielone Państwo i wojnę :(
Jerry.
miesiąc temu
Nikt nie chce mówić w tym slangu.Tam jest dużo Rosjan którym zabroniono mówić w ojczystym języku.Polakom zresztą też.Tylko za Rosjanami ma się kto upomnieć a Polaków rząd ma gdzieś.
lik
miesiąc temu
I to jest problem krajami, po byłej zsrr. Na Białorusi podobnie, nawet język urzędowy to ruski. Ale dążą do niezależności , wolności. Oby się udało!!
wik
miesiąc temu
Dobrze, że z nami im się nie udało, choć też próbowali.
bDnkeONT
zik
miesiąc temu
Rusyfikacja przez tyle dziesięcioleci, i oto efekty!!!
Marian
miesiąc temu
A w naszym kraju coraz więcej dzieci mówi po angielsku,katastrofa ;)
dfd
miesiąc temu
a sa wogole jakies roznice?
XXXLL
miesiąc temu
a w Irlandii mówią po polsku
Zdzisek.,,.
miesiąc temu
Większość polskich polityków jak są z dala od mikrofonu , to używa łaciny podwórkowej, bo taki mamy klimat.
Artman
miesiąc temu
Filolodzy są zaniepokojeni czy jacyś chorzy nacjonaliści? Ukraina jest krajem dwujęzycznym a dla wielu ludzi pierwszym naturalnym językiem jest rosyjski bo wynieśli go z domu rodzinnego. Na tej samej zasadzie np. polscy filologowie powinni być zaniepokojeni że Górale, Ślązacy czy Kaszubi w prywatnych rozmowach między sobą używają swoich gwar czy języków a nie polskiego. Po prostu obłęd.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić