aktualizacja 

Ukraińcy są przesiedlani do Rosji. Trafiają m.in. za koło podbiegunowe

Prezydent Rosji Władimir Putin przesiedla Ukraińców z tymczasowo okupowanych terenów na Syberię i za koło podbiegunowe — informuje dziennik "The Independent". Ponadto, od Ukraińców Rosjanie wymagali podpisanie dokumentów, które stwierdzały, że to "ukraińskie wojsko ostrzeliwało miasta".

Ukraińcy są przesiedlani do Rosji. Trafiają m.in. za koło podbiegunowe
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images,, AGF)

Brytyjska gazeta powołuje się na oficjalne dokumenty, które miał wydać Kreml. Według rozporządzenia do prawie 100 tys. osób z obwodu donieckiego i ługańskiego skierowano nakaz przesiedlenia do oddalonych regionów Rosji, które położone są nawet 8,5 tys. km od ich domów, m.in. na Syberię i za koło podbiegunowe.

Ukraińcy trafiają na Syberię i Kaukaz Północny

W dokumencie zauważono, że Federacja Rosyjska "koordynuje rozmieszczenie" obywateli w "różnych podmiotach Federacji Rosyjskiej". Kreml zaplanował wysłanie 11 398 osób na Syberię, 7218 osób na Daleki Wschód. 7023 osoby miały trafić Kaukaz Północny, między innymi do takich regionów jak Czeczenia, Inguszetia i Dagestan.

Powołując się na te dokumenty, "The Independent" pisze również, że mieszkańcom Mariupola nakazano podpisanie dokumentów stwierdzających, że "wojska ukraińskie ostrzeliwały ich miasto". Sygnatariuszom podobno powiedziano, że nie mogą wrócić na Ukrainę, ponieważ grozi im "prześladowanie".

Ponad 400 tys. Ukraińców przymusowo przesiedlonych do Rosji

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że od początku inwazji na pełną skalę z miast na wschodzie Ukrainy przesiedlono przymusowo ponad 400 tys. Ukraińców. - Rosjanie przychodzą do ludzi ukrywających się w schronach przeciwlotniczych i siłą ich zabierają — mówiła Denisowa.

Mamy informacje, że rosyjscy okupanci siłą przesiedlają naszych obywateli z Mariupola, Wołnowachy i Stanicy Ługańskiej do Rosji. Jesteśmy w posiadaniu zeznań osób, które przesiedlono oraz ich krewnych - powiedziała Denisowa na konferencji prasowej w Kijowie.

Wywożeni w głąb Rosji

Według jej wyliczeń dziś można mówić o 402 tys. Ukraińców wywiezionych do Rosji, z czego 84 tys. to dzieci. Denisowa relacjonowała, że przesiedlani Ukraińcy są wstępnie gromadzeni w tzw. obozach filtracyjnych w rejonie Doniecka, a następnie wywożeni w głąb Rosji.

Zobacz także: Rosja grozi większą ofensywę. Ekspert o planach Putina
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić