Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niepokojące odkrycie naukowców. Płuca, wątroba, nerki. Plastik był wszędzie

20

Badacze znaleźli w ludzkich narządach mikroplastik, który jest niebezpieczny dla zdrowia i zanieczyszcza środowisko. Drobne kawałki plastiku były obecne we wszystkich 47 zbadanych próbkach pobranych z płuc, wątroby, śledziony i nerek.

Niepokojące odkrycie naukowców. Płuca, wątroba, nerki. Plastik był wszędzie
Plastik jest obecny nawet w ludzkim organizmie. (Getty Images)

Mikroplastik ma wpływ także na ludzi. Każdy człowiek codziennie ma z nim styczność – spożywa go wraz z jedzeniem i piciem oraz oddycha nimi. Dzięki najnowszym badaniom odkryto, że zatrzymuje się w ludzkich narządach.

Naukowcy pobrali 47 próbek organów ludzkich i dokładnie je przebadali. Opracowana przez nich metoda analityczna pozwoliła im zidentyfikować dziesiątki rodzajów tworzyw sztucznych, w tym politereftalan etylenu stosowany w plastikowych butelkach do napojów i polietylen używany w plastikowych torebkach.

Odkryli również silnie działający bisfenol, który może powodować liczne choroby. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska jest zaniepokojona, ponieważ ten związek chemiczny jest wykorzystywany obecnie głównie do produkcji części samochodowych, akcesoriów sportowych czy też farb. Z przemysłu spożywczego został wycofany lata temu ze względu na silne działanie toksyczne.

Zobacz także: Misja oczyszczania oceanu. Wydobyto ponad 100 ton śmieci
Nigdy nie chcemy panikować, ale niepokojące jest to, że te nieulegające biodegradacji materiały, które są obecne wszędzie, mogą dostać się do ludzkich tkanek i gromadzić się w nich, a my nie znamy możliwych skutków zdrowotnych - powiedział dla The Guradian Varun Kelkar z Arizona State University.

Nie wszystkie wyniki badań zostały jeszcze przeanalizowane i dostarczone do oceny. Kiedy tylko zostanie zebrana pełna dokumentacja, zespół naukowców chce kontynuować swoją pracę i sprawdzić jak dokładnie mikroplastik może działać na organizm człowieka,

Mikroplastiki to kawałki plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm. Nanoplastiki to drobinki mające średnicę mniejszą niż 0,001 mm. Oba powstają głównie w wyniku ścierania większych kawałków plastiku, które są wyrzucane, a nie poddawane recyklingowi. Badania przeprowadzone na dzikich zwierzętach pokazały, że mikroplastik i nanoplastik można powiązać z bezpłodnością, stanami zapalnymi oraz nowotworami.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić