Jan Manicki
Jan Manicki| 

Usłyszeli huk. Wojsko się odcięło. Już wiadomo: to był obiekt z kosmosu

30

Potężny huk wstrząsnął w sobotę południową Anglią. Nikt nie wiedział, co się dzieje, wojsko szybko poinformowało, że nie miało z tym nic wspólnego. Ustalono, że odpowiedzialny za wszystko był najprawdopodobniej spadający meteor.

Usłyszeli huk. Wojsko się odcięło. Już wiadomo: to był obiekt z kosmosu
W sobotę nad Wielką Brytanią pojawiła się kula ognia.

Brytyjscy naukowcy wezwali mieszkańców hrabstw Dorset, Somerset, Devon i Jersey do zgłaszania przypadków odnalezienia fragmentów meteorytu. Specjalista meteorologii na Uniwersytecie Oxfordzkim Simon Proud uchwycił obiekt na zdjęciach z satelity pogodowego. Na zmieszczonym przez niego nagraniu meteor widoczny jest jako jasny rozbłysk.

Czasami przeglądając zdjęcia satelitarne można znaleźć coś niesamowitego (…). Tego wieczoru nad Wielką Brytanią przeleciał meteor – napisał w mediach społecznościowych Proud.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Olbrzymi" meteor nad Wielką Brytanią. "To ekscytujące"

Zdaniem Richarda Kacerka z UK Meteor Observation Network meteor musiał być "olbrzymi". Tylko bowiem obiekt "klasy bolidów" mógł wytworzyć kulę ognia widoczną w dzień. Potwierdził to dr Ashley King z brytyjskiego stowarzyszenia Fireball Alliance, zrzeszającego entuzjastów polujących na meteoryty. Dodał, że skoro meteor był słyszalny, to musiał spaść na ziemię.

Normalnie, kiedy słyszysz huk, że to dobry znak. Oznacza to że obiekt spadnie na powierzchnię Ziemi. To niesamowicie ekscytujące – powiedział King, cytowany przez BBC.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Meteoryt spadł w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy usłyszeli huk

Po tym, jak wielu mieszkańców południowej Anglii zgłosiło, że słyszało głośny huk, głos w sprawie zabrała państwowa organizacja British Geological Survey. Podkreślono, że nie doszło do trzęsienia ziemi. Brytyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło także, że przyczyną dźwięku była eksplozja jednego z jego samolotów.

W połowie lutego w Wielkiej Brytanii odnotowano podobny przypadek. Wtedy meteoryt spadł w okolicy Winchcombe w Gloucestershire. Fragmenty skał z tamtego obiektu kosmicznego pobrano do analizy.

Obejrzyj także: Płonąca kula ognia. Przypadkowo nagrali meteor nad sobą

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić