o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ABA
|

Islandia. Fagradalsfjall obudził się po 800 latach

10
Podziel się

Doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall położonego ok. 30 km od stolicy Islandii - Reykjaviku. Jest to pierwsza erupcja od 800 lat. Lokalne władze zaleciły, aby zachować spokój i uważnie śledzić wszystkie komunikaty.

Islandia. Fagradalsfjall obudził się po 800 latach
Wulkan wybuchł zaledwie 30 km od stolicy Islandii. (Twitter.com)
bDZNJYyJ

Erupcja rozpoczęła się o godz. 21.40 lokalnego czasu. Jak informuje Islandzki Urząd Meteorologiczny poprzedziły ją nawet 40 tys. drobnych wstrząsów, które były wyczuwalne już od ubiegłego tygodnia. Najsilniejsze miały miejsce wokół góry Fagradalsfjall.

Jest to pierwsza erupcja na półwyspie Reykjanes od prawie 800 lat. Szczelina ma około 500-700 metrów długości, a lawa pokryła obszar około jednego km kwadratowego. Nie stwarza jednak większego zagrożenia.

bDZNJYyL

Nie przeprowadzono żadnej ewakuacji. Rejon wulkanu jest praktycznie niezamieszkały. W pobliżu znajduje się jedynie mały port rybacki Grindavik.

Nie ma potrzeby ewakuacji ludzi - przekazał w rozmowie z portalem mbl.is burmistrz Grindavik, dodając, że do erupcji doszło w "dogodnym miejscu".
bDZNJYyR

Ze względu na erupcję wulkanu Fagradalsfjall wstrzymano wszystkie przyloty i odloty w międzynarodowym porcie lotniczym Keflavik. Eksperci nie spodziewają się jednak, aby duże ilości dymu i popiołu miały się przedostać do atmosfery.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja była spodziewana, a ruchy sejsmiczne monitorowano już od kilku tygodni.

bDZNJYyS
Zobacz także: Erupcja wulkanu Etna. Spektakularne ujęcia z wybuchu na Sycylii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZNJYzm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Pol
2 miesiące temu
Ekolodzy co z zanieczyszczeniami ??? Kogo należy ukarać ???
jonbakari
2 miesiące temu
Grindavik nie jest taki mały (jak na warunki Islandii) ale fakt, że do wulkanu blisko nie jest.
no tak
2 miesiące temu
Mam nadzieję że UE wystawi odpowiedni rachunek za emisję Norwegii. W ciągu doby ten wulkan wypluje tyle gazów co cała UE przez rok.
bDZNJYzn
Zmech1
2 miesiące temu
No i cele klimatyczne pogibanej EU poszły się *****. To może każą nam teraz konsumować gazy cieplarniane by dalej udawać, że człowiek coś może z siłami natury...
działalność/z...
2 miesiące temu
jak...
podstawa
2 miesiące temu
prawna, DE... moja odpowiedź..
Algorytm
2 miesiące temu
mogę podstawić parę... niech jeżdżą
Algorytm
2 miesiące temu
niemiecki system to już nie ten sam system, on tylko tak mówił nawet nie musisz używać krajowego numeru podatkowego... 0
Amazon
2 miesiące temu
moje oddziały się budzą...
Roch
2 miesiące temu
W innych źródłach czytam, że ten wulkan położony jest ok. 40 lub 50 km od Reykjaviku. Tutaj się trochę przybliżył. Inne źródła podają, że obsługi Keflaviku nie wstrzymano, a decyzja latać czy nie należy do linii lotniczych. Ruch odbywa się podobno normalnie. Jak jest naprawdę?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić