Islandia. Fagradalsfjall obudził się po 800 latach

13

Doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall położonego ok. 30 km od stolicy Islandii - Reykjaviku. Jest to pierwsza erupcja od 800 lat. Lokalne władze zaleciły, aby zachować spokój i uważnie śledzić wszystkie komunikaty.

Islandia. Fagradalsfjall obudził się po 800 latach
Wulkan wybuchł zaledwie 30 km od stolicy Islandii. (Twitter.com)

Erupcja rozpoczęła się o godz. 21.40 lokalnego czasu. Jak informuje Islandzki Urząd Meteorologiczny poprzedziły ją nawet 40 tys. drobnych wstrząsów, które były wyczuwalne już od ubiegłego tygodnia. Najsilniejsze miały miejsce wokół góry Fagradalsfjall.

Jest to pierwsza erupcja na półwyspie Reykjanes od prawie 800 lat. Szczelina ma około 500-700 metrów długości, a lawa pokryła obszar około jednego km kwadratowego. Nie stwarza jednak większego zagrożenia.

Nie przeprowadzono żadnej ewakuacji. Rejon wulkanu jest praktycznie niezamieszkały. W pobliżu znajduje się jedynie mały port rybacki Grindavik.

Nie ma potrzeby ewakuacji ludzi - przekazał w rozmowie z portalem mbl.is burmistrz Grindavik, dodając, że do erupcji doszło w "dogodnym miejscu".
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ze względu na erupcję wulkanu Fagradalsfjall wstrzymano wszystkie przyloty i odloty w międzynarodowym porcie lotniczym Keflavik. Eksperci nie spodziewają się jednak, aby duże ilości dymu i popiołu miały się przedostać do atmosfery.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja była spodziewana, a ruchy sejsmiczne monitorowano już od kilku tygodni.

Zobacz także: Erupcja wulkanu Etna. Spektakularne ujęcia z wybuchu na Sycylii
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić